Ana Sayfa Kültür & Sanat Yaşam Koronavirus günlerinde okunabilecek kitaplar

Koronavirus günlerinde okunabilecek kitaplar

0
karantina-kitap

Selamlar arkadaşlar Teknoloji Haberleri – Bilim Teknoloji Rehberi olarak karantina günlerini çalışmayanlar çoğumuz yatarak yada yemek yiyerek geçiriyoruz. Bence bunu aslında fırsata çevirmek lazım Okunacak binlerce kitap var benimde tavsiye edebileceğim kitapları yazıyorum buraya umarım beğenirsiniz 😊

Franz Kafka – Milenaya kitaplar

franz-kafka-milena

Franz,

Size adınız dışında nasıl hitap edebilirim bilmiyorum… Bu ad bana öyle çok şey veriyor ki; acı, mutluluk, elem, keder, sevinç, öfke, sınırlarını tahmin bile edemeyeceğiniz endişe… Tüm korkuların karşısına dikilip öfkeyle haykırmak geliyor içimden… Güçsüzüm, çekincelerim var ve herşeyden kötüsü beni tutan bir halka sıkıyor boğazımı… Tutunmaya çalışırken düşmek gibi bir şey ama ellerimi elleriniz yaparım sırf siz kalın diye…

Daima sizin… Milena…

İlginizi Çekebilir: Karantina Varken Evde Kalırken Oynayabileceğiniz Oyunlar

Sabahattin Ali – Kürk Mantolu Madonna

sabahattin-ali-kurk-mantolu-madonna

” Kürk Mantolu Madonna ’da Sabahattin Ali gözlerini çevirmenlik yapan bir memurun yaşamına çevirir. Havran’da  doğup büyüyen Raif Efendi sonunda sanat okumaya karar verir ve kasabasından ayrılır. Önce İstanbul’a, oradan Berlin’e kadar uzaklaşır. Kendini bildi bileli düşünceleri dilsizdir; ya konuşmaya değer bulmaz ya da  paylaşmaya sevk edecek bir başkasıyla karşılaşmamıştır.

Sonunda Berlin’de karşısına çıkan Maria Puder isimli kadın bu sessizliğin bozulmasını sağlar. Raif Efendi yalnızlığından silkinir ve bu tatlı sevdaya bırakır kendini…” 

İlginizi Çekebilir: 1 Haziran’da Seyahat Yasağı Kaldırılıyor


Selçuk Aydemir – Liseden Arkadaşlar

liseden-arkadaslar

İzlenme rekorları üstüne rekorlar kıran Çalgı Çengi , İşler Güçler , Kardeş Payı gibi fenomen olmuş televizyon dizilerinin senaristi ve yönetmeni olan Selçuk Aydemir’in  Arkadaşlar serisinin devamı niteliklerinde olan ‘Liseden Arkadaşlar’ adındaki eser, Aydemir’in lise döneminden gerçek ve çokça komik kesitler içermekte.

Markus Zusak – Kitap Hırsızı

kitap-hirsizi-markus-zusak

Markus Zusak’ın yazdığı Kitap Hırsızı ; çok yüksek aksiyonlu, hemence  okunan bir kitap değildir belki fakat kitabın içinden çıkmak da bir o kadar da kolay değil. Ben üstüne daha fazla yazmak istemiyorum. Bu kitabı okuyun ve tempoyu kendiniz görebilirsiniz. 🙂

Özetine değinecek olursak ; Kitap Hırsızı , II. Dünya Savaşı yıllarında Almanya’da geçiyor ve küçük kitap hırsızı Liesel ve yaşadığı Himmel sokağındaki diğer insanların hikayesini konu alıyor.

Kitabın konusu diğer romanlara göre çokça farklı değil ya da bulunduğu ortam, benzeri romanlardan pek farkı yok bu yönlerinde. Ancak bu kitabı bu kadar özel ve eşsiz kılan ise karakterleri ve kendine özgü olan anlatım tarzı.

İlginizi Çekebilir: Karantinada Evlerinizden Gezebileceğiniz 10 Müze

Reşat Nuri Güntekin – Çalıkuşu

cali-kusu

Kısaca Çalıkuşu’nun Özeti ; İstanbul’lu bir subay kızı olan Feride, küçük yaşlarında anne ve babasını kaybeder. Teyzesinin himayesinde  “Nötre Dame de Sion” Fransız yatılı okulunda eğitim hayatına devam eder. Yaramazlıklarından dolayı arkadaşları Feride’ye  Okulda “Çalıkuşu” ismini lakap takarlar.

Feride, O yıllarda yaz tatillerini teyzesinin istanbuldaki köşkünde geçirir. Teyzesinin yakışıklı oğlu olan Kâmuran ile birbirlerini severler ve sonra nişanlanırlar. Düğün günü gelir çatar ve Feride, bir kadının getirdiği mektuptan bilmediği gerçekleri öğrenecektir. Kamuran’ın İsviçre’de kaldığı yıllarda  Münevver adında hasta bir kızla ilişkisi olduğunu, ona evlenme sözü verdiğini öğrenir ve her şeyi yüzüstü bırakıp kaçar.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz