Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji Yapay Zeka 2020’DE ÇIKAN EN İYİ ROBOTİK TRENDLER

2020’DE ÇIKAN EN İYİ ROBOTİK TRENDLER

0
robot trendler

Teknoloji Haberleri Tekno Bilim ekibi olarak bugün 2020’DE ÇIKAN EN İYİ ROBOTİK TRENDLER konusunu ele alacağız.

Robotik teknolojiler, en şaşırtıcı bir şekilde günümüzün endüstriyel sütunlarını da değiştirmeye başlıyor. Bu teknoloji sayesinde şirketlerin üretkenliklerini en üst düzeye çıkarmak için insan işçilerinin ve çalışanlarının üzerindeki yükü en aza indirgeme amacı için ona yöneldiklerinde önemli bir değişim getirildi.

robot trendler

Endüstriyel trendleri görenler bu sektör de bugün dünyanın işleyişinde devrim yaratabilecek ve gelecek vaat eden trendlere tanık olacaklardır. Geçtiğimiz on yılda, bu endüstrinin yalnızca tüketiciler, elektroniği ve elektrikli araç endüstrisi tarafından yönetilen milyonlarca ek iş yarattılar.

2020 yılına kadar robotik endüstrisin de turizm sektörünü neredeyse geride bırakarak 100 milyar ABD doları değerinde olacağı tahmin de ediliyor. Robotik teknoloji, son yıllarda imalat endüstrilerini de başarılı bir şekilde değiştirirken, önümüzdeki yıllarda onun montaj hattı alanlarının da ötesine geçtiğini göreceklerdir.

Gıda üretimi ve perakende, sağlık hizmetleri ve dağıtım operasyonlarında robotlar giderek artmaya ve daha yaygın bir şekilde benimsenmeye başlaması ve günlük uygulamalara daha da yakın olmaktadırlar. Bu yeni nesil trendlere şimdi bir göz atalım.

Bir Hizmet Olarak çalışan Robotlar (RaaS)

Dijital dönüşüme doğru yarışanlar ve yenilik için çabalayan şirketler ile RaaS iş modelleri büyük bir ilgi göreceklerdir. Bu robotik modeller ve şirketlerin tekrarlayan ve karmaşık olanları sanal aracılar aracılığıyla çok daha kısa sürede tamamlamasına olanak tanırlar.

Bu sayede işletmelerin operasyonel giderlerden de tasarruf etmelerine ve yüksek verimli ve zorlu iş faaliyetlerinde ön yatırımları da azaltmalarına olanak tanırlar. RaaS ayrıca kiralama ve leasing hizmetleri de sunarak küresel robot kiralama pazarını da büyütür ve kalıcı kurulum çözümlerinde maliyetlerini de düşürmektedir. Bunlardan bir tanesi Akın Robotics Firmasının geliştirmiş olduğu Robot Mini ADA

 

Robotik Teknoloji de Makine Öğrenimi

Robotik sistemler için de, makine görüşü çok önemli bir rol oynamaktadır, bu olmadan da robotlar kör olur ve kendilerini işte asla sunamazlar. Kameralara gömülü robotlar ise karmaşık görevleri yerine getirebilirler ve bununla birlikte istenen faaliyetin gerektiği gibi gerçekleştirilmesini sağlarken ve makine görüş algoritmalarını da görüntü analiziyle görmektedirler.

Görsel yönlendirme sistemlerin de, robotların nesneleri algılamasına ve çevreyi algılamasın da ve engellere takılmadan buna göre gezinmesine yardımcı olabilirler. Ve bu özellik artık her robotik uygulamada çok daha yaygın olacaklardır.

Böylelikle paketleme de ve nakliye de, montaj ve kalite kontrol ile bağlantılı işlemler de artık robotlar tarafından daha verimli bir şekilde yapılabilmektedir.

Bulut Robotları

Diğerleriyle entegre olan her teknoloji ile birlikte robotlar bir istisna değillerdir. Bulut robotik teknolojisi sayesinde, birleşik altyapı ve paylaşılan hizmetler ortamındaki robotlar ise modern veri merkezlerinin de güçlü hesaplama ve depolama yeteneklerinden de yararlanacaklardır.

RaaS modelleri bile bulut tabanlı yönetim ve analiz hizmetlerini de fiziksel robotlarla entegre edebilirler. Bulut bağlantısı sayesinde robotları uzaktan izlemek ve yönetmek ve bakımını yapmak çok daha kolay olacaktır.

Örneğin; Fransız robotik firması Gostai, robotların videoları kaydetmesine ve yüz algılama ve konuşma tanıma görevleri için de sesi sentezlemesine olanak tanıyan bulut tabanlı bir robotik teknoloji altyapısı olan GostaiNet‘i sunmaktadır.

Cobots

İşbirlikçi robotlar için de bir portmanteau. Bu robotik teknolojisi alt kümesi ve otonom makinelerin insan emeğini kısmen değiştirmek yerine tamamlayacağı fikrini göstermektedir. İhtiyaç duyduğumuz her an zamanında yardım sağlayacaklardır.

Otomotiv sektöründe, kauçuk ve plastik endüstrisinde, yiyecek ve içecek sektörü gibi çeşitli KOBİ’ler, cobot’ların sunduğu programlama ve entegrasyonda çok daha düşük maliyetler ve kolaylıklar gibi faydalardan yararlanmaktadır. Artık etkileyicisi yük kapasitesi ve kilometre performansına sahip cobot’lar da vardır.

Örneğin, Comau’nun 110 kg’lık yük kapasiteli devasa Aurası ve FANUC’un 35 kg’lık yük kapasiteli büyük bir CR-35iA’sı. Bu arada ve günde 30 mil kadar seyahat eden MiR500 cobot’lar. Bazı cobot’lar da endüstriyel ihtiyaçlara göre de özelleştirilebilir.

Teslimat Robotları

Bu yılın en sıcak trendlerinden biri oldu. Hastaneler bu robotları kan ve diğer test örneklerini de taşımak için kullanırken Starlink ve DoorDash, COVID-19 nedeniyle sosyal mesafeyi koruyan insanlara yiyecek dağıtmak için kapı kapı dolaşmaktadır.

Bunun dışında ofis blokları ve mağaza katları da işyeri gibi ortamlarda dahili postaların teslimini gerçekleştiren Segway’in Loomo robotu gibi bazı robotlar da büyük kapalı alanlarda çalışmak için kullanılmaktadır. Bu eğilimle aynı zamanda gelecekte benzer teslimat amaçları da için dronların çoğalacağı anlamına gelmektedir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz