Bakan Soylu, herkesi Telegram’a çağırdı!

0
24

Merhaba değerli Tekno bilim adamı takipçileri,

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun birkaç gün önce Twitter platformundan yaptığı paylaşımının nefet söylemi şeklinde engellenmesi üzerine Bakan Soylu, herkesi Telegram’a çağırdı.

“Bundan sonra Telegram hesabımı aktif şekilde kullanacağım”

Bakan Soylu, on zamanlarda gündemi kasıp kavuran Boğaziçi Üniversitesi eylemlerindeki Kabe resminin yere serilmesi olayına tepkisini belirtirken LGBT üyeler için “sapkın” kelimesini kullandığı için paylaşımı engellenmişti. Bunun üzerine Twitter’a olan tepkisini dile getiren Bakan Soylu, takipçilerini Telegram’a çağırdı ve şu ifadeleri kullandı:

“Twitter’ın yasaklama politikasını gördünüz dimi. Bizim kutsalımıza, Kabe’mize yapılan hakaretleri, terbiyesizlikleri fikir özgürlüğü şeklinde değerlendiren Twitter, LBGT sapkınlığının kutsallarımıza saldırısına itiraz ettiğimiz, çocuklarımıza bu oyuna gelmemeleriniz tembihle söylediğimiz twitter, sansür getirdi. Bundan sonra Telegram hesabımı aktif şekilde kullanacağım”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Umman ülkesinde Clubhouse uygulaması yasaklandı

Telegram güvenli mi?

En güvenli mesajlaşma uygulaması hangisi?

WhatsApp’ın yeni sözleşmesiyle birlikte herkes Telegram uygulamasına geçmeye başladı. Hatta Telegram kullanıcıları, rehberinde kayıtlı kişilerin Telegram’a katıldı bildirimlerinden usanmış durumda. Birkaç gün içinde WhatsApp’tan Telegram’a geçen kullanıcıların sayısı milyonları bulsa da büyük bir yanılgı içindeler. Çünkü Telegram sandığımız kadar güvenli değil.

Uygulamanın güvenli olmamasının en büyük sebebi, uçtan uca şifrelemenin normal mesajlarda aktif hale gelmemesi. Yani mesajlarımıza üçüncü bir kişi tarafından erişim mümkün. Eğer uçtan uca şifreleme protokolünü kullanmak isterseniz de gizli sohbet başlatmanız gerekiyor. Gizli sohbet ile birlikte uçtan uca şifreleme protokolü aktif hale geliyor ve mesajların hepsi görüşme bittikten sonra siliniyor.

Asla üçüncü şahıslar ve hükümetlerle veri paylaşmadığını belirten Telegram, gizli sohbet esansında uçtan uca şifreleme protokolü olarak MTProto’yu kullanıyor. MTProto, Telegram tarafından üretilmiş bir protokol. Ayrıca açık kaynak kodlu olmadığı için tam olarak güvenli mi değil mi bilemiyoruz. Sonuç olarak WhatsApp’tan Telegram’a geçmek pek iyi bir tercih olmayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Ön sipariş ile alınabilen iPhone 12 modelleri yok satıyor!

Telegram’ı buradan indirebilirsiniz: Google Play Store – App Store 

Kaynak: En güvenli mesajlaşma uygulaması hangisi? – Teknoloji Haberleri (teknobilimadami.com)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz