Ana Sayfa Kültür & Sanat Yaşam Sokratik Yöntem Nedir?

Sokratik Yöntem Nedir?

0

Sokratik Yöntem, gerçeğe ulaşmak için bir sorgulama yöntemidir. Aynı zamanda Sokrates’in felsefeye ve insanlığa en önemli katkısıdır. Bu yöntem insanları ikna etmek için kullanılabilir, bu nedenle Sokrates bir ikna ustası olarak kabul edilir; 2000 yılı aşkın bir süre önce her şeyi çözmüştü.

Sokrates Kimdir?

Sokrates birçok kişi tarafından felsefenin babası olarak kabul edilir. Soru sormayı ve her şeyi sorgulamayı severdi (bu da sonuçta hayatına mal oldu). Belirsiz yanıtlarla yetinmedi, etrafta olup biten her şey için saçma açıklamaları da kabul etmedi.

İnsanlar olayları Tanrılara bağladığında, Sokrates aynı fikirde değildi ve herkesi mantıklı ve makul bir açıklama olması gerektiğine ikna etmeye çalıştı.

Sokrates, MÖ 470 civarında Atina yakınlarındaki bir Yunan köyünde doğdu. Babası bir heykeltıraştı ve oğlunun da bir gün heykeltıraş olmasını umuyordu. Büyük bir heykeltıraş olmasına ve o günlerde Akropolis’te sergilenen popüler bir heykel olan “Alışkanlıklarındaki Üç İlham Perisi” üzerinde çalışmasına rağmen, Sokrates farklı bir yol izledi.

Sokrates, o zamanlar sadece yüz yıldır var olmasına rağmen felsefeye karşı bir aşk geliştirdi. Yunan felsefesinin çoğu işe yaramazdı ve topluma hiçbir faydası yoktu. Sokrates bunu fark etti ve insanların her gün karşılaştığı pratik sorunları ele almak istedi.

Filozofun dünyanın nasıl işlediğini anlamak gibi bir niyeti yoktu; daha ziyade, insanların nasıl çalıştığını anlamakla daha çok ilgileniyordu, bu da onu ünlü Sokratik Metodu’nu geliştirmeye yöneltti.

Sokratik Yöntem Nedir?

Sokratik Yöntem, diyalogdaki her katılımcının konumunu incelemekle ilgili didaktik bir sorgulama diyalogudur. Bu yöntemin amacı değişir. Gerçeğe ulaşmak veya birini incelikle ikna etmek/ikna etmek için kullanılabilir.

Yöntemi ikna etmek için değil nihai gerçeği bulmaya yönelik olmasına rağmen, insanlar genellikle büyük ikna sanatını Sokrates’e atfederler. Ancak, aslında ikisini de yapabilirsiniz. Sokratik Yöntem retorik veya bir tartışma yöntemi değil, altta yatanı bulmaktır.

Sokrates diyalogdayken kimsenin inançlarını değiştirme niyetinde değildi, sadece gerçekten neye inandıklarını, her inanç sisteminin altında yatan şeyin ne olduğunu bilmek istiyordu. Sokratik Metodu uygularken, inançlarınızı başkalarına zorlamazsınız, buna Maieutic denir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz