Avrupa’nın En Uzun Tüneli: Yeni Zigana Tüneli Geliyor!

0
38
Yeni-zigana-tuneli-geliyor
Yeni Zigana Tüneli Geliyor!

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere Türkiye açısından çok değerli bir haberi vermek istedik. Türkiye’de ulaşım büyük oranda gelişiyor. Avrupa’nın en uzun tüneli: Yeni Zigana Tüneli geliyor!

Karadeniz’de Zigana adlı bir tünel bulunuyor. Ancak bunun yanında Yeni Zigana Tüneli çalışmaları da sürüyor. Yeni Zigana Tüneli Projesi’ne Binali Yıldırım zamanında başlanmıştı. Bu proje tamamlandığında Avrupa’nın en uzun çift tüplü karayolu tüneli haline gelecek.

Dünya’da ise Yeni Zigana Tüneli 2. Sırada yer alacak. En uzun karayolu tünelinde Dünya’da ilk sırayı şuanda Çin alıyor. Çin’de yer alan “Zhongnanshar” adlı tünel de çift tüplü bir tünel ve Dünya’da ilk sırada.

Söz konusu Yeni Zigana Tüneli ile Zigana dağı geçilebilecek. Bu sayede Trabzon ve Gümüşhane arasındaki ulaşım 40 dakika daha kısalmış olacak. Ayrıca tünelin yapıldığı yer eski İpek Yolu’nun geçmesi nedeniyle de büyük bir öneme sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yasak Tedavi: Lobotomi Ne Demek? 2021
yeni-zigana
Yeni Zigana Tüneli

Yeni Zigana Tüneli Projesi’nin Büyük Kısmı Tamamlandı

Yeni Zigana Tüneli Projesi çalışmaları kıs kesmeden 24 saat boyunca devam ediyor. Çalışmalar sonucu projenin yüzde 74’ü tamamlandı.  Bu tünel sayesinde karayolu ticareti de hızlı bir şekilde sağlanmış olacak.

Hem zamandan hem de yakıttan tasarruf sağlanmış olacak. Artık Gümüşhane ile Trabzon arası 45 dakikalık bir yol sürecek. Tüneli kısa süre sonra açılması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz