2021 Yılında Geçerli Olacak Asgari Ücret Net 2.825 Lira Oldu

4
44
2021 Yılında Geçerli Olacak Asgari Ücret Net 2.825 Lira
2021 Yılında Geçerli Olacak Asgari Ücret Net 2.825 Lira

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi , bugün sizlere 2021 Yılında Geçerli Olacak Asgari Ücret Net 2.825 Lira Oldu hakkında bilgiler vereceğiz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 yılında geçerli olacak asgari ücretin brüt 3.557 lira, net ise 2.825 lira olduğunu açıkladı.

Milyonlarca asgari ücretli çalışanın gözü bugünkü toplantıdaydı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 yılı asgari ücretini belirlemek üzere bugün son kez toplantı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleşen toplantının ardından Bakan Zehra Zümrüt Selçuk açıklama yaptı. Bakan Selçuk yeni asgari ücretin brüt 3.557 lira, net ise 2.825 lira olduğunu açıkladı.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk Konuşmasında Şu İfadeleri Kullandı:

“Cumhurbaşkanımızın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde teşvik programları başlatıldı. 45 milyar lirayı aşkın desteği ulaştırmış olduk. Sosyal mekanizmalarımızı işlettik. Salgının negatif etkilerini azaltmak amacıyla işçi ve işverenlerimizi korumak oldu. Nakdi ücret, kısa çalışma destekleriyle iş ilişkisinin sürdürülebilmesini sağladık.

Kısa çalışma ödeneğinin kapsamını geliştirdik. Çalışan sayımız her ay değişmekle beraber 23 milyar lirayı aşkın kısa çalışma ödeneği ödedik. 31 Ocak 2021’e kadar uzattık. Başvuruları e-devlet üzerinden almaktayız. Sözleşme fesihlerine kısıt getirdik. Nisandan bugüne 6,5 milyar lira nakdi ücret desteği verdik. Kısa çalışmadan çıkıp normal çalışma için normalleşme desteği verdik. 3 milyondan fazla çalışan için 2,5 milyar liralık primlerini karşıladık. 3 aydan 6 aya çıkarıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yerli Otomobil için Heyecan Yaratan Özellikler

“NET ASGARİ ÜCRET 2 BİN 825 TL OLARAK BELİRLENDİ”

4. ve son toplantımız için buradayız. İşçi işveren ve kamunun 5’er üyeyle temsil edildiği komisyonla yapılıyor. Öneri ve teklifler ele alınıyor. TÜİK, Ticaret Bakanlığımız ve Maliye Bakanlığımızı da dikkatli bir şekilde dinliyoruz. İlk defa salgın sebebiyle çevrimiçi gerçekleştirildi. Bugün de son toplantıyı sosyal mesafe kuralları çerçevesinde gerçekleştiriyoruz. İstihdam dostu büyümeyi işçi ve işverenlerimizi korumayı kayıt dışı istihdamla mücadeleyi sosyal adaleti pekiştirmeyi öncelik olarak görmekteyiz. Asgari ücret artışlarımız da böyle. 2002’de 184 lirayken bugünkü asgari ücretle ciddi bir artış gerçekleşmiş oldu.

2021 Yılında Geçerli Olacak Asgari Ücret Net 2.825 Lira
2021 Yılında Geçerli Olacak Asgari Ücret Net 2.825 Lira

Çalışma hayatındaki bir seviye belirlenmiş olmuyor. Sosyal yardımlardan, asgari geçim indirimine kadar pek çok değişken asgari ücrete dayanmaktadır. 1 Ocak 2021’den itibaren brüt 3.570,50 TL, net 2 bin 825,90 kuruş olarak belirlendi. Bekar ve çocuksuz bir işçi için geçerli olan rakam bu. 3.313,72 kuruş evli ve çocuklu bir çalışan için belirlenen rakam. Asgari ücret desteğini 75 lira olarak sürdürmeye devam edeceğiz. Bu da ilave destek olarak ifade edilmektedir. Tüm kamu temsilcilerimize bir kez daha teşekkür ederim. Müzakere süreci ve uzlaşıya dayanmakta. Bir tarafta hükümet oy çokluğu ile imzalamak durumunda”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   FLASH Açıklama! DGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

TÜRK-İŞ ZAMMI YETERSİZ BULDU

Komisyonda işçi kesiminin temsil eden Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, “Görüşmelerde işçiler ve aileleri için çaba gösterdik. Karara muhalif kalıyoruz, katılmıyoruz. Belirlenen net asgari ücret yetersizdir, işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzaktır. Görüşümüzü 4 Aralık’tan bu yana kamuoyuna açıkladık. Temel alınması gereken ilkeleri paylaştık. İşveren kesimi tarafından karşılık görmediğini anlıyoruz. İşçiler geçim şartlarının her geçen gün artan şartlarla karşı karşıya.” dedi.

“ENFLASYONUN 7 PUAN ÜZERİNDE REFAH PAYIYLA KARAR VERİLDİ”

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “Zorlu bir süreci aşmaya çalışıyoruz. Dünyada salgından dolayı küresel krizle karşı karşıyayız. İşverenler, işçiler ve devletler için de zor bir süreç. İşçi işveren devlet ayrımı yapmadan mücadele veriyoruz. Komisyon en dengeli asgari ücreti belirlemek için çalışıyor. Enflasyon işsizlik işgücü maliyetleri gibi birden çok detay hesaba katılarak belirlenmiş oldu. Enflasyonun 7 puan üzerinde bir refah payıyla asgari ücrete karar verilmiş oldu. Süreci başından takip eden tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

4 YORUMLAR

  1. Benim kararım askeri ücret kalkması lazım çalıştığı işine yerine göre maaş alması lazım. Zam yaptılar çok iyi ama şimdi ürünlerede zam gelecek yağ 60 tl den 80 tl ye çıkar her şeye zam yapacaklar değişen hiç birşey olmuyor. Birde çoğu fabrika işçi çıkartır şimdi 50 çalışan varsa 40 çalışana düşürürler yoksa fabrikada zarara girer mantık olarak onlarda haklı zam gelmesi herşeyi değiştirmiyor malesef çok adeletsiz kurallar var…

    • Ahmet bey maalesef ücret seviyemiz çok düşük. Üstelik alım gücümüz de dediğiniz gibi günden güne kaybediyoruz. Çalışılan fabrikaya ve yapılan işe göre ücret standartlarının olması gerektiği görüşünde size katılıyorum. Alınan maaş artsa da her ürüne yapılan zam hepimizi zorluyor.
      Geleceğe umutla bakmaya devam edelim 🙂

  2. zamın neye göre nasıl yapıldığını düşününce normal diorum inanın herkesi işi ile kıyaslamayı kesseler ne zengin kalır ne fakir bir çok alanda gelişiyoruz evet ama yaptıklarını kepçe ile alacaklar şaşırdıkmı hayır umarım daha iyi yerlere geliriz.

    • Yüzde olarak yüksek bir zam yapılmış gibi görünüyor olsa da aslında market, akaryakıt, sarf malzeme gibi bir çok ürünün de fiyatının düzensiz şekilde yüksek miktarda artacak olması bu yapılan zammı pekte iyi seviyede tutamıyor maalesef. Geleceğe umutla bakmaya devam edelim 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz