Bilgisayar Dosya Sıkıştırma İşlemini Nasıl Yapar

0
25
Bilgisayar Dosya Sıkıştırma İşlemini Nasıl Yapar
Bilgisayar Dosya Sıkıştırma İşlemini Nasıl Yapar

Merhaba Teknoloji Haberleri sevenler, bilgisayar dosya sıkıştırma işlemini nasıl yapar konusu özellikle de büyük dosyalar ve büyük resimler için oldukça önemlidir. Bu algoritmanın nasıl çalıştığı ve hangi programlar dahilinde çalıştığı ise oldukça önemli bir konudur. Bunu yapabilmek için bilgisayarda bazı programlar olması gerekecektir. Bu programların kullanımı da oldukça basit olacaktır.

Bilgisayarda, dosya sıkıştırmak için kullanıla bu iki programdan birisi; WinRar diğeri ise WinZip olacaktır. Bu dosyalar, Rar ve Zip dosyaları olarak bilinmektedir. Sizlere bu aşamada hem bu iki programdan söz edeceğiz hem de dosya sıkıştırma konusunda bilgisayarın bu programlar aşamasındaki işleyişinden söz edeceğiz.

WinRar ve WinZip Programları Nasıl Kullanılır?

WinRar ve WinZip, dosyaların sıkıştırılması konusunda karşımıza çıkan yazılımlar olacaktır. Bu iki yazılım oldukça fazla kullanılan ama aralarında birkaç fark ola yazılımlar olacaktır. WinRar dosyaları, RAR formatında kaydedilir ve tamamen ücretsizdir. Buna nazaran ise WinZip dosyaları daha çok tercih edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Oppo Reno5 Z 5G tanıtıldı! Özellikleri neler?

WinZip formatında sıkıştırılan dosyalar daha çok, büyük boyutlu fotoğrafları sıkıştırmak için uygun olacaktır. Zip dosyası, RAR dosyasına göre biraz daha yavaş bir program olacaktır. Yüzde 25’e kadar fotoğrafların boyutunu bozmadan sıkıştırma işlemi gerçekleşecektir. Zip dosyaları, gerek kütüphaneler gerek şirketler için daha çok kullanılır. Çünkü çok daha güvenlikli bir yapıya sahip olacaktır.

Dosya Sıkıştırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bahsettiğimiz üzere bunun için iki farklı program karşınıza çıkıyor olacaktır. WinRAR için şu adımlar geçerli olacaktır;

  • Öncelikle dosya veya klasör üzerine sağ tıklayarak, burada karşınıza çıkan arşive ekle seçeneğine tıklamalısınız.
  • Karşınıza; ZİP veya RAR seçeneği çıkacaktır, buradan RAR seçeneğini seçmelisiniz.
  • İşlem tam da bu aşamada bir süre sürecek ve pencere de kapanacaktır.
  • Yine bu sıkıştırılan dosyayı WinRar aracılığı ile düzenleyebileceğinizi bilmelisiniz ve yine bunun için o dosyaya çift tıklamalısınız.
  • Sıkıştırılan dosyayı, dosya halinde açmak için ise; sıkıştırılmış dosyaya sağ tıkladıktan sonra klasörü çıkart seçeneğinden çıkartabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Volkswagen, Otonom Sürüş İçin Saatlik Abonelikleri Değerlendiriyor
Bilgisayar Dosya Sıkıştırma İşlemini Nasıl Yapar
Bilgisayar Dosya Sıkıştırma İşlemini Nasıl Yapar

WinZip için şu adımlar geçerli olacaktır;

  • Öncelikli olarak WinZip için deneme sürümünü indirmelisiniz.
  • Sıkıştıracağınız dosyaya sağ tıkladıktan sonra, WinZip ile Add/Move to Zip file adımları izlenmelidir.
  • Sıkıştıracağınız dosyalar ise; Zip formatında kaydedilmiş olacaktır. Bu yüzden programda karşınıza çıkan dosya seçeneğine tıklamalı ve save seçeneğinden kaydetmelisiniz.
  • Son adımda ise dosyanın adını belirlemeli ve işlemi tamamlamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz