17 Ağustos Tarihte Bugün En Üzücü Gölcük Depremi

0
83
17-agustos-tarihte-bugun-en-uzucu-golcuk-depremi
17 Ağustos Tarihte Bugün En Üzücü Gölcük Depremi

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, 17 Ağustos tarihte bugün en üzücü gölcük depremi yaşandı ve bizler de Türkiye’nin geçmişine bir yolculuk yapmak istedik. Vefat eden vatandaşlarımızı hüzünle anıyoruz.

O günün ardından 21 yıl geçti. Zaman çok çabuk geçti ama izler unutulmadı. 17 Ağustos depremiyle ilgili yürek burkan fotoğraflar videolar yeniden ortaya çıkıyor ve o günün acısı bir kez daha anılıyor. Bugün Marmara’da yaşanan 17 Ağustos depreminin 21.yıl dönümüdür. Enkaz altında kalan binlerce insanın sesi bugün yeniden yürekleri acıtır.

17 Ağustos depremi günü Türkiye’nin en acı tarihlerinden biridir. Bugün 45 saniyelik Türkiye’nin en büyük ikinci depremi gerçekleşti. Marmara’da yaşanan bu deprem saat 03:02’de gerçekleşmiş ve uyuyanları korkuyla yerinden kaldırmıştı. Birçok kişi ne olduğunu bile anlayamadan kendisini dışarıya atmaya çalışmıştı. Kimisi de uykusundan uyanıp kendisine gelememiş ve enkaz altında kalmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   F1 Sakhir GP'ye Kaos Hakim
17-agustos-depremi
17 Ağustos Depremi
İlginizi Çekebilir: Son Dakika: Bingöl’de Deprem

 

Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunu varsayacak olursak her zaman depreme karşı yapılması gerekenleri bilmemiz gerekiyor. Türk insanının en fazla sıkıntı yaşadığı konu sakin olamamaktır. Bu durumu aşmak için de teknolojik imkanlarla beraber eğitim çok önemli bir yer tutar. Bundan sonra da Marmara’da büyük bir deprem olması bekleniyor ve insanların aynı durumu yaşamaması adına bu konuda bilgilenmesi gerekiyor.

17-agustos-depremi-turkiye
17 Ağustos Depreminde Yaşananlar

7.4 Şiddetinde Marmara Depremi

17 Ağustos 1999 gecesi yaşanan depremin şiddeti Kandilli rasathanesi verilerine göre 7.4 büyüklüğündeydi ve bu büyüklükle Türkiye tarihinin en büyük ikinci depremi oldu. Bu depremin olmasında Kuzey Anadolu Fay Hattı etkili olmuştu ve birçok bina hasar görerek binlerce insan hayatını kaybetmişti.

Marmara’nın büyük kesiminde şiddetli bir şekilde etki gösteren depremde en fazla zarar alan illerimiz; İstanbul, Kocaeli, Bursa, Bolu, Eskişehir, Sakarya, Yalova olmuştu. Birçok bina oturulamaz hale geldiği için yeniden bina yapımlarına başlandı ve günümüz koşullarına gelinebildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Youtube Premium İptal Etme İşlemi
17-agustos-depremi-yasananlar
17 Ağustos Depremi Türkiye
İlginizi Çekebilir: 2020 Yılında Neler Yaşadık?

 

Birçok Artçı Deprem Meydana Gelmişti

Depremin esas merkezi Kocaeli/Gölcük olduğundan bu depreme Gölcük depremi, İzmit depremi gibi isimler de verilmiştir. Ayrıca depremin odak derinliği de 10-15 km olarak belirlenmiştir. Yapılan hesaplamalar sonucu fay hareketinin 120 km civarında olduğu da açıklanmıştır.

7.4 Şiddetindeki ana depremin ardından 4.0 ve 5.0 arasında birçok artçı deprem de gelmiştir. Bu yüzden bu geceyi birçok insan dışarıda geçirmiştir. Hatta bu geceyi değil devamındaki bir haftayı da insanlar dışarıda yatarak geçirmiştir. Bugün Türkiye’nin acısı Türkiye’nin her bölgesinde hüzünle anıldı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz