Android Telefonum Kilitlendi Ne Yapmalıyım?

1
52

Merhabalar bugün sizlere günlük hayatta oldukça sık karşılaştığımız telefon kilit ekranının bazen şifresini unutabiliriz. Teknobilimadamı – Teknoloji Haberleri ailesi olarak sorunu detaylıca ele aldık.

Bazı durumlarda android telefonlarımızın şifrelerinizi unutur veya parmak okuyucu izini aşamıyor iseniz çözümü oldukça basit aşağıdaki yönlendirmeleri takip etmeniz gerekiyor.

Android Telefonum Kilitlendi Ne Yapmalıyım?

Telefonumuzun kilitlemesini aslında hiçbirimiz istemeyiz. Çünkü bu materyaller bizim için gerekli olan ve bizim için önemli belgelerdir. Şifre kilitlenmesi durumunda bunların hepside, Android telefonunuza format atmanız dahilinde silinecektir. Çünkü telefon kendisini sıfırlamış olur yani, fabrika ayarlarına geri dönmesi demektir. Unutmayın ki fabrika aayarlarına dönmek demek telefonunuzdaki tüm verilerin silineceği anlamına gelir.

İşte sorumuzun cevabı android uygulamalı telefonlar da yeni gelen güncelleme sayesinde telefonunuza yedek pin belirleyerek asıl pini hatalı girmeniz dahilinde yedek pin’den telefonunuzu açılabilir. Bu yedek pin sayesinde hiçbir veriniz silinmeden telefon kilit ekranını açabilirsiniz.

Eğer yedek pin belirlenmediyse aşağıdaki yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Yöntem 1- Android Device Mananger

Android Device Manager isimli hizmet, yeni Android akıllı telefon ve tabletlerin en iyi  diyebiliriz. Eğer, mevcut kullanılabilir bir Google hesabınız varsa hizmete erişmek bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Oppo Reno 5 Pro Plus sonunda tanıtıldı!

Yöntem 2- “Deseni Unuttum” Butonu

Cihazınız android 4.4 ve üzeri ise bu özelliği kullanabilirsiniz. Desen ekranında sağ alt kısımda yer alan “Deseni Unuttum” sekmesini seçebilirsiniz.  kilit açma denemesinden sonra “30 sn içinde tekrar deneyin” ibaresi karşınıza gelecek. Bu ibarenin altında Deseni unuttum butonuna tıklayın. açılan sayfadan gmail adı ve şifrenizi girin. Bilgileriniz onaylandığında kilit ekranı desen şifrenizi belirleyebilirsiniz.

 

Yöntem 3-  Kilitlenen Telefonunuza Format Atın

Android telefonunuza format nasıl atılır bilmiyorsanız kısaca anlatalım.

Öncelikle telefonunuzu kapatmanız gerekecektir. Daha sonra ses artırma tuşuna ve güç tuşuna (Bazı modellerde Home tuşu’da kullanılmaktadır) aynı anda basmanız gerekmektedir.

Bundan sonraki aşamada karşınıza Android telefonlar için kullanılan recovery işlem menüsü açılacaktır. Bu menüden ise ‘’wipe data / factory reset ‘’ menüsünü seçmelisiniz. Bu işlemi yaparken unutmamanız gerek bir durum daha vardır.

Android Telefonum Kilitlendi Ne Yapmalıyım?

Bu durum ise artık format atma işleminde dokunmatik ekranınızın çalışmaması ve format atma işlemini sadece ses açıp, kapatma tuşlarından yönlendirmeniz olacaktır.

Factory reset tuşuna basabilmeniz için ise android telefonunuzun güç tuşuna basmanız gerekmektedir. Sonraki aşamada ise karışınıza gelen seçeneklerden ”Yes – delete all user data” seçeneğini seçmek olacaktır. Telefonunuz otomatik olarak kendisine format atacak ve bu format sonrasında karışınıza gelen seçeneklerden ”Reboot system now” Seçerek Android telefonunuzu yeniden başlatılmış ve fabrika ayarlarına dönüş sağlanmış olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   OnePlus Mart ayında duyuracağı modeller sızdırıldı

Yöntem 4- Akıllı Telefonunuzu Fabrika Ayarlarına Geri Döndürün

Eğer telefonunuzdaki verileri kaybetmek sizin için önemli değilse kilitlenen telefonunuzun kurtarmanın bir yöntemi de telefonunuzu fabrika ayarlarına getirmek. Akıllı telefonlarda Android 6.0 (Marshmallow) dan sonraki sürümlerde, fabrika ayarlarına döndürme aşağıdaki sırayla yapılır.

 1. Uygulamalara girin.
 2. Ayarlar’a girin.
 3. Genel Yönetimi seçin.
 4. Sıfırla’yı seçin.
 5. Fabrika Verileri Sıfırlayın.
 6. Tümünü sili seçin.
 7. Tümünü sil seçildikten birkaç dakika sonra, Android cihazın kurtarma ekranı gözükecektir. Ses kısma tuşuna basıp, yukarı aşağı devam edilerek, “Wipe data/ factory reset ” seçilir.
 8. Açma / Kapama düğmesine basılır.
 9. Gelen uyarı ekranında da yine ses kısma tuşu ile hareket ederek, evet seçilir.
 10. Açma /Kapama düğmesine basılır.
 11. Telefonu açmak için yeniden Açma / Kapama düğmesine basın.

 

 

Telefon kilit ekranınız hala açılmadıysa aşağıda yorumlar kısmında bize yazın.

 

1 YORUM

 1. Android telefonum gerçekten dediğiniz teknik yöntemlerle denedim az önce açıldı çok rahatladım. İçinde çok önemli resimler vardı. Artık mutluyum. Teşekkür ederim sizlere 😊

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz