Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Nameserver ayarları – Domain nameserver adresi nasıl değiştirilir ?

Nameserver ayarları – Domain nameserver adresi nasıl değiştirilir ?

0
nameserver

İnternet üzerinde yer alan her internet sitesi, sayılarla oluşturulmuş bir nameservere (isim sunucusu) sahiptir. Nameserverler sayesinde hosting firmanızın sunucusuna bağlanma işleminiz daha kolay hale geliyor. Her hosting şirketinin kendine ait bir nameserveri vardır. Bu nameserverler sunucuya bağlanarak internet sitenizi ulaşılabilir hale getirir.

Siz de hosting hizmeti aldığınız hosting sağlayıcısından nameserver adresini isteyip alan adını aldığınız firmada bulunan nameserver adresleriyle değiştirdiğiniz taktirde alan adınızı hostinginize bağlamış olacaksınız. Teknoloji Rehberi – Teknoloji Haberleri ailesi olarak bu yazıda sizlere nameserver ayarları ve domain nameserver ayarları nasıl değiştirilir konusu hakkında bilgi vereceğiz.

Tek bir alan adınız için birden fazla sunucu yazılımı kurabilirsiniz. Ancak alan adınızın nameserver adresleri hangi sunucuyu konum olarak gösteriyorsa siteniz o sunucu ile çalışacaktır. Alan adınıza kurduğunuz diğer sunucular ise etkisiz kalacaktır. Eğer nameserver adreslerinin ne olduğu az çok anladıysak, nameserver değiştirme işlemlere geçebiliriz.

Nameserver ayarları nasıl değiştirilir ?

Başlamadan önce birkaç şeye ihtiyacınız var. Öncelikle alan adını satın aldığınız firmanın kontrol paneline erişmeniz gerekiyor. Çünkü burada bulunan nameserver adreslerini, hosting firmanızın adresleriyle değiştireceksiniz. İkinci olarak ise hosting kontrol panelinize erişmeniz gerekiyor. Çünkü hosting firmanızın nameserver adresleri burada yer alacaktır.

Nameserver adreslerini öğrenin

Satın aldığınız alan adını hosting ile birleştirmek istiyorsanız, hosting firmanızın nameserver adreslerini öğrenmeniz gerekiyor. Genellikle hosting sağlayıcıları e-mail yolu ile sizlere bu adresleri bildiriyorlar. Ancak email kutunuz boş ise hosting sağlayıcınızla iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Aşağıda bulunan görselleri, hostinger isimli bir hosting sağlayıcısından temin ettik. Eğer sizin firmanızın kontrol paneli bu şekilde değil ise onlar ile iletişime geçebilirsiniz.

nameserver

Firmaların nameserver adresleri çoğunlukla ns1.hostingfirmaniz.com veya ns2.hostingfirmaniz.com şeklinde karşınıza çıkar. İki taneden fazla nameserver adresi ile de karşılaşabilirsiniz. Siz en iyisi size verilen tüm nameserver adreslerini bir yere not edin. Böylece rahatlıkla kopyala yapıştır yapabileceksiniz. Çünkü nameserver adreslerini kesinlikle hiçbir değişiklik yapmadan girmeniz gerekiyor.

nameserver

Nameserver adreslerini değiştirin

Nameserver adreslerini yukarıda bulunan rehberimizden yola çıkarak elde edip not ettiğinize göre, sırada nameserver adreslerini değiştirmek var. Şimdi yapmanız gereken ilk şey, alan adını satın aldığınız firmanın işlem kontrol paneline giriş yapmak olacaktır. Zaten firmaya giriş yaptığınız taktirde, hizmetlerinizi yönetebileceğiniz bir bölüm karşınıza çıkacaktır.

İlginizi Çekebilir: WordPress Site Hızlandırma 2020

Giriş yaptığınızda, alan adı firmasına kayıtlı olan alan adlarınızın listesinin olduğu bölümü bulun. Bu bölüm genelde;

  • Alan Adları / Domain’ler
  • Alan Adı Yöneticisi / Domain Yöneticisi

sayfalarında bulunur. Domainlerinizi yönetebileceğiniz sayfaya eriştikten sonra, nameserver adreslerini güncellemek istediğiniz alan adınızı seçin. Ardından firmadan firmaya değişiklik gösterebilecek şekilde;

nameserver
  • Nameserver adreslerini ayarla
  • DNS yönet

şeklinde butonlar olur. Bu butonlardan birine tıklayarak nameserver kontrol paneline erişebilirsiniz. Kontrol paneline eriştikten sonra muhtemelen karşınıza buna benzer bir ekran çıkacak;

nameserver ayarları

Buraya sırayla hosting hizmeti aldığınız sağlayıcının nameserver adreslerini girin. Satın aldığınız bir alan adı minimum iki adet nameserver adresine bağlı olmalıdır. Elbette ki üstte belirttiğimiz gibi bazı hosting sağlayıcılarının ikinin üstünde nameserver adreslerine sahip olabilir.

Eğer daha fazla nameserver adresi varsa bile, iki adet girmeniz yeterli olacaktır. Bu yüzden arta kalan nameserver adreslerini pek önemsemeyin. Onlar sadece sunucu probleminde sitenizin çalışmasını sürdürebilmeniz için varlar.

Eğer hosting sağlayıcınızın nameserver adreslerini biliyorsanız ve sadece ayarlamakta güçlük çekiyorsanız, alan adı firmanızın S.S.S bölümünden veya teknik destek ekibinden yardım alabilirsiniz. Nameserver adreslerini ayarladığınız zaman, site hemen gelmeyebilir. Çünkü sunucuların o adreslere adapte olması biraz vakit alabilir. Bu vakit dilimi de birkaç saat veya 2 gün alabilir.

Umarız bu yazı sayesinde siz de nameserver adreslerinizi problemsiz bir şekilde ayarlayıp, sitenizi yayınlamayı başarmışsınızdır. Sonuç olarak bu işlemleri uyguladığınız zaman, alan adınızı bir nevi sunucunuza bağlamış oluyorsunuz. Sunucunuza bağladığınız zaman da alan adınız bir internet sitesine dönüşüyor. Böylece kullanıcılar alan adınızı aratarak sunucunuza bağlı olan internet sitenize giriş yapabiliyor.

Tekrar hatırlatmak gerekirse, eğer nameserver sunucularını ayarlama konusunda bu makale ihtiyacınızı gidermez ise alan adı firmanızın teknik servis desteğinden yardım isteyebilirsiniz. Onlar size gerekli yönlendirmeyi yapacak ve yardımcı olacaklardır. Hatta eğer isterseniz, teknik destek ekibi manuel olarak bile ayarlayabilir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz