İphone Şebeke Sorunu

0
27
iphone
İphone Şebeke Sorunu

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere sık yaşanan bir sorun olan iphone şebeke sorunu konusundan bahsedeceğiz. Özellikle iphone kullanıcıları yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilir. iphone şebeke sorunundan kurtulabilmek için yapmanız gereken işlemler bellidir.

Iphone kullanıcılarının en sık karşılaştıkları sorunlardan biri Iphone şebeke sorunu. Bu şebeke sorunu Iphone kullanıcılarını oldukça rahatsız eden ve altında birçok sebep yatan bir sorundur. Bu sorun ile karşılaştığınızda durum çubuğunda ‘’şebeke yok’ veya ‘aranıyor’ ifadesini görüyorsunuz.

Bunun sonucunda da arama yapamıyorsunuz, aranamıyorsunuz ve internete bağlanamıyorsunuz. Kullanıcıların çoğu Iphone 5s şebeke sorunu neden oluyor ve Iphone 6 şebeke aranıyor sorunu ile karşılaştım ne yapmalıyım gibi sorulara cevap arıyor. Bu sorun hakkında en kapsamlı cevaba yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

iphone-sebeke
İphone Şebeke Sorunu

Iphone şebeke sorunu neden çıkar ve nasıl çözülür?

 • Iphone 7 şebeke sorunu veya diğer Iphone modellerinde şebeke sorunu sim kart kaynaklı olabilir. Bazen sim kartını çıkarıp tekrar takmakla bazen de sim kartı değiştirmekle bu sorun hemen düzelebilir. Başka bir sim kartı Iphone’unuzda deneyerek sorunun sim karttan kaynaklı olup olmadığını anlayabilirsiniz.
 • Şebeke sorunu GSM operatöründen kaynaklı olabilir. Bulunduğunuz yerde GSM operatörüne ait baz istasyonu iyi çekmiyor olabilir veya bodrum kat gibi yerlerde iseniz bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bunun için GSM operatörünüzü arayarak gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.
 • Diğer bir sorun kaynağı ise telefonunuzda beklenmedik geçici bir arızadır. Bunun için Hard reset yaparak sorunu çözebilirsiniz.
 • IOS sürümünüzden kaynaklandığını düşündüğünüz bir sorun ile karşı karşıyaysanız çözüm olarak güncel bir sürüm varsa ona güncellemek olacaktır. Bunun için de Ayarlar > Genel > Yazılım güncelleme bölümüne girerek en güncel IOS sürümünü indirebilirsiniz.
 • Operatör ayarlarınızı güncellemek de bu sorunu çözebilir. Operatör ayarlarını görmek için Ayarlar > Genel > Hakkında kısmına bakabilirsiniz. Yeni ayarları almak için kullandığınız operatörün web sitesine göz atabilir veya operatörünüzün müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.
 • Bahsettiğimiz tüm denemeler de bir sonuç vermiyorsa Apple servislerine başvurmanız en doğru yöntem olacaktır. Garantiniz devam ediyorsa Apple servislerine veya Apple yetkili servislerine başvurabilirsiniz. Ancak garantiniz devam etmiyorsa cihazınızı teknik servislere emanet edebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Google'ın Canlı Altyazı özelliği, daha fazla dilin metne dönüştürülmesini desteklemeye hazırlanıyor

Iphone şebekesi var ama internete bağlanamıyorum ne yapmalıyım?

Sizden gelenler: Iphone 7 şebeke sorunu yaşıyorum. Şebeke var gözüküyor ama internete bağlanamıyorum. Ne yapmalıyım?

Bu durumda yapmanız gerekenleri aşağıda listeledik.

 • Şebeke sorununuz yazılımsal bir problemden dolayı oluşabileceği için Hard reset atmalısınız. Bu işlemlerden sonra Iphone’unuzun sıfırlanacağını ve içerisindeki tüm bilgilerin silineceğini bilmelisiniz.
 • Bant problemi yaşıyorsanız Ayarlar > Hücresel > Seçenekler > LTE’yi etkinleştir kısmından 4G’yi etkinleştirebilirsiniz. Diğer seçenekleri kapatabilirsiniz.
 • Şebeke sorununu çözebilmek için denemeniz gereken diğer bir yol internet ayarlarınızı sıfırlamaktır. Bunun için izleyeceğiniz adımlar Ayarlar > Genel > Ağ ayarları şeklinde olmalıdır. Uygulayacağınız bu işlem sonucunda Wi-Fi şifrelerinin, hafızada bulunan ağların ve VPN gibi ayarların silineceğini de unutmamalısınız. Bu yüzden de bu yöntemi en son denemeniz tavsiye edilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Redmi Note 10 sağlamlık testini geçemedi

Iphone 6 şebeke var ama aranamıyorum ve arama yapamıyorum ne yapmalıyım?

Şebeke var ama aranmıyorum ve arama yapamıyorum gibi Iphone 6 şebeke sorunu ve diğer Iphone modellerinde bu şebeke sorununu yaşıyorsanız aşağıda listelediğimiz adımları takip etmelisiniz.

 • Öncelikli olarak sizi arayan numaranın engelli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ayarlar kısmından Telefon > Arama Engelleme > No belirleme adımlarından kontrol sağlayabilirsiniz.
 • Ayarlar kısmından veya kontrol çubuğundan uçak modunu kontrol ederek aktif ise kapatmalısınız. Uçak modu pasif ise açıp tekrar kapatmalısınız.
 • Iphone’unuzda rahatsız etme kısmı kapalı olmalıdır. Ayarlar > Rahatsız etme kısmından kapalı olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
 • Operatör ayarlarını kontrol edebilirsiniz. Sorun olmadığından eminseniz operatörünüzle iletişime geçebilirsiniz. Sorunun operatör kaynaklı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Arama yapamamanızın sebebi fatura ödememe gibi bir durumla ilgili de olabilir.
 • Hard reset atabilirsiniz.
 • Tüm bu adımları uygulayıp yine de arama gerçekleştiremiyorsanız Apple servisi ile irtibata geçmeniz en sağlıklısı olacaktır.

Tüm bu işlemleri yerine getirerek şebeke sorununun önüne geçebilirsiniz. Şebeke sorunu sık rastlanan bir sorundur ve panik yapmanıza gerek yoktur. Önce kendi yapabileceklerinizden başlayarak çözüm yolları arayın.

Bunun ardından sorun çözülmezse diğer farklı yollara başvurabilirsiniz. Eğer bir iphone’unuz varsa yazımızdaki çözüm yollarını deneyerek şebeke sorunundan kolayca kurtulabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz