Ana Sayfa Kültür & Sanat COVID-19 Günlerinde Yemek Tarif Sitelerine Yoğun İlgi

COVID-19 Günlerinde Yemek Tarif Sitelerine Yoğun İlgi

0
yemek-tarifi-2

Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak bugün sizler için COVID-19 döneminde yoğun ilgi gören yemek tarifi sitelerine dair bir araştırma yayınlayacağız.

COVID-19 salgını, “Evde Kal Türkiye” çağrıları ile beraber çok sayıda vatandaşın evlerde farklı uğraşlar ile ilgilenmesini beraberinde getirdi. Özellikle gün içerisinde evde farklı aktiviteler arayan vatandaşların ilk olarak uğradığı nokta ise, elbette ki mutfaklar oldu.

Yemek Tarifi Sitelerini Kimler Tercih Ediyor?

Siteleri ziyaret eden bireylerin %56'sını kadınlar, %44'ünü ise erkekler oluşturmuştur.

Yemek Sitelerine İlgi Ne Kadar Arttı?

Yemek siteleri, Mart ayında 348 bin seviyelerinde ziyaretçi toplarken, Nisan ayında bu sayı 800 bini aştı.

Özellikle salgın dönemlerinde bulaşım riskine karşılık dışarıda hizmet veren restoranlardan sipariş vermeyi azaltmamız, elbette ki mutfakta daha fazla vakit geçirmemizi sağlıyor. Başta klasik yemekler olmak üzere, eldeki malzemeler ile farklı lezzetler deneyimlemek isteyen bireyler doğal olarak yemek tarif sitelerini uğrak nokta olarak kullanıyor. Yeni tarifleri denerken tabi ki de tarif siteleri, her zamankinden daha yoğun bir ilgi ve alaka ile karşı karşıya kalıyor.

Ziyaretçiler Ağırlıklı Kadın Bireyler

yemek-tarifi-1

Dışarıya çıkamama durumunu yepyeni lezzetler ile pekiştirmek isteyen bireyler, alternatifi bol olan yemek tarif sitelerinde çokça vakit geçiriyor. Beslenme ihtiyacını değişik tatlarla çeşitlendirmek isteyenler, dijital platformlarda onlarca farklı alternatif ile karşı karşıya kalabiliyor.

Gemius’un internet kullanıcılarının davranışlarını ölçtüğü farklı bir çalışmada, yemek tarifi içeren sitelere ziyaret oranlarının yüzde 139 dolaylarında artış gösterdiği belirtildi. Özellikle salgının ülkemizde  görüldüğü Mart ayından itibaren, Nisan ayını da kapsayan zaman diliminde kadın ziyaretçiler bu sitelere yoğun bir ilgi gösterdi.

İlginizi Çekebilir: Türkiye’nin İlk Online Konferans Uygulaması

Süpermarketlerin Online Platformları da Yoğun İlgi Gördü

Mart ayının başında 350 bine yakın ziyaretçi çeken yemek tarif siteleri, Nisan ayının sonuna kadar bu sayıyı 832 bine kadar çıkarmayı başardı. Ziyaretçilerin yüzde 56’lık kesimini kadın bireyler oluştururken, geri kalan yüzde 44’ü ise erkek ziyaretçiler kapsadı.

Ailelerin yemek tarif sitelerini daha fazla ziyaret ettiği de, bir veri olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle ziyaretçi topluluğunun yüzde 56’sını çocuklu aileler oluşturuyor.

Yemek tarifi sitelerini incelerken aynı zamanda online süpermarket sitelerine olan ilginin de arttığı görüldü. Migros, A101 ve BİM gibi kuruluşlar, bu süre zarfında ziyaretçi sayısını fazlasıyla arttırmış durumda.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz