1 Haziran’da Hangi Yasaklar Kalkıyor?

0
28
1-haziran-seyahat
1-haziran-seyahat

Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak bugün sizler için 1 Haziran’da kalkacak olan yasakları derledik.

Seyahat Yasakları Ne Zaman Kalkıyor?

1 Haziran'da yasaklar kalkıyor.

Hangi İllerde Yasaklar Bitecek?

81 ilde anlık olarak tüm yasaklar kaldırılacak.

COVID-19 pandemisi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de uzun bir süredir hayatı adeta durma noktasına getirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 11 Mart 2020 tarihinde açıkladığı ilk koronavirüs vakasının ardından her geçen gün artan sayılar, çeşitli tedbir ve önlemleri de beraberinde getirdi. Vakaların tüm dünyada artış göstermesiyle beraber, her ülke seyahat amaçlı giriş çıkışları belirsiz süreliğine kapattı.

Türkiye de, bu ülkeler arasında yer aldı ve çeşitli önlemler ile halkın sağlığı gözetildi. 2 aydan fazladır kapalı olan mekanlar, yaz tatilinin olup olmayacağı merak edilen süreç ve pek çok detay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Ulusa Sesleniş konuşmasında yanıt buldu. Cumhurbaşkanı, 1 Haziran 2020’yi işaret ederek çok sayıda yasağın kaldırılacağını açıkladı. Peki, açıklamalar sonucunda hangi yasaklar kalkacak? Hangi yasaklar ile, vatandaşlar daha geniş bir sosyal alan bulabilecek?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kesinlikle İzlemeniz Gereken Anime Film Önerileri

1 Haziran’da Kalkacak Olan Yasaklar

1-haziran-seyahat-yasagi
1-haziran-seyahat-yasagi
  • Şehirler Arası Seyahat Yasağı: Uzun bir süre boyunca 30 büyükşehir ve Zonguldak’ı kapsayan seyahat yasağı, kademeli bir şekilde düşürülmüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son konuşmasında yasağın tüm illerde 1 Haziran 2020 tarihiyle beraber kaldırılacağını açıklamıştı. Son genelde ile, bugün saat 00.00’ın ardından seyahat yasağı kalkmış olacak.
  • Kafe ve Restoranlar: Pandeminin yayılım sürecinin önüne geçmek amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında, kafe ve restoranların kapalı tutulması yönünde genelge yayınlanmıştı. Yaklaşık 2 buçuk aydır mekan sahiplerinin kapalı tuttuğu mekanlar, 1 Haziran itibariyle açılabilecek. Çeşitli önlemler ile beraber, kafe ve restoranlar hizmete girecek. Tüm mekanlar, saat 22.00’a kadar hizmet verebilecek.
  • Kreş ve Anaokulları: Kreş ve anaokulları da, pandemi sürecinde kapalı tutulmuştu. Gündüz bakım evleri, 1 Haziran’da tekrardan faaliyete geçecek.
  • İdari İzinli Kamu Personeli: İdari izinli olan kamu personelleri, 1 Haziran tarihinden itibaren normal mesailerine başlayabilecek.
  • Plajlar: Yaz döneminin en çok merak edilen konusu olan plajlar, çeşitli kısıtlamalar ile 1 Haziran’dan itibaren misafirlerini ağırlayabilecek.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Son Dakika: İzmir'de deprem oldu ve can kayıpları var!
İlginizi Çekebilir: 1 Haziran’da Seyahat Yasağı Kaldırılıyor!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz