Fahrettin Koca: Milli Koronavirüs Aşısının Gönüllülere İkinci Doz Aşaması Başladı

0
13
fahrettin koca
fahrettin koca

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi , bugün sizlere Milli Koronavirüs Aşısının Gönüllülere İkinci Doz Aşaması hakkında bilgiler vereceğiz.

Erciyes Üniversitesi’nde, milli koronavirüs aşısı ERUCOV-VAC’ın ilk dozu 44 gönüllüye yapılmıştı. Şimdi Faz 1 aşamasının ikinci dozu için de geri sayım başladı. Rektör Çalış, şubatta üçüncü faza geçileceğini açıkladı.

Milli aşı
Milli aşı

Milli aşının sağlıklı gönüllüler üzerindeki uygulamasının yapıldığı Hakan Çetinsaya İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Zafer Sezer, “İKUM 21 yıldır klinik ilaç araştırmaları yapıyor. Merkezimizde bugüne kadar bin 300 çalışmayı tamamladık. Tamamen yerli ve milli olan aşımızın da dozları merkezimizde test ediliyor. Gönüllülerimizde hiçbir yan etki görülmedi” dedi. Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma Geliştirme Merkezi (ERAGEM) Müdürü Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ve ekibi tarafından geliştirilen yerli aşının faz 1’deki ilk doz denemelerinin sona erdiğini belirten ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, ilk dozun 44 gönüllüde başarıyla sonuçlandığını, ikinci doz denemelerine de başladıklarını söyledi. Prof. Dr. Çalış, “Bizim aşımız 21 gün arayla iki dozlama şeklinde yapılıyor. İlk verilere göre 44 gönüllümüzde hiçbir yan etki görülmedi. 15 Aralık gibi ikinci dozlama sonuçları çıkacak ve faz 1 bitecek. 17 Aralık’ta ise faz 2’ye geçeceğiz. Şubatta da faz 2’yi bitiririz. Faz 3 de zaten Sağlık Bakanlığımızın yürüteceği geniş kapsamlı bir çalışma olacak. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi bahar aylarında yerli ve milli aşımızı milletimizle buluştururuz diye umut ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Aras-MNG-PTT-Yurtiçi-Sürat-Kargo Kaç Günde Gelir

“FAZ 2 İÇİN 250-300 GÖNÜLLÜ GEREKİYOR”

Vatandaşların yerli aşıya olan güveninin tam olduğuna da dikkat çeken ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, “Ülkemizden insanlar arayıp milli aşı için gönüllü olmak istiyorum diyorlar. Bu bizi çok sevindiriyor. Şu anda gönüllü sıkıntımız yok. Faz 1’i 44 gönüllüde yaptık. Faz 2 için 250-300 gönüllü almamız gerekiyor. Faz 3’ün ise en az 3 bin gönüllüde uygulanması gerekiyor. Bu birkaç ülkenin katılacağı bir aşama olacak. Sağlık Bakanlığı yürütecek” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin KocaTwitter hesabından yaptığı açıklamada, “COVID-19’a karşı aşı geliştirme çalışmaları yarışında biz de varız. TÜSEB desteği ile Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen COVID-19 aşı çalışmaları planlanan takvime uygun olarak devam ediyor. Milli aşı adayının gönüllülere ikinci doz uygulaması bugün başladı. Umutluyuz” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Son Dakika: Bingöl’de Deprem
Koronavirüs aşısı
Koronavirüs aşısı

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz