SpaceX Nereye Gidiyor? Önemi Nedir?

0
45
SpaceX
SpaceX

Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak bugün sizler için dün gerçekleşen SpaceX uçuşu hakkında bilgiler derledik.

Dün akşam, tüm dünyanın merakla takip ettiği ve izlediği SpaceX uçuşu gerçekleşti. Uçuş, Türkiye saati ile tam olarak saat 22.23’te başladı. İnsanlı roketin fırlatılması ile adeta yepyeni bir çağ açılmış oldu. Peki bu uçuşun önemi nedir? İnsanlık için nasıl bir öneme sahip?

Uçuş Ne Kadar Sürecek?

Uçuşun yaklaşık 19 saat sürmesi bekleniyor.

SpaceX'in Uçuşunun Maliyeti Ne Kadar?

Firma, bu uçuş için NASA'dan yaklaşık 3 milyar dolarlık ödenek aldı.

Uzun bir süredir merak içerisinde beklenen insanlı roket uçuşu, dün gece 22.23’te gerçekleştirildi. Öncelikli olarak, SpaceX’in tanımını yapmak gerekirse bu marka Amerikan uzay mekiği üreticisi diyebiliriz. Markanın Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Daire ile ortaklaşa bir şekilde dünya yörüngesine göndereceği uzay mekiği, bu anlamda bir ilk olacaktı. İlk insanlı uzay mekiği denemesi, bu sayede gerçekleşmiş oldu. Deneme, Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nden fırlatıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kripto Para Sektörünü Bitcoin Ajandası’yla Takip Edin!

Yollanan roketin içerisinde toplam iki astronot yer alıyor. NASA çıkışlı olan deneyimli astronotlar, 49 yaşındaki Robert Behnken ve 53 yaşında olan Douglas Hurley olarak açıklandı. İki astronot, Dragon kapsülü ile beraber Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşmak adına çabalıyor.

SpaceX’in 19 Saat Sonra Hedefe Varması Amaçlanıyor

Space-X
Space-X

SpaceX’in uzay yolculuğu, toplam 19 saat sürecek. Astronotlar, herhangi bir sorun yaşanmadığı taktirde 19 saat sonra hedefe varmış olacak. Peki, bu uçuş insanlık tarihi için ne ifade ediyor?

Bilindiği üzere NASA, 2011 yılının Temmuz ayında uzaya astronot göndermeyi durdurma kararı almıştı. NASA’nın bu kararının ardından uzaya Rus soyuz kapsülleri astronot taşımaya başlamıştı.

İlginizi Çekebilir: SpaceX, NASA ile Beraber 2 Astronotunu Uzaya Fırlatıyor!

 

Ortaklaşa şekilde gerçekleştirilen uzay yolculuğu ile, maliyetlerin azalması yönünde önemli hedefler belirlendi. Firmaların Falcon 9 roketleri kullandığı bilinirken, bu roketler ile yeniden kullanım mevcut durumdadır. Dolayısıyla maliyet bu anlamda da büyük bir ölçüde azalıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütü Onaylı İlk Koronavirüs Tanı Kiti Geliştirildi

Uçuşun başarılı bir şekilde gerçekleşmesi sonrasında, NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot göndermek adına Rusya’ya tek bir kişi için 85 milyon dolarlık masrafı da sona ermiş olacak.

İnsanlı uçuşun gerçekleşebilmesi adına, SpaceX toplamda 3 milyar dolarlık bir bütçe aldı. Uçuş başarılı olursa, uzay endüstrisi için yeni bir çağ açılmış olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz