Ana Sayfa Kültür & Sanat Yaşam Bisiklet sürmeden önce dikkat edilmesi gerekenler

Bisiklet sürmeden önce dikkat edilmesi gerekenler

0

Fit kalmanın en keyifli ve etkili yollarından birisi de bisiklet sürmek. Bu sporu yaparken sağlıklı ve etkili bir biçimde kilo verebilir ve kaslarınızı düzenli olarak çalıştırabilirsiniz. Elbette ki bisiklet sürmeden önce hem diz, bel, boyun sağlığımız hem de eklemlerimizin sağlığı için bazı şeylere dikkat etmemiz gerekiyor. Teknoloji Rehberi – Teknoloji Haberleri ailesi olarak bu yazıda sizlere bisiklet sürmeden önce dikkat edilmesi gereken şeyler hakkında bilgi vereceğiz.

Güzel bir şekilde ısının

Isınmak, aslında her sporun olmazsa olmazıdır. Çünkü ısınarak spor yapmadan önce vücudumuzu olası sakatlıklara karşı bir nevi savunmuş oluyoruz. Özellikle de bisiklet sürmeden önce kesinlikle ısınma hareketlerini uygulamamız gerekiyor. Eğer ısınmadan aktiviteye başlarsanız, diz sakatlıkları yaşama ihtimaliniz oldukça yüksek.

Eğer bisiklet sürmeden önce ısınmak istemiyorsanız, bisiklet sürerken de ısınabilmeniz mümkün. Çok hafif bir vitesle yavaş yavaş yaklaşık on dakika boyunca pedal çevirmeniz durumunda dizlerinizi, kaslarınızı ve eklemlerinizi ısıtmanız mümkün. Bu işlemi uygularken sakın kendinizi zorlamayın ve ani ataklara kalkışmayın.

Tok olduğunuza emin olun

Aç karnına bisiklet sürmek çok riskli bir şeydir. Eğer profesyonel değilseniz, karnınızı doyurup öyle bisiklet sürmeniz gerekiyor. Çünkü aç bir karınla bu aktiviteyi yaparsanız tansiyonunuz düşecek ve akabinde bayılma ile karşılaşacaksınız. Bir tabak mısır gevreği, yulaf veya ufak bir kahvaltı ile sıkıntısız bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz. Eğer iştahınız yoksa, bol yulaflı, sütlü ve çikolatalı bir smoothie içecek hazırlayıp bisiklet sürebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yürüyüş Şeklimiz Sağlığımızın Nasıl Olduğunu Gösteriyor

Uykunuzu iyice alın

İyi uyku uyumak elbette ki vücudumuzun ve psikolojimiz açısından çok önemli. Düzenli uyku uyunmadan yapılan bir spordan pek bir fayda beklememek gerekiyor. Ayrıca özellikle de bisiklet sürerken kesinlikle uykusuz olmamalısınız. Çünkü uykusuzken, beyin ufak ufak uyku uyumaları için dalma yöntemini kullanır. Bisiklet üzerindeyken aniden dalıp kaza yapabilirsiniz ve seslere daha da duyarlı hable geleceğiniz için, arabaların sesleri sürekli dikkatinizi dağıtacaktır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz