Karavanlara Kurulacak Güneş Panelleri Nasıl Olmalıdır?

0
karavan güneş paneli
karavan güneş paneli

Gezgin bir yaşam benimseyenler için vazgeçilmez olan karavanlar, gezici hayatın birçok ihtiyacını karşılayabilmektedir. Bu ihtiyaçlardan en önemlisi şüphesiz ki barınma ihtiyacıdır. Barınma ihtiyacı kolay bir şekilde karşılanırken elektrik, su gibi ihtiyaçların karşılanması kimi zaman zorlayıcı olabilmektedir. Elektrik ihtiyacını karşılamak için çoğu karavan sahibi karavan güneş paneli sistemi kullanmayı tercih etmektedir. Karavanınıza güneş paneli sistemi takmadan önce güneş panelinin nasıl olması gerektiği hakkında bilinmesi gereken birkaç şey vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Karavanınızın genel ihtiyaçlarının iyi bilinmesi. (Karavan içindeki eşyalar, voltaj seviyesi enerji ihtiyacı vb.)
  • Karavanın büyüklüğü.

Yukarıda verilen bu maddelere dikkat edilerek güneş panelinin harcayacağı enerji miktarı hesaplanır ve tüketiminize uygun güneş paneli sistemi kurulmalıdır. Güneş paneli sistemi seçerken kullanılan akü de önemlidir. Bu aküler jel ve sulu olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İhtiyacınız olan güneş panel sistemini seçerken bu iki akünün iyice araştırılması ve ihtiyaçlarınıza en uygun aküye yönelik  bir tercih yapılması önerilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Forex Şirketleri Güvenilir Mi

Güneş Paneli Kurarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güneş paneli sistemi kurarken karavanın büyüklüğü oldukça önemli bir noktayı oluşturmaktadır. Dikkat edilmesi gerekenlerin başında ihtiyacın bilinmesi oldukça önemlidir. Bunun için ihtiyacın belirlenmesi birinci önceliktir. Bunun haricinde güneş paneli kurarken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Güneş panel sisteminin fiyatı,
  • Güneş panel sisteminin kalitesi,
  • Güneş panel sisteminin sağlamış olduğu enerji verimliliği/tasarrufu,
  • Güneş panel sisteminin sağlamış olduğu sıcaklık kat sayısı,
  • Alınan ya da alınacak olan güneş panel sisteminin garanti süresi,
  • Güneş panel sisteminin gücü,
  • Güneş panel sisteminin hücre tipi gibi birkaç unsura dikkat edilmesi alınacak olan güneş panelinin uzun yıllar boyunca, istenilen performansta kullanılmasını sağlayacaktır.

Tüm bunların yanında güneş paneli kullanmaya başlamadan önce jel akü farkının bilinmesi de oldukça önemli bir konudur. Güneş enerji panelinin jel akülü olması demek, güneşten alınan enerjinin sitem içerisinde enerji tutma kapasitesinin daha yüksek olmasıdır. Enerji tutma oranı diğer enerji sistemlerine göre daha fazla olan jel akülü güneş paneli, diğer akülere oranla daha verimli bir performans sergilemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Hayırlı Cumalar - Resimli Cuma Mesajları

Güneş Paneli Garanti Süreleri Ne Kadardır?

Her üründe olduğu gibi güneş enerji panellerinin de belirli bir garanti süresi mevcuttur. Güneş panelleri için garanti süresi dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Bir güneş enerji panelinin ortalama olarak 25 ila 30 yıl arasında garanti süresi olmalıdır. Bu noktada da dikkat edilmesi gereken iki faktör bulunmaktadır.

Bu da iki farklı garanti süresinin olmasıdır. Uzun süreli olan garanti süresi genellikle üretim garantisidir. Panellerin arızalanmadığı durumlar için geçerli garantidir. Diğeri ise verimli bir enerji aktarımının yapılmasını destekleyen garanti süresidir. Bu süre yaklaşık olarak 10 ila 12 yıl arasında olmaktadır. Bursa güneş enerji sistemleri size en iyi garanti sürelerini sunarak uzun yıllar boyunca güneş enerji paneli kullanımınızı desteklemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz