Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji Mobil Android Cihazlarda Önbellek Nasıl Temizlenir?

Android Cihazlarda Önbellek Nasıl Temizlenir?

0
Android Cihazlarda Önbellek Nasıl Temizlenir

Cihazlarınızdaki uygulamalar, dosyaları ilk başlattığınızda veya kullanmaya devam ettiğinizde geçici olarak indirir. Bu dosyalar, resimler, komut dosyaları, videolar ve diğer multimedya içeriğini içerebilir. Bu sadece uygulamalar için geçerli değildir. Web siteleri ayrıca cihazınızda birçok veriyi önbelleğe alır. Bu, performansı artırmak ve yükleme sürelerini azaltmak için yapılır. Geçici dosyalar cihazda zaten depolandığından, uygulama veya web sitesi daha hızlı yüklenebilir ve çalışabilir.

Örneğin, bir web sitesi görsel öğeleri önbelleğe alır, böylece web sitesini her ziyaret ettiğinizde bunları indirmeniz gerekmez. Bu, zamandan ve verilerden tasarruf sağlayabilir. Android telefonunuzda temizlemeniz gereken iki önbellek vardır. Uygulama önbelleği, uygulamaların ihtiyaç duyduğu tüm geçici dosyaları saklar. Chrome’un önbelleği, web sitelerinden gelen dosyaların depolandığı yerdir. Chrome, Android cihazlarda varsayılan web tarayıcısıdır, bu yüzden burada onu tarayıcı önbellek olarak kullanıyoruz. Diğer tarayıcıların kendi önbellekleri vardır.

Android Cihazlarda Önbellek Temizleme

Android Cihazlarda Önbellek Temizleme

Bir Android uygulaması için önbelleğe alınmış verileri temizlemek için bu adımları izleyin. Bu talimatlar için standart Android 12 kullandık; cihazınız biraz farklı görünebilir veya farklı menü adları kullanabilir.

  1. Ayarlar’ı açın ve Depolama’yı seçin.
  2. Ortaya çıkan listede Uygulamalar girişine dokunun. Bu sizi telefonunuzda yüklü olan tüm uygulamaların bir listesine götürecektir.
  3. Önbelleğini temizlemek istediğiniz uygulamayı seçiniz. Hangi uygulamaların en fazla yer kapladığını görebilmek için sağ üst köşedeki üç noktalı menüye dokunun ve Boyuta göre sırala’yı seçin. Örnek olarak Chrome’u kullanacağız.
  4. Uygulama bilgisi sayfasında, Önbelleği Temizle seçeneğine dokunun.
  5. Android telefonunuzdaki herhangi bir uygulamanın önbellek dosyalarını temizlemek için gereken tek şey bu. Bunun yerine Depoyu Temizle’ye dokunmanın tüm uygulama verilerini sileceğini unutmayın. Bu, temel olarak onu Play Store’dan yeni yüklemişsiniz gibi yeni bir duruma sıfırlar. Bunu yalnızca uygulama çok kötü davranıyorsa yapın.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version