Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji Donanım Bilgisayarı Uyku Modunda Bekletmek Bilgisayarınıza Zarar Verebilir!

Bilgisayarı Uyku Modunda Bekletmek Bilgisayarınıza Zarar Verebilir!

0

Teknoloji Rehberi – Teknoloji Haberleri ailesi olarak bu yazıda sizlere bilgisayarı uyku modunda bekletmek bilgisayarınıza verebilecek zararları hakkında bilgi vereceğiz.

Bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda çoğu zaman beklemede tuşu ile uyku moduna yada hazırda bekletmeyi tercih ediyoruz. Peki bu durum bilgisayarınız için ne kadar doğru?

Bilgisayarların bir batarya ömrü olmasından dolayı sürekli uyku modunda bekletmek bilgisayarınıza zarar verebilir. Özellikle dizüstü bilgisayar kullanıcıları için bilgisayar güç koruması oldukça önemlidir.  Diğer taraftan bilgisayarınızı uyku modunda bekletmek elektrik tasarrufu ediyorsanız faturanız oldukça kabarık gelebilir.

Hangi güç seçeneğinin bilgisayarınız için daha doğru bir tercih olduğunu görmeden önce, hangi seçeneğin hangi işlemleri ve programları sonlandırıyor olduğunu bilmek gerekiyor. Böylece sizin için en doğru güç seçeneğini tercih ederek bilgisayar kullanımınızı daha verimli bir hale getirebilirsiniz.

Peki uyku modunun zararlarından bahsetmişken bilgisayarda uyku modu nedir bundan bahsedelim.

Uyku Modu Nedir?

Bilgisayarınızı uyku modunda bekletmek bilgisayarınızı kapatmak gibi oldukça sık kullanılan bir güç seçeneğidir. Uyku modunu şekerleme yapmak gibi düşünebiliriz. Uyku moduna almadan önceki halini korur. Bu da bilgisayarınızın oldukça güç tüketmesine neden olur.

Uyku modu sırasında son veriler bellekte tutulur ancak diğer tüm bölümler kapatılır. Bilgisayar uyku modundayken açık programları muhafaza etmek için RAM kullanılır.

Nadiren de olsa, rastgele güç artışları ve dalgalanmalar, açıkken veya uyku modundayken bilgisayarınıza zarar verir. Büyük hasar, dosya bozulması, gibi durumların düzeltilmesi ve veri kayıplarının olmaması için bilgisayarın kapatılıp tekrar başlatılması gerekir. Uyku modu hiç bir sorunu halletmez sadece sorun getirir. Bilgisayarınız uyku modundaysa, farenizi oynatmanız durumunda uyanabilir.

Bilgisayarınızı uyku moduna geçirmek için, Başlat Menüsü‘nde Güç düğmesini tıklatın veya Kapat düğmesinin yanındaki oku tıklatın.

Bilgisayarı Kapatma İşlemi

Açık bilgisayarınızı kapatmak en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Bilgisayarınızı kapatırsanız tüm işlemler durdurmuş olursunuz. Tüm dosyalarınız, çalışan programlarınız durur. İşletim sistemi ve donanım sistemleri kapanır.

Dizüstü bilgisayarın kapatılması pilden bileşenlere giden gücü tamamen kesecektir, bu da bilgisayarın boşta olacağı, fanların dönmediği vb. işlemler olacaktır. Bu şekilde pil gücünüzü korumuş olursunuz.

Bilgisayarınızı kapatma işlemi küçük hataları, belleği ve ağ bağlantıları gibi sorunları temizler. Ayrıca, Windows güncelleştirmesini arka planda çalıştırır ve bu güncelleştirmeler yeniden başlatmayı gerektirir. Kapatma işlemi, veri kaybını önler.

Hangi Güç Seçeneği Daha İyi?

Bilgisayarınızı uzun süreli uyku modunda bekletirseniz bu bilgisayarınızın pil ömür seviyesini azaltacağından kısa süreli uyku modunu kullanmayı tercih etmelisiniz.

Bilgisayarınızı uzun süreli kullanmayacak iseniz kapatmanız dizüstü bilgisayarınız için daha sağlıklı olucaktır. Bu sayede tüm programlar çalışmayı dururur.

Kullanıcı alışkanlıklarınıza göre en doğru seçeneği belirleyerek bilgisayarınızı en verimli şekilde kullanabilir hatta ömrünü bile uzatabilirsiniz.

 

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz