2021’de 10 Grafik Tasarım Trendi

0
106
2021-de-10-Grafik-Tasarim-Trendi
2021-de-10-Grafik-Tasarim-Trendi

Merhaba Teknoloji Haberleri takipçileri , bugün 2021’de 10 Grafik Tasarım Trendi konularından bahsedeceğiz.

Şüphesiz ki 2020 yılı grafik tasarım trendlerini etkiledi. Kısıtlamaların neden olduğu zorluklar nedeniyle birçok işlem online hale geldi. Bu nedenle basitlik, verimlilik ve rahatlık daha da anlamlı hale geldi. 2021’de markalar, uygulamalar ve web siteleri için grafik öğeler geliştirme gereksinimleri hakkında tahminlerimizi ortaya koymaya çalıştık.

Soyutluk

Pürüzsüz çizgiler ve net formlar tarihin bir parçası oldu. Bunun yerini, katı kurumsal tasarımla çelişen ve her zaman dikkat çeken soyut ayrıntılar aldı. Bu özellikle tasarımcıların mesajı alışılmadık, ancak aynı zamanda çoğu kişi tarafından anlaşılabilir bir görsel kompozisyon oluşturma göreviyle karşı karşıya kalması durumda oldukça önemlidir.

luz-reiki
luz-reiki

Kaynak: vraione

3B-tasarım

Bu yeni bir trend değil. Ancak moden teknolojik gelişimleri ve yazılım kapasitelerindeki artışı takip ederek hızlı bir şekilde gelişim göstermekte. Karmaşık ve çok işlevli yazılımlar, İnternet bağlantısının hızındaki artış ve artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojilerinin gelişmesi, trendin gelişmesine katkıda bulunuyor.

Peki sıradaki ne? Tasarımın 2021’de son derece gerçekçi görsellere doğru kayması muhtemel. O kadar doğal görünebilirler ki izleyici onlara dokunmak isteyebilir. Bu sayede dijital ve fiziksel dünyalar arasındaki sınırlar bulanıklaşacağı söylenebilir.

Bu nedenle, üç boyutlu görsel efektler daha da etkili hale gelecektir. Hatta diğer grafik öğeler arasında hakimiyet kurarak dikkatleri üzerine çekebilir.

Trend, fotoğrafları ve illüstrasyonları birleştirme konusundaki mevcut popüler eğilimden etkilenmektedir. En iyi 3B tasarımcılar, 3B nesneleri ve düz çizimler veya resimleri birleştirmeyi dener. Kimisi bunu izleyicinin dikkatini en üst düzeye çıkaran animasyonla çeşitlendirmektedir.

Görsel öğe bir kişiyi ne kadar etkilerse, hemen çıkma oranı (site tasarım ayrıntıları açısından) o kadar düşük olur. Her durumda, iyi bir tasarım dikkati üzerinde tutmayı başarır ve potansiyel bir ziyaretçi veya müşteriyi olumlu yönde bir karar almasını konusunda etkileyebilir.

leo-natsume
leo-natsume

Kaynak : Leo Natsume

Emoji tasarımı

Emoji, tasarımcılara çalışmalarını duygularla çeşitlendirme fırsatı verdi. Bazı durumlarda, bu ayrıntılar görsel mesajın ana parçası haline bile gelebilmektedir. Dahası, daha önceleri sosyal ağlara yönelik içeriklerde kullanımı daha uygun görülmüş olsa da, şimdilerde kullanım alanı genişlemektedir. İnsanlar bu sembollere aşina olduklarından, neşe katma veya belirli bir duyguyu vurgulama ihtiyacı doğduğunda, tasarımcılar ne yapacaklarını çok iyi bilirler.

Bu göz önüne alındığında, emojinin 2021’de daha sık kullanılacağını rahatlıkla varsayabiliriz. Asıl vurgu, yaratıcılık ve ifadelerle denemeler üzerinde yoğunlaşabilir. Farklı emoji stillerini ve tekniklerini deneyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Dünyanın En Güvenli Şehirleri

Daha önce kabul edilemez olduğu düşünülen yerlerde kullanmaktan korkmayın. İnsanlar emojiyi iyi tanır ve birçoğu onlarsız bir iletişimi hayal edemez. Görsel ürünlerin basit ve modern bir sunumunu yaparak, bundan yararlanın.

tasarım trendleri
multiple-owners

Kaynak : Multiple Owners

Çizgi Roman ve Pop art

Birçok insan “Uzak geçmişten kalma tasarımlar!” diyecektir. Aslında bu doğru. Ancak bu, onların sonsuz bilinmezliğe sürüklendiği anlamına gelmez. Tasarımcılar 2020’de zengin renkler, pütürlü görseller ve eski çizgi roman stilleri ile denemeler yaptı. Bu, 2021’de de devam edecek.

Çizgi romanların aktif gelişimi, çizimlerin tüm renk aralığını yansıtmanın imkansız olduğu ilkel baskı teknolojileri çağına denk geldi. Noktasal gölgelendirme şu anda çoğunlukla tarz amaçlı kullanılsa da deneyler gerçekleştirmek için çok fazla imkan sunuyor.

Özellikle de modern minimalizm eğilimi düşündüğünüzde. Bu nedenle, pütürlü dokuya sahip düz çizimler oldukça münasip bir seçenek olabilir.

Çizgi roman tarzı da popülaritesini kaybetmemektedir. Aksine, dünyamızda yeni ortaya çıkan süper kahramanlarımız hakkında çizimler yapabilirsiniz. Bu kahramanlar, dünya çapında bir pandemi ile savaşan tıp çalışanlarımızdan başkası değil! Kim bilir? 2021 bize yeni ilham kaynakları ve yeni kahramanlar getirebilir.

dexterous
dexterous

Kaynak: Dexterous

Özel Renk Kombinasyonları ve Bulanıklaştırma Efektleri

Parlak gradyanları kullanma trendi 2020’de başladı. Eğilim, önümüzdeki yıl da geçerliliğini korumaya devam edecek. Modern tasarımcıların çalışmalarını analiz edebilir ve giderek daha fazla bulanıklaştırma efektleri kullandıklarını ve çalışmalarına “gürültü” eklediklerini görebilirsiniz. Bu, özel renk kombinasyonları ile birlikte en çekici tipografiyi ve diğer tasarım öğelerini oluşturmayı mümkün kılmaktadır.

Blackcatstudio
Blackcatstudio

Kaynak : Blackcatstudio

Tek Renkli Görseller

Şu anda popüler olan minimalizm, yalnızca form geliştirirken değil, aynı zamanda bir renk şeması seçerken de kullanılabilir. Göz alıcı görseller oluşturmak için tek renkli bir renk düzeni kullanın. Siyah beyaz ayrıntılar metinlerin yanı sıra resimler, semboller ve grafiklerle de birlikte iyi çalışır.

Candice Bondi
Candice Bondi

Kaynak : Candice Bondi

Geometrik Şekiller

Bu eğilimin başlangıcı, tasarımcıların 2020 ve hatta daha önceki çalışmalarında görülebilir. Ancak, eğilimin tepe noktasını 2021’de göstermesi muhtemeldir. Bu fikrin özünde, daha karmaşık ve daha büyük şekiller geliştirmek için ayrı biçimler kullanmakt bulunmaktadır. Canlı ana hatları ve renkleri olan katı ve büyük blokların birleşimidir.

Trend iki yönde gelişebilir. Birincisi, 3 boyutlu geometrik şekillerin kullanılmasıdır. Gelecek yıl tasarımcılar, blok tasarımın özünü 3D görüntüler için tipik olan gölgeler, derinlikler ve gradyanlarla nasıl birleştireceklerini öğrenmeli. Bu doğrultuda, yaratıcılık ve deneyler açısında pek çok fırsat bulunmaktadır.

Aleksei Vasileika
Aleksei Vasileika

Kaynak : Aleksei Vasileika

İkinci eğilim ise basit geometrik şekillerin tasarımda kullanılmasıdır. Özlü biçimleri kullanarak oldukça göz alıcı ve akılda kalıcı bir şey oluşturabilirsiniz. 2021’in en popüler eğilimlerinden biri olacak ayrı bir sanat biçimidir. Basit düz şekillerle denemeler yapın ve soyut detaylar eklemekten korkmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   ABD’de Beyin Yiyen Amip Vakası Herkesi Korkutuyor!

Bunun için bir tasarımcıya ihtiyacınız yok. Logaster logo oluşturucuda geometrik tasarım seçeneği bulunmaktadır. Markanın modern trendlere uygun görsel unsurlarını birkaç dakika içinde seçebilirsiniz.

Palkansh Khandelwal
Palkansh Khandelwal

Kaynak : Palkansh Khandelwal

Göz Yanılması

Bu, izleyiciler için bir çeşit “yem”dir. İnsan standart algı çerçevesine uymayan anlaşılmaz bir şey gördüğünde ne yapar? Tabi ki görsel bulmacayı çözmek biraz zaman ayıracaktır. Bu, standart görsellere sıradan bir “hızlı” bakıştan çok daha etkilidir.

Dikkat çekici bir tasarım, ziyaretçileri çekecek ve sitenizde daha fazla zaman geçirmelerini sağlayacaktır. Birçok klasik dikkat tutma yönteminin artık neredeyse tükenmesinden ötürü, 2021’de tasarımcıların her yerde optik yanılsamaları kullanacakları varsayılabilir.

Markanız maneviyat, diğerlerinden farklı olma ve hareket fikirlerine dayanıyorsa, bu yolu deneyebilirsiniz. Olmasa bile, optik illüzyonlar öne çıkmanıza ve bir hayranlık faktörü oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Şifrelenmiş bilmecelere sahip görsel öğeler özellikle kullanışlıdır. Onlara ne kadar uzun bakarsanız, özün derinliklerine o kadar inersiniz. İzleyiciyi cezbetmek ve onlara yol göstermek için harika bir yöntem. Tabii ki, her şey ölçülü bir şekilde kullanılmalıdır. Karmaşık ayrıntılar kafa karıştırıcı ve dikkat dağıtıcı olabileceğinden, her zaman uygun değildir.

Divin Creador
Divin Creador

kaynak : Divin Creador

Geleneksel Eski Yazı Tipleri

Zarif eski yazı tiplerinin popülaritesi giderek artıyor. Bu tarzda yeni yazı tipi oluşturma geleneği 2021’de de devam edecek. Ancak bazıları evrensel değere sahip. Örneğin Glamour Absolute, birçok proje için uygun olacaktır. Bu ve diğer seçenekler, modern tasarıma hoş bir eski moda etki katar.

Nicky Laatz
Nicky Laatz

kaynak : Nicky Laatz

Doğadan Esinlenen Tasarım

Doğal, organik tasarım trendi, son 10 yılda gelişim göstermektedir. Üstelik esas eğilimlerden ayrı olarak gelişmiştir. Doğal dokuların, doğal aydınlatmanın, doğal renklerin ve gradyanların ve düz çizgilerin taklit edilmesiyle alakalıdır.

2021 bu eğilime yeni bir soluk getirecek. Şu anda moda olan minimalizme olabildiğince uyum sağlayacaktır.

Pandemi, insanlığı doğaya dikkat etmeye zorladı. Uzun bir süre dışarı çıkma fırsatı olmayan insanlar gerçekten yürümek ve zamanlarını doğaya adamak istedi. Piknikleri, arazi yürüyüşlerini, sahilde geçirilen haftasonlarını özlediler…

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, tasarım trendleri de bu ihtiyaca kendi yöntemleriyle cevap verdi.

Supernova Design
Supernova Design

kaynak : Supernova Design

Sonuç

2021 trendlerinin çoğu uzun zaman önce ortaya çıkmaya başladı. Dünyamızı etkileyen değişiklikler onların gelişimini de etkiledi. Örneğin, yavaş gelişen “doğaltrend, en popüler trendlerden biri haline geldi. Tüm seçenekleri analiz etmek ve izleyiciden maksimum tepkiyi alabileceğiniz modern bir tasarım oluşturmak, harcadığınız çabaya değecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz