Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Suudi Arabistan’dan ülkemize ambargo: Türk ürünleri giremeyecek!

Suudi Arabistan’dan ülkemize ambargo: Türk ürünleri giremeyecek!

0
suudi arabistan

Ülkemiz ile Suudi Arabistan ile uzun zamandır yaşadığımız bir siyası gerilim vardı. Bu gerilim artık siyasi taraftan taşıp, ekonomik tarafa geçti. Suudi Arabistan, Eylül ayının sonundan itibaren Türkiye’de üretilmiş olan ürünlere ambargo uygulayacağını bizzat açıkladı. Teknoloji Rehberi – Teknoloji Haberleri ailesi olarak bu yazıda sizlere Suudi Arabistan’ın ülkemize uyguladığı ambargonun detayları hakkında bilgi vereceğiz.

Suudi Arabistan, ülkemizden en çok mal ithal eden ülkelerin içinde yer alıyor. Ayrıca Türkiye, Suudi Arabistan’dan yaklaşık olarak 3 milyar dolar değerinde bir ithalat yapıyor ve 3,3 milyar dolarlık bir ihracat yapıyor. Bunun sonucunda da Suudi Arabistan, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 15. ülke konumuna geliyor.

Türk malı ürünlere ambargo uygulanacak

suudi arabistan

Suudi Arabistan ile yaşanan siyasi gerilimlerden sonra Suudi Arabistan, Türk malı ürünlere uygulanan vergiyi %10 oranında arttırmıştı. Hatta Cumhuriyet’te yayımlanan bir haberde Suudi yönetimin, Arabistan’da fabrikası olan Ülker’e bir uyarı yapmıştı. Bu uyarıda da hammaddenin Türkiye’den getirilmemesi şartı geçiyordu.

Zaten Türk ürünlerine büyük miktarda vergi yükü konulurken, bu ayın sonunda da Made in Turkey yazılı ürünlerin Suudi Arabistan topraklarına girmesi yasaklandı. Bu da elbette hem ülkemiz için hem de yapılan ihracatlardan ekmek yiyenler için çok kötü oldu.

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz