İşte Türkiye’nin Yeni Hızlı Treni

0
28

İstanbul, Eskişehir, Ankara, Konya arasında hizmete alınarak hayatımıza giren Yüksek Hızlı Trenler(YHT) vazgeçilmez ulaşım araçları haline geldi. Artık saydığımız şehirler arası tıpkı bir metro, bir tramvay hattı gibi YHT ’ler kullanılarak hızla aşılmaya başlandı. Artık bir şehirde oturup bir başka şehirde çalışmak mümkün hale geldi. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak bu konuyu ele aldık.

Türkiye'nin yüksek hızlı treni var mı?

Evet, var.

Türkiyeye ilk YHT ne zaman girdi?

23 Nisan 2007 tarihinde Hattın ilk etabı olan Eskişehir etabında deneme seferlerine başlanmış, 13 Mart 2009 tarihinde de ilk yolcu seferi yapılmıştır.

Ulaşımı hızlandırarak hayatımıza yenilikler katan bu ulaşım araçları da ‘Milli’ sınıfına dahil edilmek üzere. Uçak, helikopter ve arabadan sonra YHT ‘ler de yerli üretime hedef olarak alındı. Bu elbette ki biraz daha zaman alacak ancak Türkiye’nin yeni hızlı treni teslim edilirken yerli parçalar da devreye girmiş oldu.

Milli YHT’ye Doğru

2018 yılında Alman Siemens firmasıyla 12 adet YHT üzerinden yapılan antlaşmaya göre üretilen ilk YHT seti 2019 Aralık ayında ülkemize teslim edildi. İki aylık bir test aşamasından sonra hatlarda hizmet vermeye başlayacak olan yeni trenle bazı yeniliklerde kendini göstermeye başladı. Daha konforlu, daha güvenli ve daha hızlı üretilen yeni trenlerin %90’ı geri dönüştürülebilir malzemeden üretildi.

İlginizi Çekebilir : Man TGX 2020

Üretim aşamasındaki en önemli ayrıntı ise ülkemizde faaliyetlerini yürüten 5 farklı firmanın ürettiği parçaların kullanılması oldu. Yeni YHT üretiminde bulunan 8 parça yerli üretimle sağlandı ve geleceğe dönük ilk ‘Milli YHT’ için önemli bir adım atılmış oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   2021’de 10 Grafik Tasarım Trendi

Kalan 11 tren setinin zamanla teslim edileceği ve hatlarda kullanılacağı tahmin edilmektedir. YHT sefer hatlarının ülke genelinde yaygınlaşmaya başlaması, mevcut hatlarda Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları(TCDD) bünyesinde bulunan 19 adet YHT ’nin kullanım yoğunluğu nedeniyle yetersiz kalması böyle bir antlaşmayı zorunlu kıldı.

Ancak yeni YHT ’ler eskilerine oranla daha farklı üretiliyorlar. Bu farklılıkta eksikliklerin tamamlanmasından öteye yolcuların talepleri ön plana çıkmaktadır.

milli-yht

Yeni YHT farkı

 

Uzun mesafeleri kısa süreli yolculuklara dönüştüren hızlı trenlerde yolculuk yapanlar oldukça memnundular. Ancak konforun daha ileri seviyelere gidebilmesi ve daha rahat, sorunsuz yolculuklar için TCDD’den bazı taleplerde bulunmayı ihmal etmediler.

YHT yolcularından gelen talepler TCDD tarafından değerlendirilerek uygulama alanı bulan değişiklikler yeni trenlerle beraber hizmete sunulmaya başlanacak.

En başta seyahat süresince yolcuların sık sık kafeterya bölümüne gittikleri ve yolun bir kısmını bu alanda geçirdikleri görüldü. Bu soruna çözüm olarak 16(6’sı Bistro) olan koltuk sayısı, 36(8’i Bistro)’ya yükseltildi. Böylece kafeterya alanında yolcuların daha kolay yer bulmaları sağlandı.

Yolcuların seyahat esnasında yaşadıkları en büyük sorunlardan biri de yol boyunca telefon, tablet veya bilgisayarlarla zaman geçirmek ya da iş çalışmalarını tamamlamak isterken priz bulmakta zorluk çekmeleriydi. Bu sorun priz sayısının arttırılması ve USB girişlerinin eklenmesi ile çözüldü. Koltuklarda mevcut bulunan eğlence sistemlerindeki müzik, sinema ve oyun gibi içerikler çoğaltılarak geliştirildi.

Kesintisiz internet hizmeti için gerekli çalışmalar yapıldı. YHT yolcularının daha rahat ve konforlu seyahatleri için gereken tüm hazırlıklar Türkiye’nin yeni hızlı treni ile mevcut hale getirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kocaeli Kiralık Apart İlanları

Yeni YHT ’lerin hizmete girmesiyle yolcuların en çok şikayet ettikleri konulardan biri de yeni malzemelerin koku yaymasıydı. Bazı yolcuların bu kokudan rahatsız olduklarını fark eden yetkililer bu sorunu da oda parfümü kullanarak aşmaya çalışacaklar. Yeni kokusunun bir süre devam etmesinin beklendiği bilinmektedir.

Sadece Konfor mu Değişti?

 

Yeni YHT ‘ler 483 yolcu kapasiteli olacak ve 12 yolcu kapasiteli 3 adet ‘business loca’ bulunacak. Business bölümü 2+1 oturma sistemi ile rahat bir ulaşım olanağı sağlayacak.

Elbette yeni YHT ‘lerde engelli vatandaşlar da unutulmadı ve onlara özel değişiklerde gerçekleştirildi. Engelli dostu statüsünü ileri boyutlara taşıyan Türkiye’nin yeni hızlı treni özel rampalar ve görme engelliler için hazırlanan özel yerlere sahip.

Görme engelliler için Braille alfabesi ile yazılan yazılar mevcut olacak. Bedelsiz seyahat edebilen engelli yolcular için 2 adet engelli sandalye bağlama yeri kullanılmış durumda. Ayrıca trene biniş ve inişte sorun yaşanmaması için engelli rampası ve asansörü de hizmete sunuluyor.

Türkiye’nin yeni hızlı treni tüm bu özelliklerinin yanı sıra artık daha hızlı hareket olanağına da kavuşmaktadır. Yeni YHT saatte 300 kilometre hıza ulaşabilecek ve 8 vagon taşıyabilecek. Daha hızlı ve daha konforlu bir ulaşım sağlayabilecek.

İlginizi Çekebilir : Samsung Galaxy Z Flip Geliyor

YHT Geçmişi ve Geleceği

 

Ülkemiz Yüksek Hızlı Tren ile 2009 yılında Ankara-Eskişehir hattında tanıştı ve bu tanışma Konya ve İstanbul ’uda zamanla içine aldı. Yakın zamanda Ankara-Sivas ve Konya-Karaman hatlarının da hizmete açılması planlanıyor. Bu hedeflerin gerçekleştirilmesi ve sefer sayısındaki artışları göz önüne alarak geleceğe yönelik tren sayısının arttırılmasına yönelik gerekli çalışmalar TCDD tarafından yapılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz