Ana Sayfa Pratik Bilgiler Sağlık Alanında Yapılan İnkılaplar

Sağlık Alanında Yapılan İnkılaplar

0
Sağlık Alanında Yapılan İnkılaplar

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere sağlık alanında yapılan inkılaplar konusundan ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz. Bu sırada geçmiş dönem Türkiye’sine de göz atacağız.

Sağlık geçmişten günümüze insanlık hayatında büyük önem taşımıştır. Bizler de bu yazımızda Türkiye’nin geçmişinden günümüze sağlık alanında yapılan gelişmeler konusunda fikirler vereceğiz. Yazımız sağlık alanında yapılan inkılaplar ile ilgili sorular için son derece faydalı olacaktır. Tüm Türkiye’de sağlık alanında yapılan çalışmalar bugünkü Türkiye oluşumuzda çok önemlidir.

Tüm insanların ihtiyacı olan sağlık için bir ülkede sağlık alanında gelişmeler olması gerekmektedir. Sağlık hizmetlerinin gelişmesiyle beraber bir ülkede ortalama yaşam süresi uzar ve ülke gelişmeye başlar. Yani aslında her şeyin başı sağlıktır.

İlginizi Çekebilir: Yağ Yakmak İçin Ne Yemeli? Kardiyo ve Diyet Listesi

Osmanlı Döneminde Sağlık Alanında Yapılan Gelişmeler

Sağlık açısından Osmanlı dönemine baktığımız zaman saray ve ordu etrafında daha etkili hizmetler verildiğini görüyoruz. Sadece sağlık değil bu dönemde yapılan diğer çalışmalar da saray ve orduyu merkeze almıştır. Bu dönemlerde sağlık hizmetleriyle ilgilenen başkişi hekim başı olarak bilinir.  Saray dışındaki insanlarla ücretli hekimler ilgilenmiştir.

Cumhuriyet Dönemi Sağlık Alanında Yapılan Gelişmeler

Osmanlı döneminde büyük şehirlerde askeri hekimler ücretsiz olarak halkın sağlına hizmet vermiştir. Yapılan çalışmalar gözlendiğinde Osmanlı dönemi genelinde devletin sağlıktaki etkisi düşüktür. 19. Yüzyıla gelindiğinde ise batılılaşma hareketleri sayesinde sağlık hizmetlerinde devletin etkisi artmaya başlamıştır. II. Mahmut döneminde ilk defa tıp eğitimi veren Tıphane kurulmuştur. Bundan yaklaşık beş yıl sonra da cerrahiye bölümü açılmıştır ve böylece Tıphane, Mektebi Tıbbiye ismini almıştır. Bu dönemde sağlık alanında yaşanan yenilikler Türkiye Devleti’nin temelini oluşturmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önceki dönemde sağlık alanında büyük adımlar atılmaya başlanmıştı. Özellikle TBMM’nin kurulmasıyla siyasi, ekonomik, toplumsal ve sağlık alanında büyük gelişmeler yaşandı. Bu dönemde belirlenen politikalar arasında bulaşıcı hastalıklara çözüm bulmak yer alıyordu. O dönemlerde bulaşıcı hastalıklar arasında frengi, verem ve thanom gibi hastalıklar bulunuyordu.  Ayrıca bu dönemde toplumsal ve mesleki sağlık eğitiminin kurumsallaşması üzerine de durulmuştur. I. Dünya Savaşının yaşanması da sağlık alanına daha fazla değer verilmesi gerektiğini göstermiştir.

Atatürk Dönemi Sağlık Alanındaki Gelişmeler

Türkiye Büyük Millet Meclisi 2 Mayıs 1920’de sağlık alanında büyük bir karar verdi. Bu kararla Sıhhiye ve Muavenet-i İçtimaiye Vekaleti kuruldu. Yani aslında Sağlık Bakanlığının temeli atıldı. Bu karar sağlık alanının kurumsallaşmasında etkili olan en büyük adım oldu. Bu dönemde böyle bir karar verilmesi diğer gelişmiş ülkelerde bile görülmeyen bir durumdu ve Türkiye için gerçekten büyük bir gelişme oldu. Kurulan ilk kuruma TBMM ilk sağlık bakanı olarak Dr. Adnan Adıvar’ı atadı. O dönem yönetiminin yaptığı en büyük başarılardan biriydi bu.

Atatürk döneminde sağlık alanında yapılan inkılaplar tüm ülkeyi kalkındırdı. Doktor Adıvar’dan sonra yerine İbrahim Refik Saydam geldi ve o dönemde de sağlık alanında büyük gelişmeler yaşandı.

Sağlık Alanında Refik Saydam Dönemi

Modern Sağlığın Kurucusu Refik Saydam

15 sene boyunca Sağlık Bakanı olarak hizmet vermiş olan Refik Saydam, modern Türk sağlık sisteminin kurucusu olarak kabul edilmiştir. İlk işe başladığında acil olarak o dönemin bulaşıcı hastalıklarına yönelmiştir.

Bunun için hemen aşı üretimine başlamış ve bulaşıcı hastalıkların önlenmesi adına kanunlar yayımlatmıştır. Ayrıca Refik Saydam sağlık personellerinin arttırılması için de çalışmalar yapmıştır. Bu dönemde hastane yetersizliğine çözüm bulmak için de tedavi evleri kurmuştur. Bu dönemde yapılan çalışmaların günümüz Türkiye’sine büyük etkileri olmuştur.

İlginizi Çekebilir: Aşırı Sıcaklarda Neler Yapmalıyız? Nasıl Korunmalıyız?

Türkiye’de Sağlık Alanında Yapılan İnkılapların Kısa Bir Listesi

Türkiye’de sağlık alanında yapılan inkılaplar konusunu incelersek aşağıdaki gibi önemli bir liste ortaya çıkacaktır.

 • 1920 Yılında Sıhhiye ve Muavenet-i İçtimaiye Vekaleti kuruldu.
 • 1921 Bulaşıcı hastalıklar için kanunlar çıkartıldı.
 • 1923 Hekimlerin zorunlu hizmet yapması sağlandı.
 • 1924 Numune hastaneleri ve köyler için de dispanserler inşa edildi.
 • 1924 Yaklaşık 150 ilçemizde muayene ve tedavi evleri kuruldu.
 • 1925 I. Milli Tıp Kongresi yapıldı.
 • 1926 Sıtma ile mücadele etmek için kanun çıkartıldı.
 • 1927 II. Milli Tıp Kongresi yapıldı.
 • 1930 Umumi Hızıssıhha Kanunu çıkarıldı.
 • 1936 Zonguldak Amele Birliği Hastanesi kuruldu ve Haydarpaşa Numune Hastanesi kuruldu.
 • 1937 Kuduz serumları üretimi başladı.
 • 1946-Birinci On Yıllık Sağlık Planı hazırlandı.
 • 1948 Türkiye Dünya Sağlık Örgütüne üye oldu.
 • 1952 Köylerde ebe okulları açıldı.
 • 1954 Hemşirelik büroları açıldı.
 • 1961 yılında sağlık hizmetleri anayasaya madde olarak eklendi ve devlet görevi haline getirildi.
 • 1963 toplumsallaşmış sağlık hizmetleri tüm Türkiye’ye yayıldı.
 • 1982 Anayasa’dan sağlıkla ilgili birkaç madde kaldırıldı.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz