Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji Türkiye’nin İlk Online Konferans Uygulaması

Türkiye’nin İlk Online Konferans Uygulaması

0
havelsan-konferans-zoom

Merhaba Teknoloji Haberleri- Teknoloji Rehberi ailesi, bugünkü yazımda gündemi fazlaca meşgul eden online konferans uygulaması ZOOM‘a rakip olan Havelsan Diyalog Uygulamasından bahsedeceğim.

Havelsan Diyalog Uygulaması ne işe yarar?

Online konferans yapmaya yardımcı olan bir programdır.

Zoom ile Havelsan Diyalog arasındaki fark nedir?

En büyük farkı süre kısıtlamasının olmamasıdır.

Havelsan Diyalog Uygulaması ne zaman çıkacak?

Mayıs ayında çıkacağı duyuruldu.

Herkesin evine kapandığı ve tüm işlerini evden yürütmeye çalıştığı bugünlerde, video konferans uygulamaları sıklıkla kullanılmaktadır. HAVELSAN şirketi bunun üzerine çalışmalar başlatmıştı ve heyecanla beklenen Türkiye’nin ilk Online Konferans Uygulaması olan HAVELSAN Diyalog uygulamasını duyurdu.

HAVELSAN Diyalog tanıtımı

Türkiye’de online konferans uygulamalarından en çok tercih edileni Zoom uygulamasıydı ve bu uygulamayla birçok çalışan ve yönetici bir araya gelerek toplantılar düzenlemekteydi. Hatta birçok öğretmen öğrencilerinden uzak kalınca Zoom uygulamasını kullanarak öğrencilerine ders vermeye başladı.

havelsan-zoom-konferans

Programın bazı eksikleri mevcuttu ama yine de çok faydalı bir uygulamaydı. Ancak bir süre sonra MEB’in duyurusunda öğretmenlerin bazılarının hesaplarından Zoom tarafından 58.5 dolar para çekildiği duyuruldu.

Ücretsiz olan bu uygulamanın güvenlik açığı böylece ortaya çıkmış oldu. Bunun üzerine yerli ve güvenilir bir uygulamaya ihtiyaç duyuldu. Ancak halen birçok çalışan bu uygulamayı kullanmaya devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir: Logitech G300s Oyuncu Faresi : Uzun Kullanım Testi

HAVELSAN Diyalog uygulaması ne zaman tamamlanacak? 

Türk Silahlı Kuvvetlerine çalışan HAVELSAN ŞİRKETİ, yazılımlar ile ilgili çalışmalar zaten yapıyordu. Ancak şimdi de tüm Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu online konferans uygulaması için harekete geçti. Şirket, çalışmalarının son safhalarına geldiklerini ve mayıs ayı içerisinde HAVELSAN Diyalog uygulamasının tamamlayıp sunacağını duyurdu.

HAVELSAN Diyalog uygulamasının özellikleri nasıl olacak?

HAVELSAN Diyalog uygulamasıyla şirketler ve kurumlar kendi sunucuları üzerinden çalışmalar yapabilecek ve şifreleme özelliği ile de kendilerini güvende tutabilecekler. Uygulama ekran paylaşımı ve sesli görüşmeye izin verecek ve kişi sınırı olmayacak.

havelsan-zoom-diyalog

Bilgisayardan veya mobil telefonlarınızdan istediğiniz anda giriş yapabileceksiniz. Zoom’un en büyük sıkıntısı olan zaman kısıtlaması bu uygulamada olmayacak. Zoom üzerinden 40 dakika görüşme yaptıktan sonra görüşmeler otomatik olarak son bulur. Ancak HAVELSAN Diyalog’ta böyle bir kısıtlama olmayacak.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz