Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji İnternet Teknolojileri Google Asistan 500 Milyon Kişi Tarafından Kullanıldı

Google Asistan 500 Milyon Kişi Tarafından Kullanıldı

0

Android telefonlar için tasarlanan, Siri ve Alexa gibi özelliklere sahip Google Asistan, Google tarafından hazırlanmış bir asistan programıdır. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi  olarak sizler için derlediğimiz rehberimize başlayalım.

iPhone‘larda Siri bu görevi görürken Android telefonlarda da Google Asistan insanlara yardım ediyor. Gün içerisinde çok çalışıyorsanız ve yoğun geçen bir yaşam tarzına sahipseniz bu uygulama sizin hayat kurtarıcınız olabilir.

Uygulamayı kullanmak isterseniz cihanıza bağlı aktif kullandığınız bir Google hesabınız olması gerekiyor. Hem Android hem de İOS işletim sistemli cihazlarınıza bu uygulamayı indirebilirsiniz.

Android telefonunuz içinse Google Play uygulamasına, Apple telefonunuz için App Store uygulamasına “Google Asistan” yazmanız yeterli. “Peki bu uygulama bana ne gibi yardımlarda bulunacak” diye merak ediyorsanız gelin uygulamayı biraz inceleyelim.

Google Asistan’a;

  • Sorularınızı sorabilirsiniz.
  • İstediğiniz kişiye telefon açabilirsiniz.
  • Yakınınızda bulunan Restaurant, market veya benzin istasyonlarını görebilirsiniz.
  • Katılamanız gereken etkinlikleri, hatırlamanız gereken özel günleri hatırlamanızı sağlar.
  • İnternetten aratmak istediğiniz bilgileri söyleyebilirsiniz.

Aslında bu sıraladığım maddelere göre uygulamanın Siri’de pek bir farkı yok fakat hakkında yazdığım haberin başlığına göre Google, bu konuda oldukça iddialı.

Mutlaka Okumalısın : İos 13.4 İle Gelen Yenilikler

 

Bu durumu “Android telefon kullananlar Apple kullananlardan daha fazla” diye istatiksel bir değer ile sonuçlandırmaya çalışabiliriz fakat sonuçlar değişkenlik de gösterebilir. 500 milyon kişi bu uygulamayı kullandığına göre bu uygulama verdiği hizmette oldukça başarılı.

Siri kadar popüler bir asistan değil ama ileriki zamanlarda adını sıklıkla duyacağımız kesin.
Aslında Google Asistan 2016 yılında hizmete geçirilen bir uygulamadır.

Önceden uygulama Türkiye’de kullanılamıyordu fakat yapılan bir güncelleme sayesinde artık Türkiye’de de kullanılıma açıldı. “Google Asistan uygulamasını indirdim, nasıl kullanırım” diye sorarsanız, cevabınız ikinci başlıkta…

Google Asistan Nasıl Kullanılır?

Sesli asistan uygulamasını kullanmanız için ilk önce uygulamayı aktif etmeniz gerekiyor. İzleyeceğiniz yolu ise;

  • Ayarlar bölümüne gelin ve Hesaplar kısmında Google Asistan‘ı aktif hale getirin.
  • Telefonunuzun ana ekran tuşuna bastığınızda (Telefonunuzun ana ekran tuşu yoksa ekranı alttan yukarıya doğru ortadan kaydırın.) Google Asistan açılacak ve karşınıza çıkan talimatları sırasıyla yerine getirin.
  • Konumunuzu belirleyin.
  • Size gelen uyarı bildirimini “Evet, kabul ediyorum.” olarak işaretleyin.

İşlem böylece tamamlanmış oldu. Artık Google Asistan‘ınız kullanıma hazır. Google Asistan ile konuşacağınız dili de belirledikten sonra Google Asistan, seslendiğinizde anında telefonunuzun ekranında belirecek ve size yardım etmek için hazır olacak.

Ayrıca telefonunuzda hangi uygulama için güncelleme geldiğini de size bildirecek. Bu oldukça faydalı bir özelliğe benziyor…

google-asistans

Google Asistan Siri’ye Karşı

Aklınıza takılan şu soruyu ayrıntılı ele alalım;
Siri mi daha iyi yoksa Google Asistan mı? Bu sorunun cevabını aslında kimse tam bilmiyor. Öğrenmek için de bir çok deneyler yapılıyor.

Mutlaka Okumalısın : Telefonunuzu Daha Kullanışlı Hale Getirecek 10 Uygulama

 

Youtube‘da iki farklı model telefonda ya da iki benzer uygulamada “hangisi daha iyi, hangisi komutlara daha hızlı cevap veriyor?” deneylerinin yapıldığını biliyorsunuz. Tabiki bu iki uygulama arasında da çekilen deney videoları var.

Bunlardan Bazıları şöyle bakınız : 

Bu deneylere göre; istenilen komutları yerine getirmekte neredeyse eşitler. Fakat bu iki uygulamaya bilgi gerektiren sorular sorulduğunda, Google Asistan farkını gösteriyor. Bu sesli asistanın Siri’den farkı ne diye sorarsanız Google’ın bir çok takma isimle hitap etmemizden kaynaklanan bir ansiklopedi özelliğine sahip olması.

Bilgi sorularına anında cevap veren sesli asistanımızın aksine Siri, istenilen bilgilerin içerisinde bulunduğu bir link veya birçok link ile size cevap verebiliyor. Bu da Google Asistan’ı bir adım öne çıkartıyor. Siri gibi bir uygulamadan biraz daha iyi olması 500 milyon kişinin neden bu uygulamayı tercih ettiğini kanıtlar nitelikte.

Mutlaka Okumalısın : Apple Üretim Merkezini Değiştiriyor!

 

Bunun gibi uygulamalar, teknoloji çağında olduğumuz bu dönemde sürekli birbirleriyle savaş halindeler. Bu da Google ve Siri’nin sık sık test edilmesi için bir sebep… Cornell Üniversitesi, yaptığı zeka testi ile teknoloji severlerin dikkatini çekiyor.

Araştırmada iki ezeli rakibin IQ’su ölçülmüş ve 2011 yılından beri Apple telefonlarda kullanılan Sirinin zekası 23.9’iken Google Asistan’nın zekası 47.28 çıkmış. Bu sonuca göre Google kendisine takılan takma isimlerin hakkını veriyor. Hatta size her konuda verecek bir cevabı da var!

500 Milyon kişinin neden Google Asistan‘ı tercih ettiğini şimdi daha iyi anlamış olduk. Google, bu konuda kendini geliştirmeye devam ederse yakında Siri’nin canı biraz sıkılabilir. Çok bilmiş Google, daha bizlere nasıl hizmetler sunacak hep beraber görelim.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz