IP Adresi Nedir – IP Adresi Nasıl Gizlenir (6 Güvenilir VPN ve Tarayıcılar)

0
263

Merhaba değerli Tekno bilim adamı takipçileri, bu yazıda sizlere IP Adresi Nedir – IP Adresi Nasıl Gizlenir, En Güvenilir VPN ve Tarayıcılar konusu hakkında bilgi vereceğiz.

Hayatımızın her alanında internet mevcut olduğu için, IP adresi oldukça önemli bir noktada. Özellikle de hackerler, dolandırıcılar ve sahte internet siteleri tarafından her zaman tehdit altındayız. Çünkü internet tabanlı sistemlere sızmak oldukça mümkün. Eğer iyi bir hacker sizin IP adresinizi ele geçirirse, adresinizi bile bulabilir. Bu sebepten dolayı IP adresi gizleme oldukça önem taşıyor.

IP adresi nedir?

IP adresi

Açılımı Internet Protocol olan IP, bilgisayarların internet üzerindeki kimlikleridir. İnternete bağlanırken sağlayıcı tarafından bize verilen IP adreslerini kullanırız. Sürekli aynı IP adresini vermek zor olduğu için o an hangi IP adresi müsaitse o IP adresi atanır.

Zaten internete bağlanmak için çoğu zaman dinamik IP adresleri kullanılır. Sağlayıcının müsait olan IP adresine yönlendirebilmesini sağlayan da dinamik IP’lerdir. Eğer modemi kapatıp açarsanız, size atanan IP adresinin son numarası değişecektir.

IP adresi sorgulama nasıl yapılır?

IP adresi sorgulama

IP adresi sorgulama işlemi oldukça kolay bir işlem. İnternet üzerinde IP adresi sorgulama veya IP adresim nedir? diye arattığınız zaman karşınıza çıkan siteleri kullanabilirsiniz. Ya da aşağıda vereceğimiz IP bulma yöntemleriyle kolayca IP adresinizi tespit edebilirsiniz.

IP adresi bulma nasıl yapılır?

IP adresi bulma

IP adresi bulma işlemi için yapılabilecek birkaç işlem var. Eğer hazırsanız bu işlemlere geçebiliriz.

CMD ile IP bulma

İlk yapmanız gereken Windows + R kombinasyonunu kullanarak çalıştır bölümünü açmak. Ardından karşınıza çıkan sekmenin içine CMD yazın ve Enter tuşuna tıklayın.

Açılan cmd (komut istemi) penceresine ipconfig yazın ve Enter tuşuna basın. Bastıktan sonra karşınıza bilgisayar üzerindeki bütün ağ bağlantıları sıralanacak. Penceredeki IPv4 yazısının yanında bulunan sayılar sizin IP adresinizi ifade eder.

IP değiştirme nasıl yapılır?

IP değiştirme

IP adresinizi değiştirebilmeniz için yapabileceğiniz kolay yolu aşağıda verdik.

Modem ile IP değiştirme

Eğer modemi 2-3 dakika kapalı tutup tekrar açarsanız IP adresinizin değişmiş olacağını görebilirsiniz. Zira en kolaylardan biri budur diyebiliriz.

IP adresinden adres tespit etme

Herhangi bir IP adresini kullanarak adres tespiti yapabilirsiniz. Fakat yalnızca kullanıcının bağlı olduğu sunucu bölgesinin bilgisini alırsınız. Yani IP adresi ile ev adresini bulmanız pek olası değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Acer Aspire 5 modeli ülkemizde satışta!

En güvenli tarayıcılar hangileri?

En güvenli tarayıcılar

İnternete bağlanırken kötü niyetli insanlara karşı dikkatli olmalıyız. Ayrıca bu kötü niyetli insanlar, birden bire kötü niyetli şirketlere de dönüşebiliyor. O yüzden gizlilik odaklı tarayıcıları kullanmak en iyisi olur.

Tor Browser

Tor Browser’i muhtemelen daha önce birçok defa duymuşsunuzdur. Çünkü Deep Web’e girmek için bu tarayıcı kullanılıyor. Elbette ki ürkütücü ve gizemli şeyler insanların ilgisini çektiği için de herkes Tor Browser’dan bahsetmeye başladı. Aslında bu tarayıcı o kadar da ürkütücü değil. Dilerseniz internet üzerinde normal gezintiler de yapabilirsiniz. Yani iyi veya kötü internet arasında bir seçim yapmak sizin elinizde.

Tor, tamamen anonimlik ve gizlilik üzerine kurulmuştur. Çünkü siz Tor ile internete bağlanırken birçok farklı IP adresi üzerinden ilerliyorsunuz. Bu da sizin IP adresinizi takip edilemez kılıyor. Çünkü herhangi bir IP adresinde olabilirsiniz. Bunu tespit etmek zor olduğu için de oldukça güvenli kabul edebiliriz.

SRWare Iron

Chromium altyapısını kullanan SRWare Iron, Tor Browser gibi gizlilik esaslı çalışır. Ancak Tor kadar iyi bir gizlilik sunmaz. Bu tarayıcının yaptığı şey aslında Google Chrome’u daha da gizli hale getirmek.

Epic Browser

Epic Browser, sizi proxy ağlarından geçirerek tamamen gizli olmanızı sağlar. Tamamen gizlilik elbette ki pek mümkün değil ancak parmak izlerini olabildiğince siler. Bunların yanı sıra Epic ile beraber çerezler, formlar engellenir ve geçmiş kaydı yapılmaz.

VPN nedir?

VPN nedir

Vikipedi tanımı “Sanal özel ağ, uzaktan erişim yoluyla farklı ağlara bağlanmayı sağlayan İnternet teknolojisi. VPN sanal bir ağ uzantısı oluşturduğu için, VPN kullanarak ağa bağlanan bir cihaz, fiziksel olarak bağlıymış gibi o ağ üzerinden veri alışverişinde bulunabilir.” olan VPN, sizi gizler. VPN ile bağlandığınız zaman IP adresiniz görünmez.

Ancak eğer suç düzeyinde bazı eylemler gerçekleştiriyorsanız, VPN kullanmak mantıklı değil. Çünkü bütün VPN firmaları log yani giriş bilgilerini saklar. Eğer logları saklamazlarsa VPN firması üzerinden işlenen herhangi bir suç yüzünden firma batar. Yani biz log tutmuyoruz diyen VPN firmalarının çoğu log tutuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Dünyanın En çok İndirilen Uygulamaları Nelerdir?

En güvenli VPN firmaları hangileri?

En güvenli VPN firmaları

Tekrardan söylediğimiz gibi eğer suç düzeyinde gizlilik arıyorsanız, VPN kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine aşağıda vereceğimiz tamamen anonim olma rehberiyle hareket edebilirsiniz. İnternet korsanlarından veya hırsız internet sitelerinden korunmak için VPN kullanmak oldukça mantıklı olacaktır. İşte en güvenli VPN firmaları:

  • ExpressVPN
  • NordVPN
  • CyberGhost
  • TunnelBear
  • IPVanish
  • Tails

İnternette anonim olma rehberi

İnternette anonim olma rehberi

Açıkçası anonim olmak pek mümkün değil. Çünkü eninde sonunda bir açık bırakacaksınız. Yine de olabildiğince anonim olmak için uygulanabilecek bazı adımlar var. İlk yapmanız gereken şey USB bellek üzerinde Tails işletim sistemi kurmak.

Tails, dünya üzerindeki en güvenli işletim sistemi unvanına sahip. Elbette ki bu unvana erişmek basit değil. Tails içinde Tor Browser gibi tamamen anonimlik ve gizlilik üzerine kurulmuş birçok araç var. Ayrıca USB belleğe veriler kaydedilmediği için neredeyse hiçbir iz bırakmayacaksınız. Tüm kanıtları yok etmek için USB belleği yok etmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca daha fazla anonimlik isterseniz de birçok farklı VDS ve proxy üzerinden internete bağlanabilirsiniz. Böyle yaptığınız zaman sizi bulmak aşırı derecede zorlaşacaktır.

Anonim Ağ nedir?

anonim ağ nedir

Teknolojinin bu denli yaygınlaşması ve iletişimin artması bu teknolojilerin toplumların, devletlerin gelenekleri ve kanunlarıyla ters düşen insanlar tarafından da kullanılabileceğini göstermektedir. Bu sebepten devletler veya otoriteler bu tür kullanımları tespit etmek ve engellemek için büyük çaba sarf etmektedir. Ellerinde imkân bulunan her devlet veya otorite bazı yöntemler geliştirerek bu tür kullanımları tespit etmeye, kullanıcıları yakalamaya çalışmaktadır. Bu durum karşısında teknolojinin imkânlarından faydalanmak isteyen kullanıcılar da çaresiz kalmaktansa çeşitli yöntemler geliştirerek bu durumu aşmaya çalışmaktadır. Anonim ağ kavramı insanların kimliklerini ele vermeden internet deneyimi yaşamalarına olanak sağlayan ve devletlerin denetiminden kaçmayı planlayan bir sistemdir. Bu fikirden yola çıkarak günlük hayatta kullanılan pek çok teknolojinin, yazılımın anonimlik sağlayacak şekilde tasarlanması çalışmaları yıllardır sürmektedir. Tor projesi[5] de bu fikrin bir ürünüdür.

(Kaynak: Tor (anonim ağ) – Vikipedi (wikipedia.org))

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz