Akdeniz Diyeti İle Fazla Kilolarınızdan Kurtulun!

1
13
Akdeniz Diyeti İle Fazla Kilolarınızdan Kurtulun!

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere Akdeniz diyetinden bahsedeceğiz. Akdeniz diyeti ile fazla kilolarınızdan kurtulun.

Akdeniz Diyeti zayıflamak isteyenler için son derece faydalı bir diyettir. Bunun için önce Akdeniz diyetinin ne olduğu ile başlayalım.

Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz diyeti nedir sorusuna yazımızda cevap bulabilirsiniz. Öncelikle Akdeniz diyetinin nereden geldiğine ve adını nereden aldığına bir göz atalım. Akdeniz ülkesi insanlarının daha sağlıklı olduğu Amerikalılara göre daha az hastalandıkları ve daha düzenli beslendikleri için hastalık riskini en az seviyede yaşadıkları görülmüştür. Yapılan araştırmalara göre de kilo verme kalp krizi riski,  inme ve tip 2 diyabet hastalıklarını önlemede etkilidir.

akdeniz-diyeti-nedir
Akdeniz Diyeti

Akdeniz diyeti diğer diyet programları gibi sıkı olmamasıyla da rahatça her insanın uygulayabileceği bir diyet şeklidir. Üstelik özel bir bütçe gerektirmeyen çok özel yiyecekler barındırmayan bir diyet şeklidir. Yapmanız gereken şey gıda seçimine dikkat etmek, eğer bu diyeti uygulamaya devam ederseniz daha sağlıklı ve zinde bir vücuda sağlıklı bir hayata kavuşursunuz.

Hiçbir besin tek başına kilo verdirmediği gibi aldırmaz da o yüzden her vücut tipinin ihtiyacı farklı besinlerden olabilir fiziğine boyu ve kilosuna göre diyet uygulanır bu anlamda Akdeniz diyeti tüm vücut tiplerine uygun bir diyet şeklidir.

Vücut Dostu Akdeniz Diyetini Oluşturan Besinler Nelerdir?

Meyveler, sebzeler, balık, kuru yemişler, zeytinyağı ve ekmek… Şimdi bu saydıklarım size kafanızda bir soru işareti oluşturdu değil mi? Aslında bütün sebze, meyve, kuru yemiş, et ve ekmek; organik ve mevsiminde gereği kadar yani vücudumuzun ihtiyacı olanı kadar alındığında vücudumuza faydalıdır. Ama en çok zeytinyağı ve sebzeler bizim dostumuz, yardımcımızdır. Ekmek ise hem dost hem düşman olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yılbaşı Gecesinden İtibaren 4 Gün Kesintisiz Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi
akdeniz-diyeti-besinleri
Akdeniz Diyetini Oluşturan Besinler

Ege mutfağı en uygun mutfaktır Akdeniz diyeti için. Balık ise ızgara veya buğulama olarak yenildiğinde omega 3 besin değerini kaybetmiyor diğer pişirme usulleri gibi trans yağ içermeden daha hafif bir pişirme usulü ile hazırlanabilir.

Kuru yemişler avuç içi kadar ve yağsız olanlarından seçilip örneğin badem içi magnezyum çinko bakır gibi mineraller açısından zengin yağ oranı düşük bir besindir. Yumurta en iyi proteinli besindir. Özellikle çocuklar için anne sütünden sonra en önemli besin olduğu söylenir. Sebzeler kavrulmadan pişirilir faydaları saymakla bitmeyen sebzelerin düşmana dönüşmemesi için buharda pişirme haşlama ve söğüş şeklinde yenilmesi daha uygundur.

Meyveleri ise çiğ olarak tüketmeliyiz. Yani suyunu sıkmadan tüketmek daha faydalıdır. Çünkü meyvelerin suyu sıkıldığında hem besin değeri düşüyor hem de şeker oranı artıyor. Suyunun daha hızlı kana karışmasından dolayı kan şekeri yükseliyor. Eğer mecbur kalınırsa bir bardaktan fazla içilmemesi daha doğrudur. O yüzden çiğ olarak ve beş altı porsiyonu geçmeyecek şekilde posasıyla tüketmek daha doğru bir yöntemdir.

Et tüketiminde balık ve kırmızı et tüketilmelidir. Kırmızı et tüketemeyenler için peynir de bu protein ihtiyacını karşılayabilir. Ancak yağsız doğal az yağlı organik peynir tüketilebilir. Ekmek seçiminde ise tam buğday, çavdar veya kepekli ekmek her öğünde bir dilim tüketilebilir bazen bu vücut ve kişinin ihtiyacına göre de değişebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Aras-MNG-PTT-Yurtiçi-Sürat-Kargo Kaç Günde Gelir

Süt, yoğurt ve de ayran yağsız olarak günde bir porsiyon tüketilmelidir. Akdeniz diyeti aynı zamanda çevrecidir. Günlük veya anlık hazırlanan gıdalardan oluştuğu için çevreci olarak bilinir ve düzenli bir sporla desteklendiğinde daha çabuk sonuç verir.

Akdeniz Modeli Diyet Programına Göre Örnek Bir Liste

Uyanınca iki bardak ılık su içilir ve bu her öğünden önce ikişer bardak içilir suyu aşağı yukarı 3 litre kadar tüketmelisiniz.

SABAH: 1 Dilim tam çavdar ekmeği,50 gram lor peyniri

ARA ÖĞÜN: Bir dilim karpuz

ÖĞLE:1 Kase mercimek salatası

ARA ÖĞÜN: 1 dilim peynir 2 kepekli grissini

AKŞAM: 6 Çorba kaşığı bezelye

ARA ÖĞÜN: 1 şeftali

Not: Bol yeşillikli salata istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

Akdeniz Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Alzheimer, depresyon, yüksek tansiyon kalp ve damar tıkanıklıklarını ve bunamaya karşı korur, diyabet, kalp krizi riskini azaltır düzenli beslenme düzenli spor ile haftada yarım kilo ile bir kilo arasında verilebilir buda ayda üç veya altı kilo arasında bir kilo kaybının olabileceği anlamına gelir. Akdeniz diyeti İtalya ve Yunanistan da 1960’lardan beri uygulanan aslında adının med diyeti şeklinde de bilindiği bir diyet şekli olarak anılır.

Akdeniz diyeti piramidi oluşturup birçok hastalığın tedavisi sürecinde bir beslenme çeşidi olarak önerilmiştir. Bu beslenme piramidinin alt tabanında sebzeler meyveler zeytinyağı ve tahıllar üzerinde balık ve deniz ürünleri onunda üzerinde süt ürünleri ardından tavuk eti ve son sırada kırmızı et yer almaktadır. Uzmanların sözlerini dikkate aldığımız sürece daha sağlıklı ve mutlu yaşarız.

1 YORUM

  1. […] Akdeniz diyeti piramidi oluşturup birçok hastalığın tedavisi sürecinde bir beslenme çeşidi olarak önerilmiştir. Bu beslenme piramidinin alt tabanında sebzeler meyveler zeytinyağı ve tahıllar üzerinde balık ve deniz ürünleri onunda üzerinde süt ürünleri ardından tavuk eti ve son sırada kırmızı et yer almaktadır. Uzmanların sözlerini dikkate aldığımız sürece daha sağlıklı ve mutlu yaşarız.https://teknobilimadami.com/akdeniz-diyeti-ile-fazla-kilolarinizdan-kurtulun/ […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz