Ana Sayfa Kültür & Sanat Ekonomi Para transferinde EFT saat sınırı kalkacak: 17:00 saat sınırı kalkıyor!

Para transferinde EFT saat sınırı kalkacak: 17:00 saat sınırı kalkıyor!

0

TCMB tarafından bizzat geliştirilen Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) adında yeni anlık ödeme sistemi sayesinde havale-EFT arasındaki ayrım artık olmayacak. 7/24 banka hesapları arası para transferi yapılabilecek. Tekno bilim adamı ailesi olarak bu yazıda sizlere para transferinde EFT saat sınırının kalkması ile ilgili bilgi vereceğiz.

EFT saat sınırı Aralık ayında kalkacak

TCMB tarafından geliştirilen Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST), 18 Aralık 2020 tarihine girilmesiyle beraber kullanıcılara sunulacak. TCMB tarafından FAST ödeme sistemi ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde;

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak üzere hazırlıklarını tamamlamıştır. FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) olarak isimlendirilen bu yeni sistem ile vatandaşlarımız farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceklerdir.

FAST Sisteminin, 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınması ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılması planlanmaktadır. Sistemin kısa bir zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşması hedeflenmektedir.

FAST Sistemi ile birlikte, ödemelerin telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak daha kolay bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır.

Böylece, TCMB’nin Ülkemiz perakende ödeme sistemleri altyapısını, yenilikçi finansal teknolojileri ve iş yapış yöntemlerini destekleyecek şekilde geliştirmeye yönelik çalışmalarında önemli bir adımı tamamlanmış olacaktır.

Ödemeler alanındaki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin; yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir. “

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz