Ana Sayfa Tasarım & Yazılım Sunucu Yönetim Sunucu Nedir ? Kaça Ayrılır ? Ne İşe Yarar ?

Sunucu Nedir ? Kaça Ayrılır ? Ne İşe Yarar ?

0

Arkadaşlar Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi , ailesi olarak Merhaba. Sunucular gerek tek başlarına gerekse bilgisayarlar ile bizlere oldukça yardımcı olmakta ve işlerimizi kolaylaştırmaktadır.

Özellikle büyük anlamda işletmelerden tutun normal bazlı çalışanlara ait yerlere kadar sunucu kullanımı yaygındır. Sunucular vermiş oldukları hizmetlere göre çeşitli türlere ayrılmıştır.

Mutlaka Okumalısın : Sunucu Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Sunucular sayesinde bilgisayarlar da kendi aralarında veri ve dosya gönderimi depolanması gibi birçok amaca hizmet etmektedir. Bilgisayarın da ana kalbi olarak tanımlanabilmektedir. Eskiden tüm sunucular bilgisayar ile bağlantılı iken günümüzde bariz bir şekilde farkları da bulunmaktadır.

Masaüstü kullanmış olduğunuz eski bilgisayarlarınızda sunucu kavramı geliştirilmeden önce yerine kullanılmaktaydı. Zamanının en hızlı işlemcisi halini almıştır fakat geçen zaman ve ilerleyen teknolojik gelişmeler ile yeni ihtiyaçlar doğmuş ve bazı şeyler yetersiz kalmıştır.

Bu yüzden sunucu tek başına gelişim göstermeye başlamıştır. Aynı zamanda gelişen sunucu ile insanlar bunun ticaretini ve üretimini yaparak ciddi anlamlarda ilerlemeler kaydetmiştir. Hayatımızı ve iş alanımızı geliştirmek adına oldukça başarılı bir çalışmadır.

Mutlaka Okumalısın : Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Sunucuların birden fazla türü bulunmaktadır. Bunun sebeplerine bakıldığı zaman en büyüğünün değişkenlik gösteren alanların bulunmasıdır. Her alan kendi içerisinde özelleştirildiği vakitte işler daha da yolunda akıcı bir şekilde ilerleyecektir. Şimdi bu türleri beraber inceleyelim.

Ev Sunucusu Nedir

Genellikle sınırsız değildir. Sınırlı bir yapıya sahip kullanıcısı vardır. Oldukça düşük maliyeti bulunmaktadır. Bu yüzden insanlar evleri için gereken bazı konforları sağlayabilmek adına bu sunucu türünü kullanmaya başlamışlardır.

Geçmişten günümüze değin daha da kullanımı artmış ve rövanştaki sunucularda yerini almıştır. Güvenlik için alınan önlemler arasında diyafonlar , kameralar , havalandırmalar , jeneratörler yer almaktadır.

Ev sunucusu tüm bunları içerisinde barındırmakta ve hepsine ayrı komut verebilmektedir. Hayatınızı tehlikeye atmadan rahat yaşayabilmeniz adına sizler de ev sunucusu kullanabilirsiniz.

ev-sunucusu-nedir

Ağ Sunucusu Nedir

En yaygın kullanılan sunucudur ağ sunucu.  Ağ bağlantısı ile ilgili  dosyaların işlemlerinden görevlidir.Arama motorlarınıza girmiş olduğunuz tüm bilgiler ağ bağlantılarından kontrol edilmekte ve dönüşü sağlanmaktadır.

Bundan dolayı hem bilgisayarlarda hem de telefonlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Web sunucusuna da oldukça benzemektedir. İkisi bir birliktelik oluşturur. Tüm elektronik ortamlarda gerçekleştirilebilir.

Öncelikli sıralamanız bilgisayarınız , internetiniz , bir arama motorunuz ve arayacağınız ağ için bir sunucu gereklidir. Alında karışıklığa sebep olmadan hepsinin her adımın ayrı ayrı işlevlerde sunucusu bulunmaktadır. Üstelik eş zamanlı görevler gösterirler.

ag-sunucu-nedir

Uygulama Sunucusu Nedir

Hem telefonlarınızda hem de bilgisayarlarınızda yer almaktadır. Bu yüzden İşinizi bir hayli  kolaylaştırmaktadır. Bilgilerinizin aktarımını hızlıca gerçekleştirmekte ve birden fazla uygulamaya yer vermektedir.

Günlük hayatta da sıklıkla kullandığımız bir çok uygulama bulunmaktadır. Uygulama sunucusu bu bağlamda her birini eş zamanlı olarak bir arada kullanabilmeniz açısından sizlere hız imkanı sağlamıştır.

Olmadığını varsaydığımızda uzun süreli olarak işlerimizi halledemez ve birçok aksaklıklar yaşardık. Bu sunucu bağlantısı ile erişiminiz de oldukça hızlı gerçekleşir.

uygulama-sunucu-nedir

FTP Sunucusu Nedir

Açılımı File Transfer Protocol olarak bilinmektedir. Aynı zamanda dosya sunucusu olarak da bilinirler. FTP üzerinden bilgi aktarımını sağlamaktadır.

İşlemleri oldukça kolaylaştırmaktadır. Dosya sunucusu aynı zamanda bilgisayarlar arası dosya aktarımını da sağlayabilmektedir. Dosyalarınızı depolama  şansınız da mevcut. Bilgisayarların kapasitesinden oldukça yüksek hafızalara sahiptirler.

ftp-sunucu-nedir

Veri Tabanı Sunucusu Nedir

Veri tabanı ile alakalı tüm bilgi aktarım ve depolama işlemlerinin çalıştırıldığı sistemdir . Bu sistemde veri tabanları özel yazılımlar bulundurmaktadır. Bu yazılımlara uygun olarak işlemler gerçekleştirilir.

Şirketler için büyük önem arz etmektedir. Çünkü veri tabanlı işlemleri sıklıkla kullanırlar. Birden fazla veri tabanını aynı anda birden fazla kişinin gözden geçirebilme  ve üzerinde çalışabilme ihtimaline olanak sağlayan sunucu Veri Tabanı Sunucusu olarak bilinir.

veri-tabani-sunucusu-nedir

Oyun Sunucusu Nedir

Günümüzde bir çok oyun sosyal ağlar üzerinden çoklu oyuncular ile online olarak oynanmaktadır. Tüm bu oyunlar özel olarak çalışmakta olup oyuncuların aynı anda herkese eşit verim ile birlikte oynamasını ve memnuniyet duymasını kesintisiz bir şekilde yaparlar.

Stres ve baskıdan sıkılan herkes oyun dünyasında yer almaktadır. Her ne kadar oyun denildiğinde akla çocuklar gelse de özellikle orta yaş kesimine uygun hazırlanmış olan oyunlar insanların aklını bir hayli dağıtıp rahatlatmakta ve haz duygusu yaratmaktadır.

Bu bağlamda Oyun sunucunuzun iyi olması sizlerin sıkıntısız bir şekilde akıcı olarak oyununuzu birden fazla arkadaşınız ile farklı sunuculardan aynı anda bağlanarak bir arada oynamanızı sağlayacaktır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz