Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji Mobil Instagram arama geçmişi silme işlemi – 2021

Instagram arama geçmişi silme işlemi – 2021

0

Merhaba değerli Tekno bilim adamı takipçileri, bu yazımızda sizlere Instagram arama geçmişi silme işlemi konusu hakkında bilgi vereceğiz.

Günümüzde artık herkesin bir Instagram hesabı var. Hal böyle olunca da insanlar Instagram arama geçmişinin başkaları tarafından görülmesini istemeyebiliyor. Zira başka biri sizin Instagram hesabınızda gezinirken aramalarınızı göstermek istemeyebilirsiniz. Yazımızın devamında sizlere mobilde veya bilgisayarda Instagram arama geçmişi silme işlemini nasıl yapabileceğinizi anlattık.

Instagram arama geçmişi silme işlemi

Instagram arama geçmişi silme işlemi

Öncelikle Instagram üzerindeki arama geçmişinizi silmeden önce bir uyarı yapmamız gerekiyor. Arama geçmişinizi sildiğinizde takip etmeden bakmış olduğunuz hesaplar da silinecek. Bu yüzden takip etmeyip sıklıkla baktığınız hesapları not almanız yararlı olacaktır.

Bir de Instagram geçmişi silindikten sonra algoritmanın otomatik olarak seçtiği ve “Öneriler” bölümünde, arama geçmişini silmenize rağmen görmek istemediğiniz hesapları görebilirsiniz. Bunun da ilacı zaman. Belirli bir süre boyunca hesaplarla ilgili arama yapmadığınız durumda, hesaplar “Önerilenler” bölümünden kaldırılacaktır.

Telefondan Instagram arama geçmişi silme işlemi

Telefon üzerinden Instagram geçmişinizi silmek istiyorsanız, aşağıda sıralamış olduğumuz adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

  • Öncelikle telefonunuz üzerinden Instagram uygulamasına giriş yapın. Ardından profil sayfanıza girin. Profil sayfanıza girdikten sonra hemen sağ üst köşede bulunan üç çizgi üzerine tıklayın ve Ayarlar bölümüne geçin.

  • Ardından ayarlar menüsünün içindeki “Güvenlik” bölümüne girin. Zaten bu bölümün hemen altında “Arama Geçmişi” bölümüne rastlayacaksınız. Oraya tıkladıktan sonra arama geçmişini tümden veya tek seçip temizleyebilirsiniz.
Telefondan Instagram arama geçmişi silme işlemi

Bilgisayardan Instagram arama geçmişi silme işlemi

Bilgisayar üzerinden Instagram arama geçmişi silme işlemini yapmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

  • Öncelikle bilgisayardan Instagram uygulaması veya Instagram Web üzerinden profilinize girmeniz gerekiyor. Daha sonrasında ise “Profili Düzenle” butonuna tıklamanız lazım. Karşınıza çıkan menülerden de “Gizlilik ve Güvenlik” bölümüne giriş yapın.

  • Uygulamanız gereken bir sonraki adım ise gizlilik ve güvenlik bölümünün alt tarafında bulunan “Hesap Verileri” bölümüne tıklamak.
Bilgisayardan Instagram arama geçmişi silme işlemi
  • “Hesap Verileri” menüsüne girdikten sonra orta tarafta yer alan “Hesap Hareketleri” başlığı altındaki “Arama Geçmişi” bölümünü göreceksiniz. “Tümünü Gör” yazısına tıklayarak arama geçmişi temizleme bölümüne girebilirsiniz.

  • Bütün işlemleri uyguladıktan sonra “Arama Geçmişini Temizle” yazısıyla karşılaşacaksınız. Oraya tıklayın. Tıkladıktan sonra karşınıza Emin misiniz? şeklinde soru içeren bir pencere çıkacak. Bu pencereden de “Evet eminim” yazısına tıkayın. Bundan sonra artık arama geçmişiniz temizlenmiş olacak.

Instagram harf geçmişi silme işlemi

Instagram harf geçmişi silme işlemi

Instagram arama geçmişini silseniz dahi yazdığınız harf ile başlayan ve daha önce aratmış olduğunuz hesapları görürsünüz. Bu da aslında arama geçmişinden ayrı olarak harf geçmişi yüzündendir. Harf geçmişini silme işlemini yapmak için de arama bölümüne yazmış olduğunuz harfle ilgili çıkan hesapların üzerine uzun şekilde basıp gizle seçeneğine dokunmanız gerekiyor. Bu işlemle beraber artık siz bir harf yazdığınızda aşağıda çıkmasını istemediğiniz hesabı gizlemiş olursunuz.

Ayrıca dilerseniz Instagram’da Hesap Silme içeriğimize de göz atabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz