Ana Sayfa Pratik Bilgiler Nasıl Yapılır? Avrupa’da Vizesiz Gidilebilecek 14 Ülke

Avrupa’da Vizesiz Gidilebilecek 14 Ülke

0
Vizesiz Gidilebilecek

Merhaba Teknoloji Haberleri -Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere seyahat etmeyi sevenler ya da daha önce yurtdışına çıkmamış ya da yeniden çıkmayı hayal edenler için bir rehber ile karşınızdayız. Vize ile uğraşmadan, vize problemleri olmadan vizesiz gidebileceğiniz 14 Avrupa ülkesini sizler için liste halinde derledim bugün. Vereceğimiz ülkelerin güzelliğine doya doya bir tatil yapabilirsiniz.

Avrupa'yı ucuza gezebilir miyiz?

Evet bu 14 ülkede vizeye para vermeyerek paranızdan tasarruf ederek gezebilirsiniz.

Bu 14 Ülkenin hepsi vizesiz mi?

Evet listemizdeki 14 ülke de vizesiz gezilebilir.

Vizesiz Gidilebilecek Avrupa Ülkeleri
İlginizi Çekebilir: İzlenecek En İyi 5 Sitcom Dizi

 

Avrupa’da Vizesiz Gidilebilecek 14 Ülke

 1. Arnavutluk
 2. Azerbaycan (Kapıda vize kolaylığı olduğu için listeye dahil)
 3. Belarus
 4. Bosna-Hersek
 5. Ermenistan (Kapıda vize kolaylığı olduğu için listeye dahil)
 6. Gürcistan (Hem vizesiz hem de pasaportsuz, sadece kimlik yeterli)
 7. Karadağ
 8. Kazakistan
 9. Kosova
 10. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (Hem vizesiz hem de pasaportsuz, sadece kimlik yeterli)
 11. Makedonya
 12. Moldova
 13. Sırbistan
 14. Ukrayna  (Hem vizesiz hem de pasaportsuz, sadece kimlik yeterli)

Azerbaycan

Fiziki sınırları ne kadar Asya kıtasında bulunsa da, organizasyonlarda Avrupa’ya bağlı olduğu için Gürcistan, Ermenistan ve Kazakistan gibi listede yer alıyor. Gerekenler ise pasaportunuz, vesikalık fotoğrafınız ve vize harcı. Ülkeye giriş yaparken form doldurarak kapıda vize alıyorsunuz.

Arnavutluk

Avrupa’da olduğunuzu fazlaca hissettirmeyecek bir ülke olan Arnavutluk, tarihi ve doğası ile öne çıkan ülkelerden bir tanesi. Yaz ve bahar aylarında çok fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapan ülke, ülkemizden vize istemiyor. Yalnızca pasaportunuz ile 90 güne kadar konaklayabilirsiniz.

Gürcistan

Son 3-4 yıldır popülaritesini git gide arttıran Gürcistan, ülkemizden vizeyi geçtim, pasaport dahi istemiyor. Son zamanlarda en çok turist gönderdiğimiz ülkelerin başında gelen Gürcistan’da kara yolu ya da hava yoluyla ulaşabilirsiniz. Girişlerde sadece kimliğiniz yeterli olacaktır.

Ermenistan

Siyasi gerilimlere rağmen Ermenistan ziyaretleri en kolay olanlardan. Aynı Azerbaycan’da olduğu gibi kapıda vize uygulamasına sahipler. Önceden internet üzerinden de vize alınabilmekte.

Bosna-Hersek

Tur şirketlerinin gözdesi olan Bosna-Hersek ülkemizden vize istememekte. 3 aya kadar vizesiz konaklama yapabileceğiniz bu ülkede yine gereken yalnızca pasaportunuz.

Belarus

Beyaz Rusya olarak da bilinen ülke, bizden vize istememekte. Muhteşem mimarisi, Avrupa ile Sovyet tarihinin karışımı buram buram hissedilen ülkede, yalnızca pasaportunuz ile 30 güne kadar konaklayabilirsiniz.

Karadağ

Yine Balkan turları arasında en popüler destinasyonlardan birisi olan Karadağ, ülkemiz vatandaşlarından vize istememektedir. Ucuzluğu ile de popüler olan bu ülkeye 90 günlük bir ziyaret için yalnızca pasaport yeterli olacaktır.

Kazakistan

Bu yıl yapılan vize muafiyeti anlaşması ile Kazakistan’a girerken yalnızca pasaport yeterli olacaktır. Yalnız vizesiz girişler için 30 günlük bir konaklama izni bulunuyor.

Kosova

Kosova, diğer Balkan ve Doğu Avrupa ülkelerine göre daha az turist göndersek de, tur şirketleri tarafından altı çizilen bir destinasyon olmayı başardı. 90 günlük konaklamalarınız için yalnızca pasaport yeterli olacaktır.

Makedonya

Üsküp turları artık her tur şirketinden fışkırır hale geldi. En büyük sebebi de tabi ki hem ucuz hem de vizesiz olması. Makedonya Cumhuriyeti, ülkemiz vatandaşlarına 90 güne kadar pasaport ile konaklama izni veriyor. Sonrası için vize, daha uzun konaklamalar için çalışma ya da oturum izni gerekiyor.

Moldova

90 güne kadar kalabileceğiniz Moldova’ya girerken sadece pasaportunuzun yanınızda olması yeterli. Yalnız girişler biraz sıkı denetim altında. Kalacağınız yeri, dönüş biletinizi ve diğer dökümanları yanınızda bulundurmanız önerilir.

Sırbistan

Avrupa’nın kapısı olarak bilinen ülke vizesiz olsa da, pasaport ile giriş yapacağınız zaman oldukça sıkı davranıyor. Eğer Schengen vizeniz varsa güvenlikten geçişiniz 10 saniye kadar sürüyor. Bomboş bir pasaport ile gittiğinizde ise yarım saate varan sorgulara maruz kalabiliyorsunuz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Cumhuriyeti

KKTC, hem vizesiz hem de pasaportsuz ziyaret edebileceğiniz bir destinasyon. Özellikle tatil amacıyla ve tarihi sokaklarını gezmek amacıyla yapılan turistik ziyaretler için sadece kimlik yeterli. Herhangi bir süre kısıtlaması bulunmuyor. Rum kesimine yani Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçişiniz, KKTC üzerinden imkansız. Ancak Yunanistan aktarmalı olarak Rum kesimine geçebilirsiniz. Ayrıca Atina konsolosluğundan Kıbrıs Cumhuriyeti vizesi almanız gerekiyor ve Schengen geçersiz.

Ukrayna

Bu yıl yenilenen anlaşma ile artık vizenin yanı sıra pasaportsuz seyahat imkanı tanındı. Yalnız önemli bir detay var, sadece kimlikle girilebilir dense de, çipli yeni kimlik olması gerekiyor. Çipli yeni kimliğinizi aldığınızda çok rahat bir şekilde ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. 60 güne kadar konaklama izniniz bulunuyor.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz