Ana Sayfa Kültür & Sanat Ekonomi Cep Telefonu Alımlarında Kredi Vadesi

Cep Telefonu Alımlarında Kredi Vadesi

0

Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak cep telefonu alımlarında kredi vadesi konusunu ele aldık.

Telefon alırken taksit yapılıyor mu?

Buna alternatif bir yöntemi yazımızda açıkladık.

Telefon alırken kredi çekmek ne işe yarar?

Dolaylı yoldan taksit yapmış olursunuz.

Telefon alırken kredi çekmek suç mu?

İlgili detaylar yazımızda mevcuttur, tamamen yasal yöntemden bahsedilmiştir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun, 3.500 TL’nin üzerindeki tablet ve telefon alımlarında yeniden düzenleme yaptığını bakanlar kurulun da hepimiz okumuştuk. Fakat henüz resmi bir yönetmelik olmaması ve resmi bir gazete de yayınlanarak yürürlüğe girmemesi bu konuyu su yüzüne taşımamıştı. Fakat resmi gazete de 14.01.2019 tarihinde yürürlüğe giren yönetmeliğe göre artık tablet ve cep telefonu alımlarında kredi vadesi 6 aydan 3 aya düşürülmüştür.

Bu yönetmeliğe göre fiyatı 3.500 TL’nin üzerinde olan elektronik bir cep telefonu veya tablet alımınız bir ihtiyaç dışında lüks alıma kaçtığı için kredi vadesi de kısa olacaktır. Örneğin 3.600 TL tutarında bir cep telefonu alırsanız bunun ödeme kredi taksit tutarı 1200×3=3600 TL şeklinde olacaktır. Bu söz konusu vadeye geçtiğimiz yıl içerisinde 26 Şubat 2019 tarihinde ki resmi gazete de yayınlanan yönetmeliğe bakınca 6 ay gibi bir vade uygulanıyordu şuan da ise 3 ay’a düşürülmüştür.

Plan Nasıl Olacak?

Söz konusu olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun ilgili yönetmelikte yaptığı değişiklik şu şekildedir. ”İlgili kredilerin düzenlemesi 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 684. maddesinde düzenlenen ve toplumu bütünleyici parça olacak şekilde hizmet alımlarında kullandırılan kredilerin 60 ayı geçen kısımları faturalandırılacak ve 120.000 TL yi aşan alımlarda maksimum düzenlenecek kredi vadesi 60 ayı geçemeyecektir.

Bilgisayar alımlarındaki kredi vadeleri 12 ay’ı geçemeyeği gibi, tablet alımlarında 3.500 TL’nin altında kalan kısmı 6 ay vadeye bölünebilecekken, 3.500 TL’nin üzerinde kalan tablet ve cep telefonu vadeleri ise maksimum 3 ay vadeye bölünebilecektir.”

İlginizi Çekebilir : Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Yani 3.500 TL’nin altında aldığımız cep telefonları ve tabletler temel ihtiyaç giderlerinden olduğu için vadesi 6 ay’a kadar bölünebiliyor. 3.500 TL’nin üzerindeki cep telefonu ve tabletler ihtiyaç dışı lüks alıma kaçtığı için kredi vadesi 3 ay’ı geçemeyecektir.

Gelelim bu kredi vadesinden aldığımız cep telefonu ve tabletleri bu kısa vadede ödeyemezsen ne olacağına; Kesinlikle aldığımız bu elektronik eşyaların borcunu bu kısa süre içerisinde ödeyemezsek kredi yapılandırılması tekrar aynı sürenin üzerinden yapılacaktır. Ekstra bir kredi vadesi söz konusu olmayacaktır. Yönetmeliğe bunun haricinde yeni maddeler de eklendi;

  • Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu, Cumhurbaşkanlığı strateji ve bütçe bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın fikirlerini alarak ilgili maddelerde değişiklik yapabilecektir.
  • Finansal faktöring, finansal kiralama şirketlerinin kuruluşlarını esas alan değişiklikler de ilgili maddenin diğer kısmına eklendi.

Resmi Bir İşlem mi?

Daha önce resmi gazete de yayınlanan ve yürürlüğe giren ilgili yönetmelikte diğer beyaz eşyalara da düzenlemeler getirildi. Diğer vadeli satışlarda hangi eşyalarda hangi vadeleri alabileceğimize birlikte göz atalım;

  • Video camera, fotoğraf makinesi, ses sistemi gibi fiyatı 3.500 TL’nin üzeride fiyatı bulunan televizyonların kredi vadesi 6 ay.
  • Buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrikli ev aletleri, bulaşık makinesi, mobilya satışlarında kredi vadesi 18 ay olarak uygulanacaktır.
cep-telefonlarinda-kredi

Cep telefonunu sembolik olarak 1 TL’ye satan esnaf cep telefonu kılıfını ise 2.999 TL’ye satarak kredi kartı vadesini tekrar eski yönetmelikte ki gibi kullanarak 24 ay, 36 ay gibi vadelerde halka satışa sunmuştu.

Maliye ve Hazine Bakanlığı tüm bu stratejileri uygularken dışarıdan ithal olarak getirilen elektronik eşyalarda gereksiz harcama limitlerinin önüne geçmeyi amaçlasa da pek başarılı olacağa benzemiyor. Buradan da çıkarağımız sonuç olarak okumayı pek sevmeyen bir ülke olduğumuz gün yüzüne çıkıyor ve hayatımızın ilk sırasını böylelikle teknolojik aletlere (cep telefonu, tablet, bilgisayar) kaptırmış oluyoruz. İlgili yönetmeliğin ne sonuçlar doğuracağını ileriki günlerde göreceğiz.

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz