Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji Yapay Zeka Japonlar Düşünceyi Okuyan Yapay Zeka Geliştirdi

Japonlar Düşünceyi Okuyan Yapay Zeka Geliştirdi

0

Günümüzde, teknolojik gelişmeler arasındaki sarsılmaz yeri ile yapay zeka dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Bugün Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak bu konuya değineceğiz.

Yapay Zekanın Faydaları Nelerdir.

Örneğin aklınızda Anıları gerçeğe aktarıp hafızanızda bunları canlandırmanızı sağlar

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka kısaca ; Evimizde,iş yerimizde kullandığımız bilgisayarlar gibi insanlarında bu gibi düşünmesini sağlayan mekanizmadır.

Yapay Zeka Düşünceyi okuyabilir mi?

Evet okuyabilir.Devamı için yazımızı okumaya devam ediniz.

Heyecan verici ve insanlık tarihi için büyük bir öneme sahip olan yapay zeka artık hayatımızda sıkça duyduğumuz bir konu haline geldi. Japon bilim insanlarının geliştirdiği bu teknoloji sayesinde yapay zeka artık insan düşünce sistemini somut bir şekilde gözler önüne serebiliyor.

Düşüncelerinizi tam anlamı ile görebilen, görsel bir harita gibi ortaya koyabilen özelliklere sahip bir yapay zeka geliştirildi. Bu teknolojik gelişme yardımı ile Lockedin Sendromu (LIS) olarak bilinen kilitlenme hastalığına sahip olan ya da sesle iletişim kuramayan engelli insanlar rahatlıkla ve başarılı bir şekilde iletişim kurabilir.

Çeşitli rahatsızlıklara çözüm olabileceği gibi, farklı alanlarda insan hayatını daha kolay ve konforlu bir hale getirebilecek bir gelişme olarak da adlandırılabilir. İnsan hayatını birçok açıdan olumlu etkileyen gelişmeler sayesinde hayat daha kolay bir hal alıyor.

İlginizi Çekebilir : Yapay Zeka Kargo Köpeği Spot

Beyin Taramasından Geliştirilen Görsel Düşünce Olanağı

Bilgisayarların daha önce beyin taramalarını incelemek ve siyah beyaz harf veya coğrafi şekiller gibi basit, ikili görüntüleri görselleştirmek için kullanıldığı oldu.

Fakat Japon bilim insanlarının geliştirdikleri yeni yöntem sayesinde bu görselleştirme teknolojisi farklı bir boyuta geldi. Sinir ağlarının işleyiş modelinin yapay zekalara entegre edilmedi ile ortaya oldukça başarılı sonuçlar çıkarıldı. Bu teknolojik gelişmenin kaynağı olarak insan beyni taramasında kullanılan MRI gösterildi.

MRI içerisindeki fMRI tarayıcıları beyindeki kan akış değişikliklerini tespit edebiliyor. Bu tarayıcılardan gelen sinyaller, yapay zekada geliştirilen sistem sayesinde gelişmiş bir sinir ağı tarafından eş zamanlı olarak analiz ediliyor.

Elde edilen beyin aktivitesi verileri, sinir ağı çözümlemesi ile görsel olarak bir haritaya dökülüyor. Düşüncelerinizi beyin taraması ile tespit edebilen bu yöntem sayesinde yapay zeka, beyinsel bir aktivite olan düşünceleri görsel formatta karşınıza çıkarabiliyor.

Zihninizde yer alan kareleri görsel olarak bilgisayar ortamına aktararak ortaya inanılmaz bir gelişme sunan Japon bilim insanları, yapay zeka sayesinde birçok sorunun önüne geçmeyi planlıyor.

İlginizi Çekebilir : Yapay Zeka Filmleri – 2020

Uzun Araştırmalar ve Güncellenmiş Yapay Zeka

Japonya’da Kyoto Üniversitesi’nden dört bilim insanı yapay zekayı zihninize bağlayarak düşüncelerinizi ortaya serecek ve etkileyebilecek bir teknoloji geliştirmeyi başardı. Guohua Shen, Tomoyasu Horikawa, Kei Majima ve Yukiyasu Kamitani, 2017 senesinin Aralık ayı sonunda BioRxiv bilim platformunda yaptıkları araştırmaların sonuçlarını açıkladı.

Araştırmaları on ay boyunca farklı koşullarda farklı özellikleri test ederek devam etmiş olan bilim insanları, oldukça başarılı ve dayanağı sağlam olan bulgularla konuştu. Araştırmada yer alan katılımcıların düşünceleri, bilgisayar ortamına ters mühendislikle ve şifre çözme metodu ile aktarıldı.

Düşünce Okuyan Yapay Zekanın Faydaları

Düşünce okuyan yapay zeka hayatımıza çok şey katabilir. MRI teknolojisi geliştirilerek yapay zeka üzerine adapte edilen ve insan zihnini başarılı bir şekilde ortaya koyan bu çalışma büyük bir gelişme olarak adlandırılıyor. Çalışma sayesinde üretilmiş teknoloji birçok farklı alanla kullanılabilir.

Kafanızda canlandırdığını anları gerçeğe aktararak hafıza depolama işlemi gerçekleştirmeniz mümkün. Ya da hayalini kurduğunuz şekliyle bir sanat eseri ortaya koyabilir veya zihninizde canlandırdığınız şeyi aynen karşıya aktararak etkin bir iletişim kurabilirsiniz.

Bunların yanı sıra, psikolojik bozuklukları olan hastaların tedavisinde daha doğru yöntem ve tekniklerin uygulanması da mümkün olabilir. Bu teknolojinin gelişmesinde rol oynayan bilim insanlarından Yukiyasu Kamitani, bir gün beyin-makine arayüzleri, görüntü veya düşüncelerle iletişim kurulmasının gerçekleşebileceğini belirtti.

Teknolojik gelişmelerin, günümüz imkanlarının genişliği sayesinde eskiye kıyasla daha hızlı bir şekilde yaşanıyor oluşu her gün farklı bir başarıya imza atılmasına sebep oluyor.

Haberleşme, eğitim, alışveriş, sağlık gibi birçok alanda kullanılabilecek olan çeşitli gelişmeler sayesinde birçok konuda hataya yer verilmeden doğru veriye ulaşılması mümkün bir hal alıyor.

İlginizi Çekebilir : Bilim Adamları Güvercin Tüylerinden Yapılmış Robot Tasarladılar

Teknolojik gelişmelerin arasındaki önemli yeri ile düşünceleri görselleştirebilen bir yapay zeka, onlarca farklı çalışma alanına uyarlanarak birçok sorunu gidermekte rahatlıkla kullanılabilir. Yakın bir gelecek farklı çalışma prensiplerinin de geliştirilerek daha etkili bir yapay zeka teknolojisine ulaşılması olası gibi duruyor.

Şu an bu teknoloji gelişme aşamasında olsa bile, bilim insanları bir gün bu teknoloji sayesinde kolay bir şekilde iletişim kurulmasının mümkün olduğunu belirtiyor.

Karşımızdakinin düşüncelerini olduğu gibi görmemizi ve aynı şekilde düşüncelerimizi olduğu gibi aktarabilmemizi sağlayacak olan bu gelişme hayatımızı daha kolay bir hale getirebilir. Başarılı ve etkili bir iletişim kurmak için konuşmak zorunda olmadığımız bir gelecek hiç de uzakta görünmüyor!

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz