Ana Sayfa Haberler Japonların Teknoloji Devi Olmasında Neler Etkili Oldu?

Japonların Teknoloji Devi Olmasında Neler Etkili Oldu?

0
Japonya'nın Teknolojide Devleşmesi

Merhaba Teknoloji Haberleri-Teknoloji Rehberi, bugün sizlere teknoloji kaynağı Japonya’dan bahsedeceğiz.

Japonlar neden teknoloji ülkesidir?

Teknolojik alanda hızla kalkındıkları için.

Japonların kısa sürede teknolojide devleşmelerini ne sağladı?

Deming'in çalışmaları, azim, çalışkanlık.

Japonya atom bombasının etkilerinden nasıl kurtuldu?

Halkın azimle çalışması ve ülkeye bağlılığı sayesinde.

Teknoloji denince akla ilk olarak Japonya geliyor. İyi ama bunu nasıl başardılar? Teknolojide kısa zamanda nasıl devleştiler? İşte bu sorunun cevabı pek çok kişi tarafından araştırılıyor.

Japon Teknolojisi

İkinci Dünya Savaşı’ndan büyük bir darbeyle çıkan Japonlar Amerikalı W.Edwards Deming sayesinde gelişmeyi başardı.  W. Edwards Deming atom bombasının Japonya üzerindeki etkilerini araştırmak adına Amerika hükümetinin isteği üzerine Japonya’ya gitti. Deming, Japonya’ya giderken Türkiye’ye de uğradı ve çalışmaları ülkemizde ilgisiz karşılandı.

İlginizi Çekebilir: Biyolojik Yaş Ölçebilen Göz Tarayıcı Geliştirildi

 

Japonya’ya giden Deming Japonlara şu sözleri söyledi: “Eğer beni dinlerseniz beş yıl içerisinde dünyayı yakalayabilirsiniz. Dinlemeye devam ederseniz dünya sizi yakalamak için uğraşır.” Bu söz Japonları derinden etkilemişti ve Japonlar onu dinlemeyi seçerek yollarını hızlı bir şekilde çizdi.

Japonların Teknolojide İlerleme Sebepleri

Japonlar Teknolojilerini Ona Borçlu

Deming, çalışmalarını ve Amerika’da öğrendiklerini Japonlara öğreterek yöneticilerin görüş açılarını geliştirmeyi başardı. Burada verdiği bilgilerden çoğu Amerika işletme fakültelerinde bile verilmemişti. Şuanda Deming, Japon teknolojisinin mimarı sayılıyor. Japonlar kaliteli çalışmalar yapan firmalara Dr. Deming Ödülü veriyor ve Deming’i saygıyla anıyorlar.

Japonya’nın bu zamana kadar gelmelerinde azimli ve çalışkan bir toplum olmaları da çok önemli bir ayrıntıdır. Geç saatlere kadar çalışan halk, tatil bile yapmayı istemiyor ve sadece ülkelerini kalkındırmaya çalışıyor.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version