Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatası Çözümü Nedir?

Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatası Çözümü Nedir?

0
Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatası

Merhaba Teknoloji Haberleri-Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere disk yazmaya karşı korumalı hatası çözümünün nasıl yapıldığını anlatacağız.

Diskler içerisine yeni bilgileri aktarabilme konusunda sorun yaşamak sık sık görülebilen bir durum olarak adlandırılabilmektedir. Birçok kişinin canını sıkan bu sorunun kolaylıkla aşılabilmesi de söz konusu olabilmektedir.

Diskler içerisinde görülen yazma koruma hatası, herhangi bir dosyanın USB disklere dair depolanması işlemlerini gerçekleştirme esnasında “Disk yazma korumalıdır” biçiminde bir mesaj almak da mümkün olabilmektedir. Kişilerin bunalacağı bir durum olarak görülse de belirli adımlarla USB içerisine yeniden depolama yapabilmek de söz konusu olabilecek bir gelişmedir.

Disk Yazmaya Karşı Korumalı
 1. USB Sürücüsünün Virüs Kontrolünün Gerçekleştirilmesi

USB sürücülerinin bilgisayara takılmasından sonra otomatik olarak virüs taramasını gerçekleştirmek son derecede önemlidir. Virüslerin genel olarak USB disklerini doldurmaları sonrasında da yazma ya da korumaya dair hata verdirdiği de görülebilmektedir. Bu yüzden tarama işlemleri sık sık gerçekleştirilmeli içerisinde var olan virüslerin temizlenmesi adına da biçimlendirme işlemlerini gerçekleştirmek de gerekmektedir.

 1. USB Sürücüsünü Fiziksel Olarak Kontrol Etmek

Var olan bazı USB belleklerin bazılarının fiziksel olarak kilitlendiği de ifade edilmektedir. Bu yüzden kullanıcıların fiziksel kilitlere dair bir kontrol evresine girmeleri gerekmektedir. Kilidin olması durumunda açık ya da kapalı modda olup olmadıkları denetlenmelidir.

İlginizi Çekebilir: Bilgisayar Hızlandırma – Yavaşlayan Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?
 1. USB Sürücülerinin Tamamen Dolu Olmadığından Emin Olunmalıdır

Bilgisayara takılan USB sürücülerine dair korumalı hatası alma halinde USB belleklerin hafıza durumu da kontrole alınmak durumundadır. Bu tip bir durumda tamamen dolu olunması sonrasında bu bildirimle karşı karşıya kalmak her zaman olası bir durumdur. Buna dayalı olarak bilgileri edinmek de son derecede basittir. Bu bilgileri “Bilgisayarım” kısmına girerek USB kısayoluna sağ tık yapmak gerekecektir. Sonrasında da “özellikler” kısmından “ Genel” bölmesine giriş yapmak gerekebilecektir. Böylelikle USB belleklerin ne kadarının kullanıma hazır olduğu da görülebilmektedir.

Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatası
 1. Dosyaların Kontrol Edilmesi

USB diske dahil edilmesi istenen dosyalara bağlı olarak sorunların bulunması da bu hatanın temel nedeni olarak görülebilmektedir. USB bellek içerisine yazılamayan dosyanın üzerine gelinerek sağ tık yapılması durumunda bu konuya dair başlangıç yapılabilecektir. Sonrasında da “Özellikler” kısmında yer alan “Salt Okunur” tikine dikkat etmek gerekecektir. Bu tikin olması durumunda kaldırılması söz konusu olmalıdır. Sonrasında da tekrardan yazım işlemi denenmelidir.

 1. Diskpart Komutu

Yukarıdaki hamlelerden herhangi birinden sonuç alınmaması doğrultusunda Başlat çubuğu doğrultusunda hareket etmek gerekmektedir. Başlat kısmında yer alan arama yerine “Komut Satırı” yazılarak, çıkan kısayola sağ tık yapılmalıdır. Böylelikle “Yönetici olarak çalıştır” seçeneği de tercih edilerek, bu işlem onaylanacaktır. Bundan sonraki evrede de “Diskpart yazılarak” enter tuşuna tıklanacaktır. Devamında da “list disk” yazılarak tekrardan enter tuşuna basılması gerekecektir. Böylelikle karşılaşılacak olan listede USB diski bularak “select disk” yazıp sonrasında d disk numarasını kopyalamak gerekecektir. Tekrardan enter tuşuna basılması sonrasında da disk seçimi gerçekleşebilecektir. Disk seçimi gerçekleştirildikten sonra da “attributes diskclear readonly” yazılarak enter tuşuna basılması sonrasında diskin temizlenmesi söz konusu olabilecektir.

 1. Registry İşlemleri

Disk çözümü konusunda bu yöntemin tercih edilmesi halinde ilk olarak “Kayıt Defteri” ne gidilmesi gerekmektedir. Buradan “pencere tuşu +R” eylemini gerçekleştirmek gerekmektedir. Sonrasında da “regedit” yazılarak enter tuşuna basılmalıdır. Bundan sonraki evrede de “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies” yazan kısmına gerekmektedir. Sonrasında da bu kısımda yer alan “WriterProtect” anahtar kısmına çift tıklanması söz konusu olabilecektir. Böylelikle Edit DWORD(32-bit) Value kutusuna giriş yapılacaktır. Burada 0 ya da 1 değerlerinden bir tanesi olacaktır. Hangisinin yazılı olduğu fark etmeden bu değerlerin silme işlemi gerçekleştirilecek ve tam tersi değer yazılacaktır. Böylelikle USB kullanıma ve depolamaya da hazır hale gelebilecektir.

Registry değerlerini değiştirmek sakıncalı bir işlem olarak görülebilmektedir.  Bu işlem bilgisayarı bile çökertebilmektedir. Bu yüzden bilgisayar konusunda teknik bilgilere sahip olmayan kişilerin bu işlemlere yönelmemeleri gerektiği de ifade edilmektedir.

 1. Format Atma İşlemleri

Yukarıdaki işlemlerin herhangi birinin işe yaramaması sonrasında format atmak tek bir çözüm yolu olacaktır. Ancak format atma işlemi esnasında USB diski içerisinde yer alan her verinin silinmesi gibi bir durum ortaya çıkabilecektir.

USB Yazma Korumasını Kaldıran Programlar

 1. Disable USB Storage Device

Disk korumasını kaldırma konusunda en basit program olan bu uygulama, küçük bir kutucukta kendini gösterebilecektir. Bu kutuya onay verilmesi sonrasında USB koruması aktif hale gelebilmektedir. Ancak korumanın devam etmesi için uygulamanın da açık kalması gerekmektedir.

 1. USB Safe Guard

Bu programın çalışabilmesi için USB disk içerisine kopyalanması gerekmektedir. Sonrasında da kurulumu gerçekleştirilebilecektir.

Bu uygulamanın çalışması adına MTFS uygulamasına da yer verilmelidir. Ancak kurulum esnasında “Don’t Format” kısmının tik atılmaması gerektiği de vurgulanmaktadır. Kurulum işlemleri gerçekleştirildiği zaman diliminde “USBSafeguard.exe” dosyasını çalıştırmak gerekmektedir. Sonrasında da gizli dosyaları göstermekle beraber tüm korumanın aşılması da mümkün olabilecektir. Ancak pek fazla işe yaradığı söylenmeyen bu uygulamanın tüm portları devre dışı bırakacak güçte olmadığı da görülebilmektedir.

 1. USB Write Protector

Kusursuz olmayan bir diğer program olarak öne çıkan USB Writer Protector, Windows işletim sistemleri için pek fazla tavsiye edilmemekle beraber, gerekli işlemleri mükemmel bir biçimde gerçekleştiremiyor.

 1. USB Disk Manager ( USB Belleğe Yazma Koruması)

Bilgisayarları aktif bir biçimde kullanan herkesin USB bellek sahibi olduğu söylenebilmektedir. Bu uygulama kapsamında Autorun seçeneğini pasif hale getirmek virüsleri bir nebze de olsa uzak tutarak koruma sağlayacaktır. Ancak bu uygulamanın devreye girmesiyle beraber herhangi bir uygulamanın çalıştırılması ya da taşınması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version