Ücretsiz domain veren siteler – 2021

0
552

Merhaba değerli Tekno bilim adamı takipçileri,

Ücretsiz domain veren siteler, domain almak için bütçesi olmayanlar veya gerek duymayanlar için hizmet verir. Eğer siz bir internet sitesi kurmak istiyorsanız, kesinlikle bir domaine ihtiyacınız var. Bu işlerde yeni olanlar için öncelikle Domain nedir? bunu bir öğrenelim.

Domain (Alan Adı) nedir?

Alan adı, bir Web sitesinin İnternet‘teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı Web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı wikipedia.org tur. Alan adları IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir.

Kaynak: Alan adı – Vikipedi (wikipedia.org)

Eğer domain kavramının ne olduğunu anladıysak, ücretsiz domain veren siteler konusuna giriş yapabiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Whatsapp Uygulamasına Yeni Özellik Geliyor!

Ücretsiz domain veren siteler hangileri?

Ücretsiz domain alanında oldukça ünlü olan ve neredeyse her acemi webmasterin yolunun düştüğü Freenom firması, bu alanda işini en iyi yapan firmalardan biridir. Elbette ki ücretsiz domainlerden çok bir şey beklememek lazım ama çeşitlilik sebebiyle Freenom firması tercih edilebilir. Freenom firmasının sunduğu domain çeşitlerini aşağıya bıraktık. Bu uzantılardan herhangi birini seçip kullanabilirsiniz. Nasıl kullanabileceğinizi de göstereceğiz. Öncelikle listeye bir göz atalım.

Ücretsiz domain kaydetme nasıl yapılır?

  • Hangi uzantıyı seçmek istediğinize karar verdiyseniz, seçtiğiniz uzantıda bir domain kaydetme aşamasına geçebiliriz.
  • İlk yapmamız gereken şey yukarıda bulunan listeden seçtiğimiz uzantıyla ilgili olan adrese tıklamak.
  • Ardından karşınıza çıkan internet sitesinin içinde arama bölümüne benzer bir yer olacak.
  • Bu yere istediğimiz şeyi yazabiliriz. Markanızın veya oluşturmak istediğiniz internet sitesinin adını buraya girebilirsiniz.
  • Ardından sağ tarafta bulunan butona tıklayarak kayıt işlemlerini başlatabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung Galaxy Note20 Plus’ın Telefon Kılıfları Piyasaya Çıkıyor

Ücretsiz domain kullanmak mantıklı mı?

Aslında pek mantıklı değil. Çünkü ücretsiz domain kullanmak demek sitenizi tümden risk içerisine atmak demek. Firma istediği gibi domaininizi iptal edebilir ve uyarı yapmasına bile gerek olmaz. Eğer ciddi bir internet sitesi kurmayı düşünüyorsanız, ücretsiz domain kullanmanızı pek tavsiye etmiyoruz. Ücretsiz domainler ancak hosting üzerinde ufak ufak site denemeleri için tercih edilebilir. Yine de sizin kararınıza bağlı bir husus bu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz