Ana Sayfa Kültür & Sanat Yaşam Prize Takılı Kalan Şarj Cihazları Elektrik Harcar Mı?

Prize Takılı Kalan Şarj Cihazları Elektrik Harcar Mı?

0
prize-takili-kalan-sarj-cihazlari-elektrik-harcar-mi

Telefon şarj cihazlarının prize takılı kalıp kalmaması ile ilgili olarak pek çok kişinin kafası karışık olabilir. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak bu soruyu yanıtladık.

Prize Takılı Kalan Şarj Cihazları Elektrik Harcar Mı?

Akıllı şarj cihazları elektrik harcamaz ancak eski teknoloji olanlar harcar.

Söz konusu karışıklık için ABD üzerinde bir çalışma yapılmış ve bu çalışmaya dair de yeni duyurularda bulunulmuş. Çünkü ABD üzerinde gerçekleştirilen bir test gösteriyor ki, akıllı telefonun şarj aletinin bir yılda ne kadar enerji harcadığını ve ne kadar paraya mal olduğunu ortaya kolaylıkla koyabiliyoruz. Prize takılı kalan şarj cihazları ne kadar etki eder? Gelin bu konuya göz atalım.

Hatta isterseniz öncelikle elektrik gücünün ne kadar sürede ne kadar harcandığını göstermek adına birkaç örnek inceleyelim ve buna göre hesap yapalım. Harcanan elektrik kilowatt saat (kWh) ölçü birimiyle hesaplanır.

1000W ibaresi bulunan bir cihaz, 1 saatte 1 kWh güç harcar. 100W ibaresi bulunan bir cihaz ise bu gücü 10 saatte harcar. Ülkemizde 1 kWh elektrik enerjisinin ücreti yaklaşık olarak 70 kuruşa denk geliyor.

Prize takılı harcanan elektrik tutarı nedir peki?

prize-takili-esyalar-elektrik-harcar-mi

ABD üzerinde yapılan testlerdeki sonuçlar sakız ücretine falan tekabül ediyormuş. Yapılan testte iPhone 11’in 5W güç ibaresine sahip şarj cihazı kullanıldı.

Prize takılan şarj cihazı birkaç gün telefona bağlanmamış şekilde bırakıldı. WhatsUp PRO güç ölçer kullanılarak yapılan ölçümler sonucunda harcanan gücün yok denecek kadar az olduğu tespit edildi.

Ülkemizdeki harcanan elektrik ise ortalama olarak yıllık 1.20 TL tutarında harcanıyor. Şayet bu tutar oldukça düşük bir tutar. Şarj cihazlarının yıllık ortalama bu kadar tutar harcaması, prizde bırakmanın zararının da büyük ölçüde ön plana çıkarıldığını gösteriyor. Şayet duruma göre tasarruf ise düşünceniz, pek de kafanıza takmaya gerek yok gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir : Yağmur Damlalarından Elektrik Üreten Cihaz Geliştirildi