Arabalarda En Çok Yanan Arıza Lambaları Ne anlama geliyor?

1
259
Arabalarda-En-Çok-Yanan-Arıza-Lambaları-Ne-anlama-geliyor?
Arabalarda-En-Çok-Yanan-Arıza-Lambaları-Ne-anlama-geliyor?

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi. Bugün sizlere Arabalarda En çok Yanan Arıza Lambaları Ne anlama geliyor? hakkında bilgi vermeye çalıştık. 

Günlük hayatımızda araç kullanırken karşılaştığımız araç ikaz işaretleri ve arıza lambalarını pek çok sürücü dikkate almıyor ya da anlamları bilmiyorlar. Fakat gündelik hayatımızda araba kullanırken bu ikaz işaretleri sayesinde güvenli yolculuklar yapabiliyoruz. İçeriğimizde anlatmış olduğumuz bu arıza lambaları ve anlamlarını bu içeriğimizde detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Sizlere günlük hayatta araba kullanırken karşılaştığınız en sık ikaz işaretlerini anlattık. 

 

Motor Yağ Basıncı Uyarıcı 

Araç gösterge panelinde bu ikaz lambası yanıp sönüyor ise motorunuzun yağ seviyesi düşmüş demektir. Bu durumda araç kullanırken ilk yapmanız gereken aracı durdurup yağ seviyesinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Aksi halde bakılmaz ise arabanıza ve motorunuza maddi açıdan büyük zararlar verebilir. Bazen bu ikaz lambası aldığınız kalitesiz yağdan dolayı bile yanıp sönebilir. 

Motor-Yağ-Basıncı-Uyarıcı 
Motor-Yağ-Basıncı-Uyarıcı

 

İlginizi Çekebilir: 35.000 TL Alınacak Şahane Araba | 2.El Beğenilen 10 Araba 

 

Lastik Basınç Uyarıcı 

Aracınızın lastik seviyesinin düştüğünde ikaz lambası yanar. Bu durumda yapmanız gereken aracın lastik basınçlarını ölçtürmeniz gerekmektedir. Araç lastiklerinizin kaç PSI/bar olmasını gerektiğini aracınızın kılavuzundan ya da araç istasyondaki hava pompalarından tavsiye edilen basınç ayarını da kullanabilirsiniz. Bunları dikkate alınmaması durumunda sizleri yolda bırakabilir ya da ağır kazalara neden olabilir. 

Lastik-Basınç-Uyarıcı 
Lastik-Basınç-Uyarıcı

Hararet Uyarıcısı 

Aracınızda hararet ikaz lambasının yanması aracınızın hararet seviyesin olması fazla yükseldiğini ya da su soğutma seviyesinin düştüğünü gösterir. Eğer bu ikaz lambası yanıyorsa aracınızı hemen uygun bir yere çekip soğumasını beklemeniz lazım. Aksi halde aracı kullanmaya devam ederseniz motorunuza ağır zarar verebilir. 

Hararet-Uyarıcısı 
Hararet-Uyarıcısı

ABS Uyarıcısı 

ABS göstergesinin yanması demek ABS fren sisteminin devre dışı kaldığı anlamına gelmektedir. Bu tür durumlarda normal freniniz çalışıyorsa bile ani fren sisteminiz yani ABS çalışmayacaktır. Buda ani frenleme çalışmadığından kaza yapmanıza neden olabilir. Hata vermesi durumunda yetkili servisi çağırmanız gerekmektedir. 

ABS-Uyarıcısı 
ABS-Uyarıcısı

Akü Şarj Uyarıcısı 

Akü ikaz lambası aracınızın aküsünün bitmek üzeri olduğunu göstermektedir. Arabanın çalışması ve elektrik sistemlerinin yeniden çalışabilmesi için akünün şarj olabilmesi gerekmektedir. Bu durum haricinde aracınızdaki elektronik sistemdeki arızadan dolayı da olabilir. Aracınızı kısa sürede yetkili servisine getirmeniz gerekmektedir. 

Akü-Şarj-Uyarıcısı 
Akü-Şarj-Uyarıcısı

Yakıt Uyarıcısı 

Yakıt ikaz ışığı yakıtınızın neredeyse biteceğini göstermektedir. Bu gösterge hem yakıt miktarına hem de araç marka ve modellerine göre değişmektedir. 

Yakıt-Uyarıcısı 
Yakıt-Uyarıcısı

Hava Yastığı Uyarıcısı 

Bu aracınızdaki ikaz lambası hava yastığınızın çalışmadığını göstermektedir. Hava yastığınız çalışmadığı için kaza durumunda devreye girmeyecektir. Dolayısıyla en kısa zamanda yetkili servisine getirmeniz gerekmektedir. 

Hava-Yastığı-Uyarıcısı 
Hava-Yastığı-Uyarıcısı

ESP/ASR Sistemleri Uyarısı 

ESP ve ARS sistemi güvenli sürüş açısından son derece önemlidir. İkaz ışıkları normalde arabalarda pasif durumundadır. Eğer ikaz lambası yanıyorsa arabanızı en yakın teknik servise getirmeniz gerekmektedir. Aksi halde ESP ve ASR devreye girmediği zaman arabanın patinaj gibi sorunları engelleyemediğinden kazaya neden olabilir. 

ESP/ASR-Sistemleri-Uyarısı 
ESP/ASR-Sistemleri-Uyarısı

Emniyet Kemeri Uyarısı 

Emniyet kemeri takılmaması halinde ikaz lambası yanar. Yolculuğa çıkmadan önce araç içindeki herkesin emniyet kemerini takması gerekiyor. Kaza durumunda en önemli tedbirlerden olan emniyet kemeri takmamanız halinde olası kaza durumunda yaralanabilirsiniz. 

Emniyet-Kemeri-Uyarısı 
Emniyet-Kemeri-Uyarısı

Kızdırma Bujisi Uyarısı 

Dizel araçlarda görebileceğiniz bu ikaz lambası aracın bujilerinde bir sorun oluştuğunu göstermektedir. Bu arıza lambasını en yakın teknik servise götürmeniz gerekebilir. 

Kızdırma-Bujisi-Uyarısı 
Kızdırma-Bujisi-Uyarısı

Fren Sistemi Uyarısı 

Bu ikaz lambası araç freniniz çekiliyken yanabilir. Fakat bu durum haricide hala yanmaya devam ediyorsa fren hidrolik seviyesinin düştüğünü gösteriyor olabilir. Eğer fren hidrolik seviyesi düşükse bunu tamamlamanız gerekmektedir. Ayrıca bu tip durumlarda fren balatalarını kontrol etmeniz de daha sağlıklı sürüşe devam etmenizi sağlayacaktır. 

Fren-Sistemi-Uyarısı 
Fren-Sistemi-Uyarısı

Emisyon Uyarıcısı 

Aracınızın gösterge panelinde bu lamba arabayı çalıştırırken yanıp sönmektedir. Hala yanıyorsa egzoz emisyon sisteminde arıza var demektir. Bazen arıza durumunda motorun durmasına sebep olabilir. Bu tür durumlarda en yakın yetkili servise getirmeniz gerekmektedir. 

Emisyon-Uyarıcısı 
Emisyon-Uyarıcısı

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz