Google Earth, size geçmişi gösteren harika bir Zaman Makinesi özelliği hazırlıyor

0
42

Merhaba tekno bilim adamı takipçileri; daha önce Google Earth masaüstü sürümünü kullandıysanız, web ve mobil benzerlerinin hala sahip olmadığı pek çok özelliğe sahip olduğunu bilirsiniz. Bu özellik yakında, en azından uygulamanın Android sürümüne gelecek.

Zaman Makinesi Özelliği

Google Earth, uygulamanın içinde “deneysel bir tercih” olarak, yani gizlenmiş uygulama olarak mevcuttur. Ne yazık ki, şu anda normal bir kullanıcının bu özelliğe erişmesinin kolay bir yolu yoktur, ancak gerçekten denemeye hevesliyseniz ve bir telefonunuz varsa, deneysel tercihler menüsünü ya uygulamanın tercihler dosyasını manuel olarak değiştirerek açmayı deneyebilirsiniz. root explorer veya tercihler düzenleme uygulaması veya bazı Termux komutlarıyla şans deneyerek. Buradan daha ayrıntılı bir açıklamaya bakabilirsiniz.

Google Earth
Google Earth

Özelliğin ne kadar iyi çalıştığına gelince? En azından San Francisco örneğinde, 1930’lara ve 1940’lara kadar havadan görüntüleri göstermeyi başarıyor. Ayrıca, bu hava görüntülerinden geriye dönüp bakıldığında, bölgenin yıllar içinde nasıl geliştiğini ve değiştiğini gösteren harika bir “timelapse” özelliğine de sahiptir. Ayrıca kendim de denemeyi başardım ve oldukça büyüleyici buldum, ancak bazı yerlerde, özellikle de ABD dışındakiler için ayrıntılı uydu görüntülerinin olmaması, bazı durumlarda deneyimi biraz bozabilir (ancak bu uygulamanın hatası olmasa da Google’ın sunucularında depoladığı görüntüleri gösterirken), diğerlerinde haritaları yüklemekte zorlanabilir. Yine de zamanınızı boşa harcamak için oldukça eğlenceli bir araçtır. Bu özelliğin resmi olarak uygulamaya ne zaman sunulacağını henüz bilinmemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz