2020 – 2021 YKS Üniversite Tercihleri Ne Zaman Başlıyor? Detaylar Neler!

0
226
2020-2021-YKS-Üniversite-Tercihleri-Ne-Zaman-Başlıyor?-Detaylar-Neler!
2020-2021-YKS-Üniversite-Tercihleri-Ne-Zaman-Başlıyor?-Detaylar-Neler!

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi. Bugün sizlere bu hafta YKS Üniversite Tercihleri Ne Zaman Başlıyor detaylar hakkında bilgi vereceğim hakkında bilgi vermeye çalıştık. 

Merhaba Üniversite Adayları. Üniversite tercihleri ne zaman başlıyor? merak ediyorsunuz. Bizde sizler için Üniversite tercihleri ne zaman başladığı ve süresinin ne kadar olduğu hakkında bilgi vermeye çalıştık. Hepimizin merak ettiği YKS tercihleri konusunu geçtiğimiz günlerde ösym tarafından açıklanmıştı. Gelin beraber detayları sizlerle beraber inceleyelim. 

YKS Üniversite Tercihleri Ne Zaman Yapılacak? 

YKS tercih işlemleri 6 Ağustos tarihlerinde üniversite adaylarına tercih yapma imkanı sağlayacak ve 14 Ağustos 23.59 tarihinde bu işlemlerin son günü olacağı ösym tarafından açıkladın. YKS tercih işlemi Ösym’nin AİS üzerinden TC Kimlik numarası ve adayların belirlemiş olduğu şifreler ile giriş yapılacak.  Sistemler AİS işlemler panelinde bulunan başvurularım / tercihlerim bölümünden tercihlerini yapabilecekler. 

YKS-kılavuzu-yayınlandı!
YKS-kılavuzu-yayınlandı!

YKS Tercih Kılavuzu Yayınlandı!

ÖSYM Tarafından YKS YüksekÖğretim Programları ve Kontenjanları Ösym tarafından yayımlandı. ÖSYM 21 Temmuz da YüksekÖğretim Programları ve Kontenjanlarını adaylara ön bilgi vermek için yayınlamıştı. Kılavuza ulaşmak için buradan ulaşabilir ve tercihleriniz belirleyebilirsiniz.   

Üniversiteler Ne Zaman Açılıcak? 

Üniversite Sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversiteler ne zaman açılacak? Sorusu da gündem olmuştu YÖK tarafından tartışılan bu konunun Yüksek Öğretim Kurumu tarafından henüz bir karara bağlanmamış olması akılllarda büyük bir soru işaretine neden oluyor. Yks tercihlerinin bitmesinin ardından üniversitelerin ne zaman açılacağını açıklamaları adaylar, ön lisans ve lisan öğrencileri tarihlerin açıklanmasını bekliyor. 

YÖK Atlas Güncellendi! 

YÖK tarafından bu sene yapılan açıklamada YÖK Atlasın Güncellendiği açıklandı.  Bu sene öğrencilerin bilinçlenmesi ve doğru tercihlerde bulunması için Atlasta bulunan modüller güncellenerek öğrenci ve velilere rehberlik hizmeti sunulmuştur.

Aynı zamanda kontenjan, yerleşme ve tercih edinme gibi bilgiler artık meslek atlasında verilmeye başlanmış. YÖK atlasın modüllerinden olan “Tercih Listesi ve Meslek Atlası” modülleri güncellenmiştir. 

Tercih Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler! 

Üniversite Adayları mevzun oldukları bölüme ve puanlarına göre tercih yapmaları gerekiyor.  Adaylar yayımlanan kılavuzdaki belirlenen şartlara uygun olarak başvurması gerekmektedir. Adaylar özenli ve doğru şekilde yerleşmek istedikleri yerleri seçmeleri lazım aksi halde istedikleri yerleri çok az fark ile kaçırabilirler. 

Yayınlanan Programlar şöyledir;

  • Tablo 3’te yer alan ön lisans programlarını 2020-TYT 150 baraj puanını geçenler yapabilecekleri belirtilmektedir. 
  • Tablo 4’te yer alan yüksek öğretim programlarını 2020-AYT / YDT ile 170 baraj puanını geçen adaylar tercih yapabilecektir 

Adaylar yapacakları tercihleri Tablo 3 ve Tablo 4 üzerinden belirledikleri uygun şarttaki tercihlerini yapabilecekler aksi durumda bütün sorumluluklar adaya ait olacaktır.  Tercih yapan adayların tercih sıralarının hepsini doldurması zorunlu değildir. Adayın yaptığı her işlemden kendisi sorumludur. Tercih sırasına örneğin bir aday toplamda 5 tane tercih girdiyse bu 5 tercih üzerinden değerlendirilecek. Ayrıca okul türü, alanı, sağlık durumu ve cinsiyet gibi koşulları sağlayamadığınız bölümleri tercih etmemeniz gerekmektedir. Eğer tercih yapmak istediğiniz programın özelliklerini taşımıyorsanız sistemde hata gösterip kaydınız yapılmayacaktır. Bundan dolayı Tablo 3 ve Tablo 4 de bulunan programları ve koşulları en iyi şekilde tespit etmeniz gerekmektedir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Evden Çalışırken Üretken Olmayı Sağlayan 5 Şey!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz