Facebook hackinden sonra verilerinizin sızdırılıp sızdırılmadığını nasıl kontrol edebilirsiniz?

0
35

Bu haftanın başlarında, telefon numaraları, doğum tarihleri, tam isimler, e-posta adresleri ve daha fazlası dahil olmak üzere 533 milyon Facebook hesabından çevrimiçi olarak sızdırılan veriler ortaya çıktı.

Sızan veriler, kullanıcıların herkese açık profillerinde yayınladıkları tüm bilgileri ve aynı zamanda halka açık olmayan bilgileri de içerir. The Record’a göre, sızıntının tarihi 2019’da meydana gelen bir ihlalden kaynaklanıyor. Saldırgan, Facebook’un kişileri içe aktarıcı özelliğindeki bir güvenlik açığını kötüye kullandı ve Facebook, Ağustos 2019’da saldırganın erişimini tespit edip kesene kadar veri toplama işlemini otomatik hale getirdi.

Have I Been Pwned Uygulaması

Bilgilerinizin sızdırılıp sızdırılmadığını kontrol etmenin kolay bir yolu Have I Been Pwned’i ziyaret etmektir. Araç, e-posta adresinize ve şimdi de telefon numaranıza bağlı olarak verilerinizden herhangi birinin tehlikeye girip girmediğini size söyleyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   İnternet Hızı Arttırma

Have I Been Pwned’i yaratan Troy Hunt, Facebook kullanıcılarının e-postaları veya telefon numaralarıyla arama yapabileceklerini söyledi – bunlardan ikincisi kendi gizlilik riskleriyle birlikte geliyor, ancak Hunt bunun sonuçta değerli bir hizmet olduğuna karar verdi.

Facebook
Have I Been Pwned

Hunt, “500 milyondan fazla telefon numarası var, ancak yalnızca birkaç milyon e-posta adresi var, bu nedenle insanların% 99’undan fazlası bir ‘isabet almaları gerekirken’ özledim’ diyor. “Telefon numaralarının (çoğunlukla) iyi biçimlendirilmiş dosyalardan ayrıştırılması kolaydı. Ayrıca hepsi bir ülke kodu ile güzel ve tutarlı bir formata normalize edildi (sp). Kısacası, bu veri seti bunu yapmama nedenlerimi tamamen tersine çevirdi. ” dedi.

Hunt, telefon numaranızı kullanarak arama yapabilmenin bu Facebook veri ihlaline özgü olduğunu ve gelecekte norm haline gelmeyeceğini açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz