Şebeke Sorunu Nedir? Nasıl Çözülür?

0
145
sebeke-sorunu
Şebeke Sorunu Nedir? Nasıl Çözülür?

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere sık rastlanan bir sorun olan şebeke sorunu konusundan bahsedeceğiz. Bunun için şebeke sorunu nedir, nasıl çözülür gibi sorulara sizler için yanıtlar verdik. Detaylar yazımızdadır.

Teknolojik çağın gelişmesiyle telefonlar herkesin vazgeçilmez dostu oldu. Bu yüzden sinyal ve şebeke sorunu sık yaşanan sorunlar arasındadır. Çoğu zaman bazı telefonlar çekme zorluğu yaşıyor ve bu durum çok sinir bozucu oluyor. Bu durumu çözebilmek için yapabileceğiniz basit işlemler bulunuyor. Ancak bazen bunlar da çözüm olmayabiliyor.

Girmek istediğiniz siteye bir türlü giremeyebilirsiniz, sayfaları yenileyemeyebilirsiniz, arama yapamayabilirsiniz. Böyle durumlar şebeke sorunu yüzünden meydana geliyor. Bu sorunun çözmenin elbette bazı yolları var. Bunun için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Şebeke problemi birçok telefon markasında büyük sıkıntılara neden olabiliyor. Telefonun üzerinde şebeke hatası yazan bir yazı çıktığında telefonunuz çekmediğinden hem arama yapamazsınız hem de internette gezinemezsiniz. Android şebeke sorunu kullanıcıların telefonu kullanamamasına neden olur. Huawei şebeke sorunu, Samsung şebeke sorunu, Xiaomi şebeke sorunu yaşayan herkes bunu çözümlemek için bazı adımları takip edebilir.

Uçak Moduna Geçiş Yapıp Tekrar Çıkın

Telefonun bağlantısının yerine gelebilmesi için denemeniz gereken ilk yöntem telefonu uçak moduna alıp tekrar uçak modundan çıkartmaktır.

Android şebeke problemi için: Android telefonlarda ekranı üstten aşağı çektiğinizde hızlı ayarlar menüsü karşınıza gelecektir. Bu alandan uçak simgesine dokunduğunuzda uçak moduna geçmiş olacaksınız ve Wifi,hücresel bağlantılarınız kesilecek. Bu bağlantıların kesilmesi için 30 saniye kadar bekleyin ve sonra tekrardan açın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Nokia 8.3 5G halefi, yeni bir Qualcomm yonga, 108MP kamera ile yakında geliyor

İphone şebeke sorunu için: İphone kullanıcıları yine ekranı kaydırarak uçak simgesini bulabilir. Çoğunlukla İphone’larda ekran alttan yukarı kaydırıldığında uçak simgesi çıkar. Uçak modu etkin olduğunda turuncu renk alır. Uçak modundan çıkmadan önce bir dakika daha beklemeniz daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Şebeke Sorunu Çözümü 2020

Telefonunuzu Tekrar Başlatmayı Deneyin

Bazen şebeke sorunu çok daha basit yollarla çözülebilir. İlk akla gelen telefonu kapatıp açmaktır. Evet, bu durum çoğu zaman bir çözüm olarak karşımıza çıkmıştır. Bunun için de telefonların kapanma tuşu hedef alınmalıdır.

Android şebeke sorunu için: Ekranın yanındaki güç düğmesine basılı tutun ve bu alandan Yeniden Başlat’ı seçin. Telefonda yeniden başlat seçeneği çıkmıyorsa uzunca basmaya devam edin. Ekran sonunda kararacaktır.

İphone şebeke problemi için: İphone’larda ana düğmeye basılı tutarak kaydırıcıyı sağa doğru sürüklemeniz yeterlidir. Cihazınızda Apple logosunu görene kadar düğmeye basılı tutun. İphone X serisinde ise kapatma tuşu sesi açma ve kapatma seçeneğine basılı tutularak gerçekleştirilir.  Telefonlarda açma kapama tuşları farklı olabilmektedir.

sebeke-sorunu
Şebeke Sorunu Çözümü

SIM Kartı Çıkarıp Yeniden Takın

Eğer yukarıdaki işlemler herhangi bir çözüm olmadıysa, şebeke sorunu için telefonunuzdan SIM kartı çıkartıp yeniden yerine yerleştirebilirsiniz. SIM kartı telefonunuz açıkken yerleştirmeye çalışın. SIM kart yerini açmak için kart aracına ihtiyacınız olacaktır. SIM kart zarar görmüşse bu da şebeke sorunu yaratabilir. Bu durumu kontrol ettikten sonra yuvaya doğru bir şekilde SIM kartı yerleştirip tekrar telefonunuzu kullanmaya başlayın.

İphone Şebeke Sorunu Düzeltme

Yukarıda İphone için yapabileceğiniz bazı işlemleri sıralamıştık. Şimdi ise sadece İphone’a özgü bazı metotlardan bahsedeceğiz. İphone’da taşıyıcı ayarlarını kontrol etmeniz çok önemlidir. Bunun için ekran bölümünden taşıyıcı seçmeniz ve ayarlara basmanız yeterlidir. Çünkü bu taşıyıcı ayarlarında bazı güncellemeler olabilir. Bu güncellemeleri yapmanız gerekecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Php Fonksiyon

Operatör ayarlarınızın da güncel olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Türk Telekom şebeke sorunu sıklıkla yaşanan bir durumdur.  Ayarlar menüsünden Genel seçeneğini tıklayarak Hakkında kısmına giderseniz bu alandaki güncellemeleri de kontrol etmiş olursunuz.

sebeke-problemi
Şebeke Problemi

Ağ Ayarlarının Sıfırlanması

İphone’da ağ ayarlarını sıfırlamak için telefonun ayarlar bölümüne gidebilirsiniz. Ancak bu en son denemeniz gereken bir işlem olmalıdır. Çünkü ağ ayarlarını sıfırladığınızda Wi-fi şifresi, VPN bağlantıları, APN ayarları sıfırlanır. Bu konuda herhangi bir sorun yok diyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz.

Ayarlar- Genel- Sıfırla- Ağ Ayarlarını Sıfırla

Bu seçimi onayladıktan sonra ağ ayarlarınızı sıfırlamış olacaksınız. Bu işlem sonucu telefonunuzu tekrar Wi-fi ağlarına bağlayabilirsiniz. Çünkü şifreyi yeniden girmenizi isteyecektir.

sinyal-sorunu
Sinyal Sorunu

Operatörünüzle İrtibat Kurun

Bazen her şeyi yaparsınız ama bir türlü bir çözüme ulaşamazsınız. Bu durumda sinyal sorunu çözümü için tek yol operatöre ulaşmaktır. Operatörünüze ait baz istasyonu düşmüş olabilir ya da kulenin fiber optik kablosu hasar görmüş olabilir.

Bundan kaynaklı şebeke sorunu siz ne yapsanız da çözülmez. Bu yüzden operatörünüzü aramanız gerekir.  Özellikle hücresel verilerde takılma olduğunda bu durumun operatörden olma olasılığı daha yüksektir. Özellikle Türk Telekom, Vodafone şebeke sorunu birçok kişinin mağdur olduğu konulardandır. Çünkü birçok küçük köy ve mahallelerde güçlü baz istasyonları yoktur.

Şebeke sorunu başınıza bela olmuşsa yukarıda saydıklarımızı sırasıyla denediğinizde birinden birinde çözüm bulacağınıza eminim. Bu yüzden mutlaka yukarıdakileri deneyin. Kendi yapacaklarınız bittiyse ve sorun çözülmediyse operatörünüzü arayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz