WAMP Server MySQL Kullanımı ve Kurulumu

0
315
wamp kur
2020 wamp server kurulumu

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere WAMP Server MySQL kullanımı ve kurulumu hakkında bilgi vereceğiz.

Kendi bilgisayarınız ve IP adresiniz üzerinden internet sitesi yayını yapmak ya da PHP çalışmalarını kendi bilgisayarınız üzerinden deneyerek geliştirmek için bilgisayarınızda bir sunucu kurmanız gerekmektedir.

Bu sunucu kurma işini ister ayrı ayrı oluşturarak ister basit ve pratik bir yoldan Wamp Server’ı kurarak halledebilirsiniz.

WAMP Server ve MySQL Nedir?

WAMP bir bilgisayar veya sunucu üzerinde çalıştırılması halinde web sunucusuna şu dört temel özelliği sağlamaktadır:

 • İşletim sistemi (Windows platformu)
 • Web sunucusu (Apache)
 • Veritabanı (MySQL)
 • Script dili (PHP ve Python)

Wamp adını bu 4 ayrı sunucu oluşturma yazılımlarından oluşturmaktadır.

Tüm bu 4 temel özellik sayesinde bir Web sunucusu çalışması ve yayın yapabilmesi için ihtiyacı olan tüm asgari özelliklere sahip olmaktadır. Bu asgari özellikleri kullanarak bir web sunucusu olarak yayın yapabilir. WAMP açısından bir örneklemede bulunursak; Windows bu web sunucusunun işletim sistemi ve ana platformu olarak rol oynayacaktır.

Apache, web sunucusu olarak görev alırken, MySQL veritabanı yöneticisi olarak görev alacak, PHP ve Python veya PERL de kullanılabilecek dinamik script dili ve özeliklerini kazandıracaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Mac'inizde Etkinleştirme Kilidi Nasıl Kurulur?
wamp-server
WAMP Server

Web sunucuları için her zaman WAMP tarzındaki aynı paketler bütününden bahsedebilmek mümkün değildir. Kullanılan paketlerin değişimi tamamen geliştiricinin ve kullanıcının kendi inisiyatifindedir.

Yaygın olarak kullanılan bu geliştirici elemanların bir arada tercih edilmesinden dolayı WAMP adını verdiğimiz sunucu şekli ortaya çıkmış ve özellikle PHP ile site ya da uygulamalarını geliştiren kullanıcılar tarafından kabul görmüştür.

İlginizi Çekebilir: C# Mail Gönderme

 

WAMP Server Nasıl Kurulur?

WAMP Server MySQL Kurulumu

WAMP Server’a bir geliştirici veya programlama dilini öğrenmeye yeni başlayan kullanıcılar ihtiyaç duyarlar. Hem bir geliştirme ortamı hem de deneme ortamı oluşturmak isteyebilirler. Özellikle de Web uzmanları için WAMP Server’ın Localhost formunda kurulumunu yapmak ve kullanmak oldukça faydalı bir tekniktir. Diğer kullanıcılar da WAMP Server’ı birçok amaç için kullanabilirler. Kullanım amaçları;

 • Kendi web siteniz üzerindeki riskli durumların simülasyonunu uygulamak
 • Web siteniz üzerindeki değişimleri ve gelişimleri test etmek
 • Oluşturduğunuz PHP yazılımları, uygulamaları veya web siteleri test etmek
 • Yeni programlama dili oluştururken oluşturduğunuz dilin nasıl sonuç vereceğini görmek gibi amaçları mevcuttur.

WAMP Server’ı kurmak için;

wampserver-kurulum
Wamp Server Kurulum
 • WAMP Server programını bilgisayarınızla doğru bit uyumluluğunda indirdiğinizden emin olarak bilgisayarınıza indirin.
 • Dosyayı çift tıklayarak açın. Basit birkaç ileri adımlarıyla ilerleyerek kurulumu tamamlayın.
 • Kurulumun son aşamasında Windows sürümünüze göre sizden WAMP Server izin isteği isteyecek bir pencere gelebilir. Bu pencereyi onayladığınızda WAMP Server’ın sorunsuz çalışmasına izin vermiş olacaksınız. Diğer izin ayarlamalarını da yapabilirsiniz. Hepsi bu kadar! Standart bu kurulum işinize fazlasıyla yarayacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Instagram Yorum Kapatma
İlginizi Çekebilir: Python Şekil Çizme

Bilgisayarınıza bir WAMP Server kurduğunuz zaman adeta bilgisayarınızın eksiksiz çalıştığını ve ancak sizin tarafınızdan ulaşılan bir web sunucusuna sahip olduğunuzu göreceksiniz.

WAMP Server MySQL Kullanımı

WAMP Server’ın kurulumunu tamamladıktan sonra bilgisayarınızı bir kere yeniden başlatmanız oldukça faydalı olacaktır. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda artık içerisinde standart bir hosting veya geliştirici işlevlerine sahip bir web sunucusu mevcut olacaktır.

WAMP’ı çalıştır onayından sonra üzerine sağ tıklayıp alt kısımda çıkan ikonun soluna tıklayarak www klasörüne ulaşabilirsiniz. Web sunucusu üzerinde çalıştırmak istediğiniz dosyaların tümünü buraya atmanız gerekir.

Ancak bu klasörü Windows gezgininde görüntülemek isterseniz Windows kurulu disk bölümüne giriş yaparak WAMP’ın www klasörüne ulaşabilirsiniz. Ayrıca internet tarayıcından da kullanabilirsiniz. Hangi internet tarayıcısını kullanırsanız kullanın tüm internet tarayıcıları cihazınızda yüklü olan WAMP Server’ı görecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz