Ana Sayfa Tasarım & Yazılım Ruby Programlama Dili

Ruby Programlama Dili

0
ruby-programlama-dili

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere Ruby Programlama Dili hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Verdiğimiz bu bilgiler sayesinde kolay ve eğlenceli bir şekilde programlama yapabilirsiniz.

Ruby Japon yazılım uzmanı Yukihiro Matsumoto’nun geliştirmiş olduğu bir programlama dili olarak bilinmektedir. Ruby dili diğer programlama dillerine göre kolay yazılabilir ve güçlü bir dil yapısına sahiptir.

Ruby yazılım dili hakkında daha fazla detay vermek gerekirse aşağıda sizler için önemli detayları sıraladık.

-Nesne yönelimli bir dil kullanmaktadır.

–  İngilizce dilbilgisine çok yakın olduğundan kolay okunup anlaşılabilir.

– Procedural ve fonksiyonel dil olarak kullanılabilme imkanı sunar.

– Dinamik bir programlama dili olduğundan farklılıklara açıktır.

– Söz dizimi kolaydır ve DSL geliştirilmesi de kolaydır.

–  Meta programlama özelliği barındırır.

– Ruby inşa edilirken Ada, Eiffel, Lisp, Smalltalk, Perl dilleri örnek alınarak yapılmıştır.

– Kaynak kodu açık ve özgür bir programlama dili için tasarlanmış harika bir programlama dilidir.

Ruby kodları bağımsız olduğundan farklı platformlarda da geçerlidir ve öğrenciler için eğlenceli bir şekilde programlama mantığını öğretir. Microsoft, Intel, Apple, Sun Microsystems ve Amazon gibi büyük şirketler Ruby programlama dilini kullanmıştır.

Ruby, güçlü bir Regex desteğine sahiptir ve bu sayede metinsel sorgulama, CGI programlama, Network operasyonu, XML işleme gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Windows, MacOs, Linux yüklü olan bilgisayarlarda Ruby ile programlama yapabilirsiniz.

Ruby Programlama Dili İle İlgili Dersler

Ruby Kurulum

Ruby programlama dilini indirmek için buraya tıklayınız. Kurulum bittikten sonra Interactive Ruby komut satırı aracı da yüklenir ve kodlamaya hemen başlanabilir. İlk kodlamalarınızı aşağıdaki gibi yapabilirsiniz. Bu çok basittir.

 

Interactive Ruby

 

Bu görüntüde kod parçalarının İngilizce’ye ne kadar yakın olduğunu görebilirsiniz. Bu sayede söz diminin okunurluğu çok kolaydır. Bunun faydasını kullandıkça daha fazla göreceksiniz.

Ruby Programlama Dili’nde Her Şey Nesne Mi?

Ruby, OOP(Object Oriented Programming) özellikleri taşıdığından her şey nesne olarak düşünülür. Daha fazla anlayabilmek için aşağıdaki kod parçasını inceleyebilirsiniz.

 

Her Şey Nesne Mi?

 

Bu resimde aslında Ruby’nın temel nesne yapısını da net bir şekilde görmekteyiz. Bu sayede her şey bir super/base sınıftan türeyebilir.

 

Ruby Sayesinde Tipleri Genişletin

 

Ruby programlama dili sayesinde sınıfların genişletilmesi çok kolaydır. Mesela bir string sınıfına yeni fonksiyonellek kazandırmak çok kolaydır.

 

Tipleri Genişletme

 

Bu resimde verilen kod parçalarını .rb uzantılı olacak şekilde kaydederseniz normal komut satırından Ruby programı ile aşağıdaki görseldeki gibi çalıştırma imkanına kavuşursunuz.

 

Ruby Tip Genişletme

 

Ruby diline ait olan String, görüldüğü gibi kullanım açısından çok basittir. Def ve end bloğu arasındaki kod parçası KarizmatikYap isimli bir methoda ait olmaktadır. String tipindeyken istediğiniz değişken üzerinde KarizmatikYap isimli methodu kullanabilirsiniz.

Methodun içerisinde yer alan self anahtar kelimesi sayesinde string değişkeni işaret edilmiş olunur. Self üzerinden de String sınıfından olan methodlar çağrılabilir. Buna örnek vermek gerekirse Split’i örnek verebiliriz.

 

Bir Methottan Birden Fazla Parametre

Ruby web programlama dili sayesinde aşağıda gördüğünüz gibi bir methottan birden fazla parametre elde edilebilir.

def Hesapla(x,y)

 

Dönüş x + y, xy, x * y, x / y

 

son

 

toplam,fark,carpim,bolum=Hesapla 8,3.14

 

puts “#{toplam}\n#{fark}\n#{carpim}\n#{bolum}”

Bu noktada fark,torplam,bolum ve carpim değişkenlerine çok dikkat edelim. Burada purs’dan sonra gelen toplam terimleri ile kod dosyası içerisindeki değişkenlere erişebilirsiniz ve metin içerisinde gömdüğünüzü de belirtebilirsiniz. Bu uygulamaların çok basit olduğunu ifade edebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Java Method Nedir?

 

Ruby Dili Eğlenceli Mi?

Ruby Programlama Dili, hem çok eğlenceli hem de çok güçlü yönlere sahip. Ayrıca OOP temellerini taşıyor olması da büyük bir avantaj olarak karşımıza geliyor. Tüm bunların yanı sıra İngilizce diline yakın olması kolay okunabilir bir özellik kazandırıyor. Fluent yapıların ve doğal Domain’e özgü dillerin geliştirilebilmesi için de çok ideal bir programlama dili olduğunu ifade edebiliriz.

Ruby ile çalıştığınızda yeni özellikler keşfedebilir ve yeni kodlamalar yapabilirsiniz. Çünkü başladığınız andan itibaren hiçbir zorluk çekmeyeceksiniz.

Ruby İle Programlama

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz