İngiltere, Koronavirüs Aşısına Onay Veren İlk Ülke Oldu !

0
15
Koronavirüs aşı
Koronavirüs aşı

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi , bugün sizlere İngiltere, Koronavirüs Aşısına Onay Veren İlk Ülke Oldu haberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Koronavirüs salgınını sonlandıracak aşı çalışmalarıyla ilgili sevindiren son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Dünyayı umutlandıran haber ise az önce haber ajanslarına düştü. İngiltere, koronavirüse karşı geliştirilen ve %95 etkinlik gösteren Pfizer/BioNTech aşısının kullanımını resmi olarak onayladı. Böylece aşı çalışmalarında sona ne kadar yaklaşıldığı da bir kez daha tescillenmiş oldu. Aşıyla ilgili bu flaş gelişme hakkında Pfizer CEO’su Albert Bourla’dan da ilk açıklamalar geldi.

İngiltere, Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin‘in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile geliştirdiği yeni tip koronavirüs (COVID-19) aşısının yaygın kullanımına onay verdi.

Koronavirüs aşısı bulan Türkler
Koronavirüs aşısı bulan Türkler

Aşı, 10 ay gibi kısa bir sürede klinik öncesi geliştirme çalışmaları ve 3 aşama klinik denemeleri tamamlayarak onay almayı başardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kronik Migren Tedavisinde Akupunktur Kullanımı

Koronavirüs Aşısı Hakkında Detaylar

Aşı, formülündeki RNA bileşim sayesinde COVID-19’u etkisiz kılan kan şekeri enzimleri ile alımlayıcı-bağlayıcı İmmünoglobulin G antikorlarını harekete geçirmeyi, hücre düzeyinde bağışıklık tepkisi yaratan CD4+ ve CD8+ glikoproteinlerini artırmayı amaçlıyor.

Aşı henüz dünya genelinde bir onay almamış olsa da İngiltere’nin ilaç ve tedavilere onay veren denetleyici kuruluşu olan İlaç ve Sağlık Bakımı Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), Pfizer/BioNTech’in COVID-19 aşısının acil durumlarda kullanımına onay verdiğini duyurdu

İngiltere bu aşıdan 40 milyon doz sipariş vermişti ve 10 milyon dozun yıl sonuna dek hazır olması bekleniyor.

Koronavirüs aşısı
Koronavirüs aşısı

BBC yayınına katılan İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, gelecek hafta 800 bin adet aşının ülkeye ulaşacağını, Aralık ayı boyunca aşının üretim hızına bağlı olarak teslimatların süreceğini ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   50 Adet Saç Modeli Trend Erkek Saç Modelleri 2021 

Hancock, siparişin kalan kısmının teslimatının büyük ölçüde 2021’de gerçekleşeceğini de söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz