Modem Arayüzüne Nasıl Girilir? Superonline – TTNET – Turk Telekom

1
101

Merhaba Teknoloji Rehberi – Teknoloji Haberleri okurları, modemler, telefon hatları sayesinde verilerin transfer edilmesinde devreye girebilmektedir. Bu konuda modemlerin markaları ya da modelleri arasında işlev farkı bulunmamaktadır. Aynı zamanda da TTNET, Turk Telekom ya da Superonline gibi firmaların da bu konuda değişiklik içerdiği görülmemektedir.

Tek bir yöntem doğrultusunda modem arayüzlerine girmek söz konusu olabilmektedir. Böylelikle internet ayarları dahilinde başlangıç yapabilmek ve kısa süre içerisinde özelleştirmelerde bulunmak her zaman görülebilmektedir.

Türk Telekom modem arayüzlerine giriş yapmak isteyenlerin herhangi bir tarayıcıdan bu işlemleri gerçekleştirmeleri söz konusu olabilmektedir. Bu konuda IP adreslerini kullanımı da görülebilmektedir. IP adresleri 192,168,1,1 ya da 192.168.1.2 gibi biçimlerde kendini gösterebilmektedir. Bu rakamları olduğu gibi tarayıcıların adres kısımlarına girilerek modem arayüzüne dahil olabilmek söz konusu olabilmektedir.

Modem Arayüzü İçerisinde Neler Yapılabilir?

Modem arayüzüne giriş yapıldıktan sonra farklı işlemleri gerçekleştirebilmek söz konusu olabilmektedir. Buradan Wi-Fi şifrelerini değiştirmenin yanı sıra IP adreslerini görebilmek ve modemde olan diğer kişileri de tanıyabilmek mümkün olabilmektedir. Aynı zamanda da bu arayüz içerisinde port açabilmek söz konusudur.

Ağa bağlı olarak problemleri çözebilmek ve dışarıdan yapılan girişlere karşı arayüzleri daha da güvenli bir konuma yükseltebilmek de mümkün olabilmektedir. Aynı zamanda da arayüz içerisinden MAC filtreleme işlemleri de gerçekleşebilmektedir. Ağa bağlı olan tüm cihazları görebilmek de söz konusu olabilmektedir.

192.168.1.1 IP Adresiyle Modeme Bağlanma

192.168.1.1 IP adresiyle beraber modeme bağlanmak için yapılması gereken ilk adım modemin bilgisayarlara Wi-Fi ya da Ethernet kablosuyla bağlı olup olmadığını denetlemek olacaktır.

Sonraki adımda ise modemin IP numarasını kontrol etmek gerekmektedir. IP adresi genel olarak en yaygın olarak görülen adres olan 192.168.1.1 olarak kendini gösterebilecektir. Eğer IP numaranızın ne olduğunu bilinmemesi durumunda da modemlerin arka tarafına bakarak öğrenebilmek de söz konusu olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Swap Nedir ? - Kısaca Öğren !

Sonrasında da tarayıcılara 192.168.1.1 Giriş için IP numarasını tarayıcının arama kısmına girilerek Enter tuşuna basılması gerekecektir. Böylelikle de modem arayüzünün giriş penceresi ortaya çıkabilecektir. Bu pencerede kullanıcı adı ve şifreyi girerek, modemin arayüzüne girilebilecektir.

Sonrasında modemin ayar güncellemelerini gerçekleştirmek mümkün olabilecektir. İstenildiği zaman da modeme giriş bilgilerini değiştirmek de mümkün olabilmektedir.

Giriş esnasında şifre ya da kullanıcı adının bilinmemesi halinde modemin altında yer alan kısımdan yararlanmak mümkün olabilmektedir. Buradan da ulaşılmaması halinde internet sitelerinden bu konuda destek alabilmek de söz konusu olabilmektedir.

Modem Giriş Şifresi Nasıl Değiştirilebilir?

Modemlerin ilk kurulumlarını gerçekleştirildiği süre zarfında yapılandırma ayarları da devreye girebilecektir. Sonrasında da kullanıcı adı ve şifre değişimini gerçekleştirmenin tavsiye edileceği ve güvenlik açısından önemli olduğu da vurgulanabilecektir.

192.168.1.1 Ip numarasından giriş yaptıktan sonra ortaya çıkan menüde yönetici ya da güvenlik olarak öne çıkan kısımlara dahil olmak gerekecektir. Burada yeni oluşturulacak olan şifrelerin iki kez girilmesi gerektiği ifade edilebilecektir.

Şifrelerin güçlü bir konumda olması gerektiği de belirtilmekte ve not alınması gerektiği de vurgulanmaktadır. Bu şifrenin oluşturulması sonrasında da kaydet seçeneği tıklanmalıdır.

Modem Arayüz Şifresini Unuttum Ne Yapmalıyım?

Modemin şifresinin unutulması durumunda modeme reset atmak gerekecektir. Bu tip resetleme işlemlerini yapmak için modemin arkasında bulunan reset düğmesine birkaç saniye basılı tutmak gerekecektir. Sonrasında da modemi tekrardan çalıştırmak söz konusu olabilecektir.

Modemin dokunulamayacak kadar küçük olması halinde de ataç ya da iğne desteğiyle bu işlemi hayata geçirmek mümkün olabilmektedir.

Düğmeye basıldıktan sonra modemdeki tüm ışıkların sönüp tekrar yanması durumu gözlemlenebilecektir. Böylelikle modem kısa bir süre sonrasında tekrar devreye girebilecektir. Böylelikle kullanıcı adı ve şifre de ilk hallerine dönecektir. Bu sayede kısa süre içerisinde giriş yapma işlemleri gerçekleştirilebilecektir.

Ancak resetleme işlemlerini gerçekleştirirken unutulmaması gereken bazı durumlar da kendini gösterebiliyor. Resetleme işlemlerinin gerçekleştirilmesi sonrasında da Wi-Fi şifreleri, internet hizmet bilgileri, MAC filtreleri ve modem verilerinin sıfırlanarak ilk hale gelebilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Netflix Üyeliği İptal Etme

Bundan dolayı modem arayüz şifrelerinin ve kullanıcı adlarının not edilmesi ve kaybolmayacak bir alanda tutulması son derecede önemlidir. Bunun yanında da modem şifrelerini kolay bir şekilde hatırlanacak biçimde meydana getirmek de kullanıcıların faydasına olacak bir durumdur.

Modem Arayüzüne Girememe Problemi

Eski modemlerin ya da web tarayıcılarının düzgün bir biçimde çalışmamasının sonucunda bu tip problemler kendini gösterebilmektedir. Bu konuda ilk olarak atılacak adım ise farklı bir tarayıcı denemek olacaktır. Aynı zamanda da tarayıcıların güncel olup olmadığı da kontrol edilmelidir.

Tarayıcıların ön belleklerinin silinmesi durumu da bu soruna mahal verebilmektedir. Tarayıcı üzerinden özellikler kısmındaki geçmiş sekmesinden tüm önbellek verilerini silebilmek söz konusu olabilmektedir.

Modeme giriş yapamama durumunda bir diğer çözüm olarak da modemleri yeniden başlatmak tavsiye edilmektedir. Tekrardan başlatılması sonrasında da 192.168.1.1 IP adresiyle beraber tekrardan giriş yapılabilecektir.

Modemin yazılım sorunları nedeniyle arayüz desteği vermemesi gibi bir durum da kendini gösterebilir. Bu tip bir sorunla karşılaşılması halindeyse modemin tüm kablolarını söküp bir süre bekledikten sonra tekrar takmak gerekebilecektir.

Modeme dair arayüze girememe problemleri yaşayan kişilerin yanlış IP girişlerinden ötürü de bu şekilde bir sorun kendini gösterebilecektir. Modemin IP adreslerini komut istemi içerisinde “ipconfig” yazarak bulabilmek söz konusu olabilecektir.

Bu adımların her birini denedikten sonra halen daha modemin arayüzüne giriş yapılamaması durumunda modemin resetlenmesi yolu uygulanabilecektir. Resetlenmesi sonrasında tüm bilgilerin sıfırlanmasından dolayı, modemi ilk kullanmaya başlandığında giriş yapılan bilgileri kullanmak gerekebilecektir.

Bu bilgileri de modemin alt kısmından temin ederek, modem arayüzüne rahat bir biçimde giriş yapmak da söz konusu olabilmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz