İlk Milli Elektrikli Trenimiz Hizmetine Hazır!

0
3
ilk-yerli-tren
İlk Yerli Elektrikli Trenimiz

Merhaba Teknoloji Haberleri-Teknoloji Rehberi, bugün sizlere Türkiye için son derece önemli bir gelişme olan ilk milli elektrikli trenimizden bahsedeceğiz.

İlk Milli trenimiz ne zaman hizmete girecek?

2022 yılında girmesi bekleniyor.

İlk Milli trenimiz yurt dışına satılacak mı?

2023 yılında satılmaya başlanacak.

İlk milli trenimiz ilk kez nerede harekete geçecek?

Sakarya'da.

Ülkemiz son zamanlarda teknolojik alanlarda büyük gelişmelere sahne oluyor. Ulaşım sektöründe her geçen gün köprü ve tüneller yerini alırken ulaşım araçlarımız da gelişiyor. İlk yerli elektrikli tren setimiz üzerinde uzun zamandır çalışmalar yapılıyordu ve sonunda test sürüşleri de yapılmaya başlandı. Gelen haber tüm Türkiye için gurur kaynağı olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung Galaxy Note 20 için ön sipariş hediyeleri açıklandı
ilk-turk-tren
İlk Milli Elektrikli Tren

Yerli üretim konusunda gelen haberler gerçekten umut verici. Bakanlıktan gelen habere göre ilk yerli elektrikli trenimiz artık sürüşe hazır durumda ve bu yüzden deneme sürüşleri yapılıyor.

İlginizi Çekebilir: BMW M5 2021 tanıtıldı! İşte özellikleri ve fiyatı

 

İlk Kez Sakarya’da Raylara Çıkacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından gelen habere göre ilk yerli elektrikli trenimiz 29 Haziran’da deneme sürüşlerine başlayacak. Bu çok yakın tarihte elektrikli trenimiz saat 10.00’da Sakarya’da TÜVASAŞ’ta ilk defa raylara inmiş olacak.

ilk-tren
İlk Milli Elektrikli Trenimiz

Tamamen milli imkanlarla üretilen elektrikli tren, yurt dışından alınan trenlerin yerine geçecek ve bu alandaki eksikliğimizi gidermiş olacak. Elektrikli tren 2023 yılından sonra Avrupa ülkelerine ihraç edilmeye başlayacak ve bu anlamdaki kazançlar oluşmaya başlayacak.

2022 Yılında Tren Hizmete Girecek

Yerli trenimiz 5 araçtan oluşacak bir set olacak ve koltuk kapasitesi de 324 olacak. Her sette de engeli yolcular için 2 adet koltuk yer alacak. Setler şuanda işletme hızı saatte 160 km ancak tasarım hızı 176 km olacak. Kaza anında yaşanacak olumsuz durumlara karşı tüm trenler alüminyum ekstürzyon profillerle üretildi. Trende kullanılan koltuklar ergonomik yolcu koltuklarından meydana geliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu işletme hızının saatte 225 kilometreye kadar ulaşabileceğini ve büyük yol katettiklerini ifade ediyor. Karaismailoğlu bu yıl içerisinde trenin hizmete gireceğini de ifade ediyor. Ayrıca elektrikli hızlı trenimiz diğer trenlere göre yüzde 20 daha az maliyetle üretildi. Bu durum da aslında az maliyetle çok işler başarabildiğimizi gösteriyor. Türkiye için son derece büyük bir gurur kaynağı diyebileceğimiz bu olaydan sonra yeni teknolojik gelişmelerin neler olacağı merak konusu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz