Teknoloji Dünyasını Şekillendiren 25 Başarılı İsim

0
Teknoloji-dunyasini-sekillendiren-25-basarili-isim
Teknoloji Dünyasını Şekillendiren 25 Başarılı İsim

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere teknoloji dünyasını şekillendiren 25 başarılı isimden bahsedeceğiz.

[toc]

Teknolojik faaliyetler sürekli olarak gelişme gösteren ve yenilik içeren bir sektör içerisinde varlık gösteriyor. Günümüz dünyasının şekillenmesi konusunda önemli bir yer tutan teknoloji, insanların zekalarını kullandıkları en etkili sektörlerden bir tanesi olarak da ifade edilebilmektedir. Her geçen gün çalışmayla yeni teknolojik projelerin ortaya çıktığını görebilmek de mümkün olabiliyor.

Hayallerin gerçeğe dönüşmesi konusunda azim gerektiren bir sektör olarak da ifade edilebiliyor. Hayatın her bir evresine hitap eden teknolojilerin sınırsız bir biçimde faaliyetlerini gösterdiği de söylenebiliyor. Teknolojik gelişmeler içerisinde bulunduğu durumla sınırlı kalmayarak, daha da fazlasının meydana getirilmesi adına da faaliyetlerini gösteren türde de adından söz ettirebilecek bir yapıda da bulunuyor.

Teknoloji konusundaki gelişmeler yüzyıllardan beridir devam edebiliyor. Bu konuda çalışmalar yapan kişilerin de tanınması ve takip edilmesi gibi bir durum ortaya çıkabiliyor. Bu kişilerin meydana getirdikleri teknolojileri hayatlarımıza dahil ederek, onlara minnet duygusuyla yaklaştıklarımızı da söyleyebiliyoruz.

İlginizi Çekebilir: Bilim İnsanı Nasıl Olunur?

 

Uygarlıkların meydana getirilmesi konusunda teknolojinin payının oldukça yüksek olduğunu söylemek de mümkün olabiliyor. Bu gelişmeler tüm dünyayı yakından ilgilendirdiğinden ötürü de günlük hayatın en önemli noktalarından bir tanesi olarak da ifade edilebiliyor. Bu gelişmelere imza atan kişileri tanımaya başlayalım.

Jack-Dorsey
Jack Dorsey

Jack Dorsey

Sosyal medya platformları arasında yer alan Twitter, Jack Dorsey tarafından kuruldu. 2008 yılına kadar da Twitter’da yöneticilik koltuğunda olan isim olarak öne çıktı. Global anlamda iletişim işlevine sahip olan Twitter’ın yükselmesinde önemli bir pay sahibi olarak adlandırılıyor. Aynı zamanda da Twitter dışında mobil ödeme sistemi olarak da bilinen Square’ın da kurucusu olarak öne çıkan bir isim olarak ifade ediliyor. Jack Dorsey, aynı zamanda da ABD genelinde 40 yaş altındaki en güçlü CEO olarak da kendini gösterebiliyor.

Steve-Jobs
Steve Jobs

Steve Jobs

Bilgisayar sektöründe ilk akla gelen isimlerden bir tanesi olarak Steve Jobs öne çıkabiliyor. Aynı zamanda da Apple markasının kurucu ortaklarından bir tanesi olarak adlandırılıyor. Apple’ı teknoloji devi haline getiren Steve Jobs, aynı zamanda da Next Computer ve Pixar Animasyon Stüdyoları’nın da kurucusu olarak adlandırılabiliyor. Bu isim, Walt Disney şirketi içerisinde de hissedar olarak da görülmekte ve aynı zamanda da bu şirketin yönetim kurulunda da yer almaktaydı. Bu bilgisayar dehası 2011 senesinde pankreas kanserine yenik düşerek vefat etti.

Tim-Cook
Tim Cook

Tim Cook

Tim Cook ismi, Steve Jobs’un Apple CEO’su görevinden ayrılmasından sonra bu göreve gelen isim olarak tanınmaya başlandı. Aynı zamanda da Steve Jobs’un izinden giden bir isim olarak da ifade edilmektedir. Çalışma şekliyle adından sıkça bahsettiren Tim Cook, aynı zamanda da ünlü spor giyim firması olan Nike içerisinde de yönetim kurulu üyesi olarak yer alıyor.

Jeff-Bezos
Jeff Bezos

Jeff Bezos

İnternet odaklı ticaret işlemlerinin bu denli büyümesinde önemli bir pay sahibi olarak Jeff Bezos kendini gösterebiliyor. Amazon.com’un kurucusu olan Jeff Bezos, aynı zamanda da 2013 senesinde The Washington Post gazetesini satın almasıyla da bilinen bir isim olarak görülebiliyor. Havacılık ve uzay konusunda araştırma yapan Blue Origin’in de kurucusu olarak ifade edilen bir olarak da öne çıkıyor.

Larry-Page
Larry Page

Larry Page

Arama motoru denilince ilk akla gelen firma olan Google’ı Sergey Brin ile beraber kuran Larry Page, aynı zamanda da internet üzerinden hizmet vermek adına kişilere gerekli yönlendirmeleri yapmasıyla da tanınan bir isim olarak ifade edilebiliyor. Google’ın alt bir şirketi olan Alphabet içerisinde yönetim kurulu başkanlığı yaparak, teknolojiye dair çalışmalarına devam ediyor.

Sergey-Brin
Sergey Brin

Sergey Brin

Google’ın diğer kurucusu olarak bilinen Sergey Brin, halen daha bu arama motoru içerisinde görev almayı sürdürüyor. Teknoloji başkanlığı görevini yerine getirmeye devam eden Sergey Brin, aynı zamanda da mütevazi bir hayat sürerek de bu konuda dikkatleri üzerine çeken bir isim olarak adlandırılabiliyor.

Peter-Thiel
Peter Thiel

Peter Thiel

Peter Thiel, ilk olarak teknolojik gelişmeler konusunda ödeme sistemlerine yönelik faaliyetlerini ortaya koydu. Ödeme sistemleri arasında önemli bir yerde bulunan Pay Pal’ın kurucularından bir tanesi olarak da öne çıktı. Aynı zamanda da ünlü sosyal medya platformu Facebook’un da ilk yatırımını gerçekleştiren kişi olarak da biliniyor. Bunun yanı sıra Peter Thiel, bilgisayara dair yazılım ve hizmetlerin gerçekleştirildiği Palantir adlı şirketin de kurucusu olarak yer alıyor. 2010 yılından itibaren genç girişimcileri de destekleyen Peter Thiel, Thiel Bursu ile gerekli destekleri vermeye devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   LG OLED 2021 model televizyonların fiyatları duyuruldu!
Virginia-Marie-Ginni-Rometty
Virginia Marie Ginni Rometty

Virginia Marie Ginni Rometty

Bilişim denilince akla gelen ilk firma olan IBM’in CEO’su ve yönetim kurulu başkanı olarak öne çıkan bir isim şeklinde ifade ediliyor. Virginia Marie Ginni Rometty, 1991 yılından itibaren IBM içerisinde çalışmaya başladı. Bu kadro içerisinde yer alan CEO ve yönetim kurulu başkanlığına kadar yükselmeyi de başardı. Aynı zamanda da Ginni Rometty, Fortune tarafından “En Güçlü 50 Kadın” ve Forbes dergisinin “ Dünya’nın En Güçlü 100 Kadını” listeleri içerisinde de yer alıyor. Bu isim Mark Anthony Rometty ile evli olmakla beraber, çocuğu bulunmuyor.

Linus-Torvalds
Linus Torvalds

Linus Torvalds

Linus Torvalds, Linux işletim sistemini geliştiren isim olarak öne çıkıyor. Aynı zamanda da bilgisayara dair geliştirmeleri sürdürmesiyle de tanınan biri olarak ifade ediliyor. Torvalds, halen daha OSDL’de (Açık Kaynak Geliştirme Laboratuvarı) çalışmalarını sürdürerek, Linux odaklı olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Steve-Ballmer
Steve Ballmer

Steve Ballmer

2000 yılından itibaren Microsoft’ta yönetim kurulu başkanlığını yürüten Steve Ballmer, aynı zamanda da bu şirketin 2013 yılına kadar CEO’su olarak da öne çıkıyordu. Daha çok finansal alanlarda Microsoft bünyesinde önemli projeleri hayata geçiren isim olarak da görülebiliyor. Steve Ballmer, öte yandan Dünya’nın en zengin 100 iş adamı arasında da yer alıyor. Aynı zamanda da Los Angeles Clippers adlı NBA takımını da rekor bir ücret ödeyerek satın almasıyla da bilinen bir isim olarak gündeme geldi.

Steve-Wozniak
Steve Wozniak

Steve Wozniak

Steve Jobs ile beraber Apple firmasının kurucusu olarak tanınan Steve Wozniak, aynı zamanda da kişisel bilgisayarlara dayalı olan icatlarıyla da ön plana gelen bir isim olarak ifade ediliyor. Apple markası içerisinde donanım tasarlanmasıyla bilinen Steve Wozniak, aynı zamanda da yazılım mühendisi olarak da biliniyor. Bu isim 2006 yılında da teknoloji şirketlerini geliştirmek amacıyla meydana getirdiği Acquiqor Teknoloji adlı şirketin de kurucusu olarak ifade ediliyor.

Jonathan-Ive
Jonathan Ive

Jonathan Ive

Apple markasının ilgi çekmesinin altında tasarımları yer alıyor. Bu ilgi çeken ve ikonik olarak adlandırılan tüm tasarımların sahibi olarak da Jonathan Ive’i görebilmek mümkün olabiliyor. Bu tasarımcı Apple’ın tasarım departmanında yöneticilik görevini yürütüyor. Aynı zamanda da Steve Jobs’un hayranlık duyduğu kişilerden bir tanesi olarak da adlandırılıyor. 1997 senesinden beridir Apple ürünlerinin her birinin tasarımcısı olarak tanınıyor. Aynı zamanda da bu markaya bağlı ortaya çıkan ürünlerin beyaz renkle buluşmasını da sağlamasıyla kendini gösteriyor. iPod ve iPhone gibi cihazların tasarımına yer veren kişi olarak da biliniyor.

Shigeru-Miyamoto
Shigeru Miyamoto

Shigeru Miyamoto

Japon oyun tasarımcısı ve oyun yapımcısı olarak bilinen Shigeru Miyamoto, 1980 yılından itibaren Nintendo kadrosunda kendine yer bulmaya başlayan bir isim oldu. Miyamoto sayesinde Nintendo bünyesinde oyunlar ve oyun konsolları oldukça orijinal fikirleri içermesinin yanı sıra global bir boyuta erişmesi de mümkün hale geldi. Aynı zamanda da Donkey Kong ve Mario karakterlerinin yaratıcısı olan Shigeru Miyamoto, 2007 yılındaki Time dergisinde “Dünya’yı Etkileyen 100 Kişi “ adlı listede de kendine yer bulmayı başardı.

Eric-Schmidt
Eric Schmidt

Eric Schmidt

Eric Schmidt, 2006 ile 2009 yılları arasında Apple’da yönetim kurulu üyesi olarak dikkat çekti. Şu zamanlarda Google’da yöneticilik görevini sürdüren Eric Schmidt, aynı zamanda da Google’ın girişimlerinde de yer alan biri olarak ifade ediliyor. Google’ın başarısında yadsınamayacak bir konumda bulunan Eric Schmidt, aynı zamanda da Amerikan Bilim ve Sanat Akademisi içerisinde de akademisyen olarak görev alıyor.

Satya-Nadella
Satya Nadella

Satya Nadella

Bilişim konusunda öncü firma olan Microsoft şirketinin CEO’su olarak öne çıkan Satya Nadella, 1992 yılından itibaren bu şirkette bulunuyor. Microsoft’un özellikle bulut özelliklerine dair çalışmalarında önemli bir konumda bulunan Satya Nadella, bilişim ve mühendislik konularında da çalışmalarına hız kesmeden devam eden bir isim olarak tanımlanıyor.

Sheryl-Sandberg
Sheryl Sandberg

Sheryl Sandberg

Sosyal medya sitesi Facebook içerisinde Mark Zuckerberg’ten sonra gelen isim olarak öne çıkan Sheryl Sandberg, aynı zamanda da Fortune dergisi tarafından “En Gülü 50 Kadın” listesi içerisinde de yer alıyor. Facebook’ta CEO görevinde bulunan bu başarılı iş kadını aynı zamanda da satış, pazarlama, iletişim ve geliştirme gibi departmanların denetlenmesinde de rol alıyor. Aynı zamanda da Sheryl Sandberg, geçen yıllarda ABD Hazine Bakanlığı ve Google’da da etkili konumlarda çalışan biri olarak ifade ediliyor. İş dünyasında hatırı sayılır bir konumda bulunan Sheryl Sandberg, Facebook’un bu günlere gelmesinde önemli bir pay sahibi olarak adlandırılıyor.

Larry-Ellison
Larry Ellison

Larry Ellison

Veritabanı yazılım firması Oracle’ın kurucusu olan Larry Ellison, aynı zamanda da 1997 yılında Apple yönetim kurulunda yer almasıyla da biliniyor. 2014 yılına kadar Oracle içerisinde CEO görevini yerine getirmekle beraber, şimdilerde ise moleküler biyoloji alanındaki çalışmalarını sürdüren bir isim olarak da ifade ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung Galaxy S20 Fan Edition detayları ortaya çıktı
Bill-Gates
Bill Gates

Bill Gates

75 milyar dolar gibi bir servetin sahibi olan Bill Gates, aynı zamanda da Microsoft’un kurucusu olarak da biliniyor. İlk şirketini 1972 yılında kuran Bill Gates, Microsoft’a dair ilk adımlarını ise 30 yaşındayken gerçekleştirdi. Bilgisayar kullanımını öteye taşıyan isim olan Bill Gates, aynı zamanda da yardım severliği ve bağış kampanyalarıyla da bilinen biri olarak adlandırılıyor.

Marissa-Ann-Mayer
Marissa Ann Mayer

Marissa Ann Mayer

2012 yılından beridir Yahoo! CEO’su olan Mayer, daha önceden de Google içerisinde yöneticilik yapan bir isimdi. Google’da ilk kadın mühendis olma unvanını elinde barındıran Mayer, aynı zamanda da Google Search, Gmail, Google News ve Google Images gibi ürünlerin ortaya çıkmasında da büyük bir pay sahibi olarak ifade ediliyor. Bu çalışmalarından ötürü de Illinois Teknoloji Enstitüsü tarafından kendisine fahri doktora unvanı da verildi.

Jack-Ma
Jack Ma

Jack Ma

E-ticaret denilince akla ilk gelen şirketlerden olan Alibaba Grup’un kurucusu konumunda olan Jack Ma, aynı zamanda da bu şirketin başkanı olarak da görev yapıyor. Alibaba’nın en büyük hissesine sahip olan Softbank’ın yönetim kurulu içerisinde de görev alan Jack Ma’nın asıl mesleğinin İngilizce öğretmenliği olması da dikkat çeken bir detay olarak ifade ediliyor.

Elon-Musk
Elon Musk

Elon Musk

Son zamanlarda popüler olan Elon Musk, aynı zamanda da tam bir teknoloji dehası olarak da ifade ediliyor. SpaceX şirketinin kurucusu ve baş tasarımcısı olan Musk, aynı zamanda da Tesla Motors’un da kurucu ortakları arasında yer alıyor. Ödeme yöntemleri arasında dikkat çeken payPal’ın da kurucuları arasında bulunan Elon Musk, farklı sektörlerde girişimlerde bulunması çok yönlü olduğunu da gösteriyor. Genel olarak uzay ve enerji sistemlerine dair teknolojik faaliyetleri gerçekleştirmesiyle öne çıkıyor.

Paul-Graham
Paul Graham

Paul Graham

Bilgisayar programcısı, risk sermayesi yatırımcısı ve deneme yazarı olan bilinen Paul Graham, aynı zamanda da girişim hızlandırıcılarının arasında başı çeken Y Combinator’un de kurucusu olarak adlandırılıyor. Y Combinator, girişimlere ana yatırım ve danışmanlık hizmetleri sunan bir firma olarak adlandırılıyor. Daha önceden Yahoo! Store olarak bilinen Viaweb’in de kurucusu olan Graham, aynı zamanda da Scribd, Reddit, Airbnb ve Dropbox gibi önemli şirketlere yatırımlar yapmasıyla da tanınan biri olarak ifade edildi.

Mark-Zuckerberg
Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg

Sosyal medya konusunda öncü olan Facebook’un kurucusu olarak bilinen Mark Zuckerberg, aynı zamanda da en genç zenginler listesinde de kendine yer buldu. En başta sadece Harvard Üniversitesi’ne dayalı olarak internete dahil ettiği Facebook’un zaman içerisinde tüm Dünya’da aktif olarak kullanılmaya başlamasıyla adından söz ettirdi. Aynı zamanda da Facebook dışında girişimleri bulunan Mark Zuckerberg, bununla beraber hayır işleriyle de yakından ilgilenen biri olarak da ifade ediliyor.

Pierre-Omidyar
Pierre Omidyar

Pierre Omidyar

Pierre Omidyar, 1995 yılında teknolojik gelişmelere adım atarak ilk olarak Apple bilgisayarlara odaklı çalışmalar ortaya koyarak, Claris şirketinde görev almaya başladı. Bu süre zarfında aynı zamanda da açık arttırma sitesi olan eBay’i de kuran Omidyar, 31 yaşında milyarder olmayı da başardı. 2020 yılında da PayPal’ı satın alarak, bu konuda hız kesmeden çalışmalarını sürdürdüğünü de göstermiş oldu. Aynı zamanda da Omidyar Network’u da kurarak, her zaman bu konuda girişimlerinin olduğunu da gösterdi. Son olarak da Merchant of Doubt ve Spotlight adlı sinema filmlerinin de yapımcısı olarak öne çıkan bir isim olarak da kabul gördü.

Günümüzde kullandığımız teknolojik cihazların ilk insandan itibaren gelen bir kültüre ve birikime bağlı olarak kendini gösteriyor. Tarih boyunca zekalarını kullanarak azimli bir çalışma ortaya koyan insanlar sayesinde teknolojik gelişmelerin giderek arttığını görebilmekteyiz. Adını bile bilmediğimiz insanlar sayesinde günlük hayat standartlarımızın daha da arttığını da söyleyebiliriz.

Bu konuda günümüzde öne çıkan isimler ortaya konulsa da tarih boyunca hem bilim hem de teknoloji konularda büyük etkiler yaratarak, etkilerini günümüze kadar sürdüren bir çok kişi de bulunuyor. Ömürlerini bu gelişimlere adayarak, tam anlamıyla bulunduğumuz duruma katkıda bulunan kişilerin her zaman etkilerinin varlık göstereceği de söylenebilecektir. Bu dehaların farklı konularda katkı sağlamasının genel olarak hayatımıza yansımasından dolayı herkesin onlara minnettar kalacağını da söyleyebiliriz. Aynı zamanda da her gün onların yarattığı gelişmelerin sonuçlarını da görebilmekteyiz.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz